Performancing Metrics

تردد بین استانی از ۱ اردیبهشت آزادمی‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 441044
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1399 - 15:32
روحانی در جلسه ستاد ملی کرونا:
رئیس‌جمهور گفت: از امروز تردد بین شهرستان ها در استان‌ها به طور کامل آزاد است و بین استان‌ها هم که فعلا ممنوع است، از روز اول اردیبهشت آزاد می‌شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در فاصله گذاری هوشمند کسب و کارهایی که کم خطر است می‌توانند در استان‌ها فعالیت خود را آغاز کنند که این کار از روز گذشته شروع شده است. در این راستا وزارت بهداشت با اصناف هماهنگ کردند هر صنفی که می‌خواهد شروع به کار کند وارد سامانه وزارت بهداشت شده و در آن ثبت نام کند و وزارت بهداشت از این طریق با آنها در ارتباط باشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اکثریت افراد و مشاغل این کد را دریافت کرده‌اند و با وزارت بهداشت در ارتباط هستند. البته ممکن است افرادی جامانده باشند یا هنوز ثبت نام نکرده باشند که در اینجا از همه کسبه و فعالین اقتصادی می‌خواهیم که حتماً در این سایت ثبت نام کنند. این اقدام می‌تواند برای آینده ما بسیار مفید باشد و قرار شد کسانی که در این دوره همکاری خوبی با ما داشتند، دارای امتیاز باشند و در تابلویی که به آنها داده می‌شود و بر سر در کسب و کار خود نصب می‌کنند مشخص شود کدام یک از کسب و کارها ارتباط بهتری داشته و شرایط بهداشتی را بهتر رعایت کرده است.

وی با اشاره به جلسه روز گذشته با رؤسای کمیته‌های ستاد مبارزه با کرونا، خاطرنشان کرد: در جلسه دیروز مقرر شد که برای کسب و کارهای پر ریسک نیز تصمیماتی اتخاذ شود و با همکاری وزارت بهداشت و درمان، وزارت کشور یک طرح را برای فعالیت آنها آماده کند تا ما بتوانیم با پروتکل‌ها و دستورالعمل‌هایی که پیش بینی می‌شود، فعالیت‌ها نیز اجرایی و عملیاتی شود.

روحانی افزود: در خصوص تهران نیز همانطور که مردم مستحضر هستند از ۳۰ فروردین ماه کسب و کارهای کم ریسک با پروتکل‌های مشخص شده، فعالیت خود را آغاز می‌کنند. برای کسب و کارهای پر ریسک نیز در حال مطالعه و فکر هستیم و بعد از بررسی‌های صورت گرفته نتایج به مردم ابلاغ می‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسئله بسیار مهم در خصوص حمل و نقل است. جلسات متعددی در این خصوص در وزارت کشور برگزار شده و در نهایت با وزارت بهداشت و درمان توافق شده هر وسیله نقلیه عمومی که می‌خواهد فعالیت کند از جمله اتوبوس‌ها و مترو باید ضدعفونی شوند و رانندگان محترم آنها نیز باید از ماسک و دستکش استفاده کنند و حق دارند به تعداد صندلی‌ها مسافرگیری کنند و نه بیشتر. این مصوب بوده که روز گذشته در کمیته بررسی شد و مورد تأیید ماست و بر این مبنا باید اجرایی شود.

وی ادامه داد: برای تهران و شهرهای بزرگ به دلیل اینکه وسایل نقلیه کم داریم توصیه ما این است که مردم فعلاً از وسیله نقلیه شخصی خودشان یا تاکسی و اسنپ استفاده کنند که اینها بهتر از وسایل حمل و نقل عمومی است. به دلیل اینکه اتوبوس‌های ما کم است در وهله اول وزارت کشور بیاید از بین اتوبوس‌های بین شهری استفاده کند. در مرحله دوم و در مواردی که نیاز است این اتوبوس‌ها خریداری شود. برای تهران حدود ۵۰۰ اتوبوس و در استان‌های دیگر مجموعاً ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس نیاز داریم. اگر بتوانیم اتوبوس‌های تولید داخل و یا خارج را ظرف ماه اردیبهشت به خدمت بگیریم، در این زمینه به ویژه در پرداخت قسط اول به آنها کمک می‌کنیم.

وی افزود: بنا شد وزارت کشور این موضوع را بررسی و به ما اعلام کند تا ما بتوانیم به عنوان دولت اقدامات دیگر را انجام دهیم. مسئله دیگر که در جلسه مورد بحث قرار گرفت و تصمیم گیری آن برای جلسه بعد می‌ماند، مسئله اجتماعات در مساجد و اماکنی است که مردم معمولاً در ماه مبارک رمضان به آنجا می‌روند، است.

روحانی ادامه داد: تصمیم گیری را برای جلسه آینده گذاشته‌ایم اما اگر شرایط در کشور به همین صورت که امروز مشاهده می‌کنید پیش برود، قاعدتاً اجتماع حضوری نخواهیم داشت و صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی باید این وظیفه را بر عهده بگیرند و مردم نیز از آنها استفاده کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: وزارت بهداشت اصولی دارد که آن اصول برای آنها بسیار مهم است و براساس آن اصول است که اعلام می‌کند برخی از کسب و کارها می‌توانند ادامه فعالیت بدهند و برخی دیگر خیر و در اجتماعات نباشند. اولین اصول وزارت بهداشت در خصوص ظرفیت‌های درمانی و تختخوابی، امکانات، نیروی انسانی و … این وزارتخانه است. اگرچه امکانات وزارت بهداشت خوب است اما این امکانات محدود است به همین دلیل در تمام تصمیم گیری ها این ظرفیت‌ها مبنای ماست.

وی خاطرنشان کرد: انجام تست‌های موردنیاز و ظرفیت آزمایشگاهی یکی دیگر از مبانی وزارت بهداشت است و ما باید آن را مدنظر قرار دهیم. از سوی دیگر اگر فردی مبتلا به کرونا بود باید وزارت بهداشت بتواند نزدیکانی که با او در ارتباط بوده اند را شناسایی کند و این توانمندی را وزارت بهداشت باید داشته باشد و در تصمیم گیری ها باید مدنظر قرار گیرد. در روزهای گذشته در این خصوص نمونه آماری که مربوط به استان زنجان بود را دیدیم که در آن نمونه مورد بررسی ۱۸ نفر مبتلا به کرونا و افرادی که با آنها در ارتباط بودند بررسی شدند و مشخص شد که ۲۱ درصد افرادی که با این ۱۸ نفر مبتلا با کرونا در ارتباط بودند، خودشان به این ویروس مبتلا شدند که این توانمندی بررسی افراد در ارتباط با افراد کرونایی برای ما اهمیت دارد.

رئیس جمهور اظهار داشت: نکته چهارم این است که همه آمار باید به وزارت بهداشت بگوید که آمار رو به نزولی بودن گذاشته و اگر بگوید آمار صعودی است، این موضوع برای وزارت بهداشت جای نگرانی دارد و از بابت این نگرانی هم حق دارند. از همین رو این چهار اصل که گفتم بسیار مهم است.

روحانی افزود: اگر مردم می‌بینند که ما برای کسب و کار و برخی امور جاری سخت گیری می‌کنیم به این دلیل است که با این چهار اصل، بتوانیم درست حرکت کنیم و قدم به قدم به نقطه قابل تحمل برسیم. امروز در نقطه قابل تحمل قرار داریم و باید با تلاش به نقاط قابل قبول و در نهایت به نقطه مطلوب برسیم. البته این تقسیم بندی برای بنده است و خود وزارت بهداشت یک طبقه بندی دیگری به نام کنترل و مهار دارد. در نهایت باید به نقطه مطلوب رسید.

وی گفت: امروز در جلسه ما، وزارت راه دو آمار را به صورت نمودار ارائه کرد که مربوط به اواخر اسفند تا هشتم فروردین و همچنین نهم فروردین به بعد بود. این آمار در نمودار نشان می‌داد که دو روند به هم نزدیک بود و فاصله کمی داشت که به این معنی بود که در آن زمان که ما هیچ الزام، فشار و سخت گیری نداشتیم و زمانی که سخت گیری، در عمل مردم یکسان بوده و مردم خودشان رعایت می‌کردند.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: وقتی مردم متوجه می‌شوند کاری ضروری است آن را انجام می‌دهند و نیاز به سخت گیری نیست و نشان می‌دهد فرهنگ ما بزرگ است. وقتی به مردم حقایق گفته می‌شود، آنها خودشان عمل می‌کنند و نیاز به سخت گیری نیست و این نشان از فرهنگ بالای کشور و ملت ما دارد.

روحانی عنوان کرد: از مردم می‌خواهم در این مرحله که در شهرستان‌ها و استان‌ها به جز تهران فعالیت‌ها و کسب و کارهای کم ریسک شروع شده، رعایت کنند و از تردد غیرضرور بپرهیزند و از تجار، کاسبان و فعالان بخش اقتصادی هم می‌خواهم که اصول بهداشتی را مدنظر قرار داده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: ما با هم و در کنار هم موفق می‌شویم و اگر موفقیتی تا به امروز داشتیم، از همین مسیر همراهی بوده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: می‌دانیم که شرایط سخت است و در خانه ماندن و یا تعطیلی کسب و کار و نرفتن به مدرسه سخت است، ولی چاره‌ای نداریم. برای موفق شدن در این مسیر جز با کمک یکدیگر نمی‌توانیم از این ویروس خطرناک به خوبی عبور کرده و به جلو برویم.

روحانی افزود: نکته دیگر این است که پزشکان، پرستاران و کلاً کادر درمان فداکاری کرده و شبانه روز به بیماران رسیدگی کردند دیگران هم کار کردند. البته کادر درمانی فداکاری بزرگی کردند.

وی گفت: دیگرانی هم بودند که در این مسیر فداکاری کردند و رانندگان عزیز تلاش کردند که مواد ضروری را از بندر به مقاصد خود برسانند. امسال ۱۶ درصد از لحاظ تناژ بار و ۹ درصد از لحاظ تردد کامیون نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم که نشان می‌دهد خدمات افزایش یافته و در حوزه‌های دیگر هم همین است.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: این روزها برخی کشورها شروع به «خِسَّت» [خساست] به خرج دادن در صادرات مواد غذایی کرده‌اند. مثلاً در مورد برخی محصولاتی چون گندم، با اینکه از آن محصول اضافه دارند، آن را نمی‌فروشند که به دو دلیل است. یا اینکه خودشان شرایط سختی دارند و یا برای اینکه فکر می‌کنند در آینده می‌توانند آن محصول را گران‌تر و با شرایط بهتری بفروشند.

روحانی عنوان کرد: ذخایر ما به حمدالله از همیشه بهتر است و در این راه کشاورزان کار بزرگی کردند و دست کشاورزان را می‌بوسم. ان‌شالله تولید گندم و سایر محصولات کشاورزی دیگر نسبت به سال گذشته نیز بیشتر و بهتر باشد که نشان از تلاش و کوشش همگانی می‌دهد.

وی تصریح کرد: آماری که روز گذشته بانک مرکزی به من داد، نشان می‌داد که در سه ماهه آخر سال گذشته ما نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ در بخش صنعت، ۶ درصد رشد داشته‌ایم که به معنی این است که کار و فعالیت افزایش یافته است.

رئیس جمهور اظهار داشت: این روزها سخت است و برخی تولیدی‌های به مشکل برخورده‌اند؛ ولی باید بگویم که این روزهای سخت به پایان خواهد رسید و ما امیدواریم تابستان خوبی داشته باشیم.

روحانی افزود: این ویروس چموش و ناشناخته است، کسی جرأت نمی‌کند در مورد آینده این ویروس حرف بزند.

وی گفت: امیدواریم شرایط به سمتی پیش رود که بتوانیم در آینده این مشکلات پیش آمده را جبران کنیم.

روحانی افزود: کار بزرگی در کشور در حال انجام است. همین امروز آقای اعرافی از حوزه علمیه قم و طلاب گزارشی ارائه کردند که طبق آن ۶ هزار نفر از طلاب و اساتید مشغول کمک و فعالیت در مسیر مبارزه با کرونا هستند و در قم خدمات رسانی می‌کنند. نیکوکاران ما همه جا فعال هستند و این کار آنها بسیار ارزشمند است.

وی همچنین گفت: در مسئله مراکز نگهداری سالمندان و معلولین وزیر رفاه دیروز گزارشی ارائه کرد که بسیار جالب است و معلوم می‌شود که ما در همه جا قدم‌های بسیار خوبی برداشته ایم. ما ۸۷۵ مرکز داریم که از این تعداد فقط در ۲۳ مرکز بیماری کرونا مشاهده شده است و بقیه همه پاک باقی مانده‌اند. با اینکه خدمات برخی از این مراکز داوطلبانه است؛ یعنی برخی از مددکاران دولتی هستند اما عده‌ای هم از بیرون می آیند و سالمندان کمک می‌کنند.

روحانی در ادامه تاکید کرد: از این آمار جالب‌تر اینکه از کل معلولین و سالمندان ما ۳۵ نفر بر اثر کرونا از دنیا رفتند که اکثر آنها بالای ۸۰ سال بودند. کل فوتی‌ها در بخش سالمندان و در بخش معلولین در اسفند پارسال با اسفند سال ۹۷ برابر است و عددی اضافه نشده است. در فروردین امسال هم از جمعیت ۴۹ هزار نفری سالمندان کل فوتی‌ها ۵۲ نفر بوده که در مدت مشابه پارسال ۱۶۵ نفر بوده است. یعنی علیرغم اینکه مشکل داشتیم، اما آمار فوتی‌ها کاهش پیدا کرده است. پس این به معنای مراقبت‌های مداوم از این مراکز است. در این گزارش یک مقایسه‌ای شده بین ایران و کشورهای اروپایی که یک فاصله زیادی بین ایران و اروپا در این حوزه وجود دارد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر تعداد افراد فوتی ما بسیار کم بوده و حدود ۵ یا ۷ درصد بوده در برخی از کشورهای اروپا این آمار ۲۲ درصد و در برخی کشورهای دیگر بیش از این بوده است. برخی از این مقایسه خوششان نمی‌آید و وقتی می‌گوئیم وضع ما از اروپا بهتر است نمی‌دانید این شبکه‌های ماهواره‌ای چه خاکی به سر می‌کنند و چقدر عصبانی می‌شوند و می‌گویند رئیس‌جمهور ایران گفته است که وضع ما از اروپا بهتر است! بله بهتر است، یعنی امروز در مقابله با کرونا وضع ما بهتر از شماست.

وی افزود: دلیل این امر مجاهدت کادر پزشکی، صدا و سیما، نیروهای مسلح و فضای مجازی و هنرمندان ماست و همه در کنار هم دست به دست هم داده ایم. شما اینها را ندارید. ما ویروس کرونا داریم و شما هم دارید ما ویروسی بدتر از کرونا داشته‌ایم و داریم که شما ندارید که آن ویروس «تحریم» است. ما یک ویروس تحریم داشتیم که کرونا به آن اضافه شد. شما یک ویروس دارید ما دو ویروس داریم. اما مردم ما به این خوبی مقاومت کردند و دست همدیگر را گرفتند و یکدیگر را یاری کردند که این جای افتخار دارد.

روحانی تصریح کرد: امروز وضع ما در مقابله با این ویروس خطرناک نسبتاً خوب و در مقایسه با برخی از کشورها بهتر است. حالا اگر می‌خواهید ناراحت شوید این یک واقعیت است.

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: آمریکایی‌ها روی بالغ بر ۱.۶ میلیارد دلار در لوگزامبورگ دست گذاشته بودند و توقیف کرده بودند و با ماه‌ها تلاش و کوشش، چند روز پیش توانستیم الحمدلله پول را از دستشان آزاد کردیم و در حال حاضر در شرایط سختی ملت، با کار حقوقدانان و تلاششان برای آزادسازی پولی که حق ملت ایران و بانک مرکزی است این اتفاق صورت گرفت.

وی در رابطه با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا جهت رفت و آمد میان استان‌ها و شهرستان‌ها عنوان کرد: اگر در استانی، استاندار یا شورای تأمین یا هر شخص دیگری تصمیم گرفت در روزهای اخیر تردد در برخی شهرستان‌ها را ممنوع کند، از امروز همه ممنوعیت‌ها در تردد میان استان‌ها و شهرستان‌ها برداشته می‌شود.

روحانی در پایان افزود: هیچ استانداری و هیچ استانی حق ندارد در استان خود برای تردد بین شهرها مانعی ایجاد کند. پلیس محترم و نیروی بسیج نیز به این مصوبه ما توجه خواهد داشت. از امروز تردد بین شهرستان‌ها در استان‌ها به طور کامل آزاد است و بین استان‌ها هم که فعلاً ممنوع است، ان شاءالله از روز اول اردیبهشت آزاد می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید