Performancing Metrics

احتمال پیک آنفلوانزا در پاییز | اتاق خبر
کد خبر: 441232
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1399 - 17:48
معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد؛
معاون کل وزارت بهداشت گفت: پیش بینی ما این است امسال با پیک آنفلوانزا مواجه شویم، زیرا این بیماری هر ۱۰ سال یکبار شیوع گسترده دارد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی که مهمان اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها بود در تشریح آخرین اقدام‌های انجام شده در حوزه مقابله با کرونا در سطح کشور، اظهار کرد: باید در ابتدا اعلام کنم که کشور ما در مقابله با کرونا در بخش فوتی‌ها در مقایسه با دیگر کشورهای جهان در رتبه دهم قرار دارد و به ازای یک میلیون نفر ۵۷ مورد فوتی داشتیم.

معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به تولید ناخالص ملی در دیگر کشورها و میزان هزینه کرد آن‌ها برای مقابله با ویروس کرونا و با تاکید بر این نکته که تولید ناخالص ما ۴۵۰ میلیارد دلار است، بیان کرد: کشور آمریکا با سرانه تولید ناخالص ملی ۵۶۷۰ میلیارد دلاری، ۳۶۰۰ میلیارد دلار صرف سلامت کرده است و این هزینه کرد در حالی است که ۲۱ درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا رخ داده است.

حریرچی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور استراتژی و سیاست گذاری ما به گونه‌ای بود که آمارها اعداد و ارقام شفاف بیان شود و ما بدون هیچ ملاحظه کاری مردم را در جریان اتفاقات و اعداد و ارقام قرار دادیم.

وی با اشاره به دوره پنهان بیماری کرونا گفت: دوره کمون یا پنهان ویروس کرونا بین ۲ تا ۱۴ روز است و این دوره پنهان در تمام کشورها به همین شکل است و ویروس کرونا به شکل محدود دربین افراد در کشورها می‌چرخد تا آن را بتوان شناسایی کرد.

معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به سیر نزولی بیماری کرونا در کشور افزود: آمارها نشان می‌دهد در ۲۵ استان مورد جدید ابتلاء به ویروس کرونا بین ۰ تا ۱۰ نفر و در ۱۶ استان، کمتر از ۲۰ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا داریم، اما باید اعلام کنم که در ۶ استان شیب ابتلای مردم به کرونا شیب صعودی اندک است و در ۶ استان دیگر در سطح مسطح هستیم.

حریرچی ادامه داد: تا زمانی که این ویروس در یک شهر وجود دارد با اشباه در فاصله گذاری اجتماعی به مشکل برمی خوریم و نباید نسبت به فاصله گذاری اجتماعی اهمالی صورت گیرد.

وی با تاکید بر این نکته که امروز مشکلی در خدمات بیمارستانی وجود ندارد، گفت: برای مقابله با ویروس کرونا تا به امروز ۳۵ هزار تخت جدید به بخش دولتی اضافه و ۶۰ درصد تخت‌های موجود بازسازی شده است.

حریرچی با اشاره به سیاست گذاری کرونایی در دیگر کشورها گفت: در بسیاری از کشورها مانند انگلیس سیاست گذاری انجام شده به گونه‌ای بود که اجازه خروج قشر آسیب پذیر مانند سالمندان از خانه را نمی‌دهند و در مقابل اقشارجوان محدودیتی در تردد ندارند که همین امر موجب افزایش ابتلاء بیماری در این کشور شد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که این سیاست گذاری غلط است و باید به این نکته اشاره کنم بسیاری از تلفات در دیگر کشورها در بین سالمندان است که آمار آن اعلام نمی‌شود.

وی در رابطه با استراتژی آینده افزود: در مورد ایمنی جمعیتی باید اعلام کنم که مردم یک کشور یا با ویروس ایمن می‌شوند یا با واکسن و اگر این به سطح ۶۰ درصد جمعیت برسد از آن بعد ویروس افراد کمتری را درگیر می‌کند.

حریرچی در تشریح استراتژی اتخاذی بیان کرد: سیاستی که در کشور برای مقابله با ویروس کرونا باید اتخاذ شود این است که با سیاست گذاری‌های دقیق در حوزه فاصله گذاری اجتماعی میزان ابتلای مردم به این ویروس کم شود و با کاهش میزان فوتی‌ها به مرحله‌ای برسیم که واکسن کرونا کشف شود.

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: با فاصله گذاری اجتماعی باید تا حد ممکن ارتباط افراد با یکدیگر را کاهش داد و باید به این نکته اشاره کرد که از ابتدا برخی اعلام کردند که با تعطیلی چند ماهه کشور می‌توان کرونا را از بین برد، اما من تاکید می‌کنم با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور و رکود چند ساله در حوزه اقتصاد، ما تمام جوانب کار را در تصمیم گیری‌های خود سنجیدیم و تا با طرحی هوشمند ضرر و زیان متوجه اقشار با مشاغل آزاد نشود.

حریرچی با اشاره به پیک مجدد کرونا در کشور گفت: پیش بینی ما این است امسال با پیک آنفلوانزا مواجه شویم، زیرا بیماری آنفلوانزا هر ۱۰ سال یک بار شیوع گسترده دارد و با توجه به بررسی‌های کارشناسی امسال زمان پیک ۱۰ ساله است.

وی با اشاره به سهم حمل و نقل عمومی در شیوع ویروس کرونا در شهرهای کشور، گفت: حمل و نقل عمومی ۲۶.۵ درصد (بیش از یک چهارم) شرایط انتقال ویروس را فراهم می‌کند و اگر این درصد افزایش را با مدارس بررسی کنیم می‌بینیم که مدارس ۱۱ درصد احتمال درگیری با ویروس کرونا را ایجاد می‌کند ذکر این نکته ضروری است که این رقم از دو جهت برای ما معیار است و می‌توان با میزان شیوع ویروس کرونا از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی آن را مورد سنجش قرار داد که مردم تا چه میزان در شهر تردد می‌کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید