Performancing Metrics

سردرگمی بازار درباره کاهش واقعی تولید نفت | اتاق خبر
کد خبر: 441261
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1399 - 15:58
با گذشت چند روز از توافق کاهش تولید اوپک پلاس برای تقویت بازار که درگیر بحران ویروس کرونا شده است، محاسبات تولیدکنندگان هنوز جای سوال دارد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، اوپک، روسیه و سایر کشورهای تولیدکننده که گروه اوپک پلاس را تشکیل می دهند با کشورهای تولیدکننده نفت خارج از این گروه شامل آمریکا برای کاهش عرضه به میزان حدود ۲۰ میلیون بشکه در روز متحد شده اند.

این رقم معادل حدود ۲۰ درصد از تقاضای جهانی برای نفت پیش از بحران شیوع ویروس کرونا است و اقدام کم سابقه ای برای مقابله با ریزش قیمتهاست که ماه میلادی گذشته به پایینترین رکورد در ۱۸ سال گذشته سقوط کردند.

اوژن واینبرگ، تحلیلگر نفت در کومرس بانک درباره این هدف کاهش تولید گفت: همه باید درک کنند که از نظر فنی یا محاسباتی این میزان کاهش تولید ممکن نیست. اوپک هر چقدر سخت تلاش کرده تا بازار را نسبت به عزم و اراده خود متقاعد کند اما تاکنون موفق نشده است.

گروه اوپک پلاس یکشنبه هفته جاری بالاخره توافق کرد تولیدش را در ماه‌های مه و ژوئن ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهد و باقی این کاهش که باید از سوی کشورهای آمریکا، کانادا، نروژ و سایرین انجام گیرد، قطعی نیست و قرار است در نتیجه قیمت‌گذاری ضعیف و به تدریج روی دهد.

تحلیلگران بانک ABN Amro هم نوشتند: برخی ممکن است انتظار داشته باشند که در نتیجه این توافق کاهش تولید کم سابقه، قیمتهای نفت جهش پیدا کرده و به سطح بالاتری صعود خواهند کرد اما چنین اتفاقی نیافتاد. بازار پس از این که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به توافق کاهش تولید در اوایل آوریل اشاره کرد، روی چنین توافقی از قبل حساب باز کرده بود.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرده که کاهش واقعی تولید با وعده کشورهای گروه جی ۲۰ برای کاهش ۳.۷ میلیون بشکه در روز تولید و خرید حدود ۲۰۰ میلیون بشکه نفت برای پر کردن ذخایر استراتژیک تا چند ماه دیگر، به ۱۹.۵ میلیون بشکه در روز بالغ خواهد شد.

اما آژانس بین المللی انرژی (IEA) که دیده بان انرژی اقتصادهای صنعتی جهان است، در گزارش ماهانه خود که روز چهارشنبه منتشر شد، به چنین طرحی اشاره نکرد و اعلام کرد همچنان منتظر جزییات بیشتر در خصوص کاهش تولید برنامه ریزی شده و پیشنهادها برای استفاده از مخازن استراتژیک است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، انتقال نفت به ذخایر استراتژیک می تواند به حذف حدود دو میلیون بشکه در روز از بازار کمک کند اما این کمتر از ۲۰ میلیون بشکه در روز کاهش تولید خواهد بود که تولیدکنندگان به آن اشاره کرده اند.

هند قصد دارد تا هفته سوم ماه مه ذخایر استراتژیک خود را کاملا پر کند و حدود ۱۹ میلیون بشکه نفت را تا آن زمان به تاسیسات مربوطه منتقل کند.

در تگزاس هم مذاکرات میان رگولاتورهای انرژی و مدیران شرکت‌های انرژی در خصوص کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز هنوز به نتیجه نرسیده است.

در بیانیه نشست اوپک پلاس که توسط رویترز مشاهده شده بود، اعلام شده بود که کاهش تولید جهانی بیش از ۲۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود که شامل کاهش تولید ناخواسته در کشورهای ایران، ونزوئلا و لیبی می شود که از توافق کاهش تولید معاف هستند یا تحت تحریم آمریکا قرار دارند یا درگیر جنگ داخلی هستند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پلاس همچنین اختلاف میان تولید فعلی و سطح تولیدی که مبنای توافق کاهش تولید قرار گرفته را به حساب آورده است. کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی در هفته های اخیر تولیدشان را افزایش داده اند. با این حال در بیانیه منتشره اشاره به آمار ۲۰ میلیون بشکه در روز یا نحوه محاسبه کاهش تولید حذف شد.

انتهای پیام

نظرات
ADS
ADS
پربازدید