Performancing Metrics

۱۰ هزار میلیارد تومان از معوقات مالیاتی وصول شد | اتاق خبر
کد خبر: 441278
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1399 - 20:28
وزیر اقتصاد اعلام کرد
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه حمایت مالیاتی از مشاغل آسیب دیده از کرونا باید با پایش دقیق شرایط آن‌ها به نحو مقتضی ادامه یابد، گفت: در بخشودگی جرائم قابل بخشش مالیاتی، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از معوقات مالیاتی به حیطه وصول درآمد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند با حضور در جمع مدیران نظام مالیاتی در سازمان مالیاتی اظهار کرد: ابزار مالیات علاوه بر تامین مالی دولت، اهداف دیگری چون تحقق عدالت درآمدی و رشد و توسعه کشور، عدالت منطقه‌ای و توسعه مناطق محروم، عدالت بخشی و توسعه بخش کشاورزی و بنگاه‌های دانش بنیان را دنبال می‌کند.

وی از تلاش‌های ارزنده به عمل آمده برای تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۸ که نشانگر رشد ۳۳ درصدی وصولی این درآمدها نسبت به سال ماقبل آن بود، تقدیر کرد و این حرکت را یک رکورد مناسب قلمداد کرد و گفت: امید است با توسعه دانش، اراده و جدیت همکاران، در سال جاری نیز شاهد ثبت رکوردی دیگر در این زمینه باشیم.

جهت‌گیری سیاست‌های مالیاتی در راستای جهش تولید 

دژپسند با توجه به اینکه امسال سال «جهش تولید» است، افزود: جهت گیری سیاست‌های مالیاتی باید در راستای «جهش تولید» باشد یعنی سیاست‌های مالیاتی به نحوی تنظیم شود که فعالان اقتصادی و کسب و کارهای مولد به تولید بیشتر راغب شوند و نقدینگی موجود در اقتصاد کشور به سمت تامین مالی تولید و سرمایه‌گذاری در اجرای طرح‌های مولد هدایت شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سیاست " وصول مالیات با رعایت اصول"، بر ضرورت "رعایت حال مودیان مالیاتی در شرایط کرونایی کشور"، تا کید کرد و گفت: اقدامات خوبی برای حمایت مالیاتی از فعالان اقتصادی و کسب و کارهایی که از شیوع بیماری کرونا متأثر شده‌اند، انجام گرفت که این روند باید با پایش دقیق شرایط آن‌ها، به نحو مقتضی تداوم یابد.

هوشمندسازی نظام مالیاتی اهرمی برای تحقق اقتصاد هوشمند

وی با بیان اینکه هوشمندسازی نظام مالیاتی، در نهایت منجر به توانمند شدن سازمان امور مالیاتی و تحقق اهداف کلان اقتصادی در حوزه تامین مالی دولت می‌شود، هوشمندسازی نظام مالیاتی را به عنوان یکی از برنامه‌های مهم وزارت اقتصاد مورد تاکید قرار داد و خواستار آن شد که سازمان امور مالیاتی با تسریع در هوشمندسازی نظام مالیاتی، اهرمی برای تحقق اقتصاد هوشمند شود.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، دژپسند افزود: تسریع در هوشمندسازی نظام مالیاتی مهم است، چرا که با هوشمند شدن آن، نه تنها فعالیت فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی شفاف می‌شود، بلکه هزینه‌های تولید کاهش یافته و سود فعالان اقتصادی افزایش می‌یابد و این خودش یعنی منبعی جدید برای درآمد مالیاتی بیشتر.

وزیر اقتصاد بر مد نظر قرار دادن ابتکارات مربوط به هوشمندسازی نظام مالیاتی در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی توسط سازمان امور مالیاتی، تاکید کرد و از ابتکار اتصال صندوق‌های مکانیزه فروش به شبکه بانکی و محاسبه دقیق مالیات مربوط و واریز سریع آن به حساب خزانه دولت به عنوان یک نمونه یاد کرد.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت مالیاتی کشور و سطح دانش خوب و اراده قوی همکاران سازمان امور مالیاتی، تأکید کرد: انتظار می‌رود همکاران سازمان امور مالیاتی از طریق به کاربستن راهکارهای هوشمند و اثربخش در شناسایی فرارهای مالیاتی، گسترش پایه‌های مالیاتی، افزایش تمکین داوطلبانه مودیان و تسریع در وصول معوقات مالیاتی و مودیان مغفول مانده، با تمرکز بر مؤدیان و بخش‌های دارای توان پرداخت بالاتر، همانند سال گذشته با موفقیت به رسالت خود عمل کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید