Performancing Metrics

خصوصی‌سازی اموال دولتی چه بر سر اقتصاد می‌آورد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 441381
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1399 - 11:10
به گفته یک کارشناس اقتصادی عرضه سهام شرکت‌های دولتی منجر به درآمدزایی برای دولت، بهبود مدیریت و کاهش زیان‌دهی این شرکت‌ها، افشاگری اطلاعات شرکت‌های دولتی می‌شود که باید دقت کرد تا این خصوصی‌سازی باعث انحصارگرایی خصوصی نشود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، جعفر خیرخواهان درباره عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس و تاثیرات این اقدام بر بازار سرمایه و اقتصاد کشور اظهار کرد: اکنون که وضعیت درآمدی دولت مناسب نیست و با کاهش درآمد مواجه شده، باید برای کسب درآمد اقدام کند که عرضه سهام شرکت‌های دولتی می‌تواند یکی از اقدامات موثر در این زمینه باشد.

وی ادامه داد: زیان‌دهی شرکت‌های دولتی، قیمت‌گذاری دولتی و مدیریت ضعیف در این شرکت‌ها که عملکرد آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده را می‌توان از طریق خصوصی سازی این مشکلات ذکر شده را برطرف کرد. راهکاری برای اینکه خصوصی سازی در این زمینه همانند تجربه ناموفق دیگر خصوصی‌سازی‌ها نباشد این است که مالکیت در دست دولت باشد اما از صلاحیت و توانایی مدیریتی مناسب مدیرانی که در بخش خصوصی حضور دارند، استفاده شود تا هم عملکرد این شرکت‌ها ارتقا پیدا کند و هم منافع و سود این ارتقا عملکرد به جامعه کمک کند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، باید مدیران از اختیاراتی برخودار باشند. فقط به خصوصی کردن یا دولتی باقی ماندن توجه نشود بلکه به روشی بینابین که هم دولتی و هم خصوصی است هم توجه شود. 

عرضه سهام برای شرکت‌های دولتی شفافیت می‌آورد 

در ادامه خیرخواهان با اشاره عرضه سهام شستا در بورس و اینکه با این عرضه افشاگری اطلاعات آن الزامی می‌شود، گفت: گام اول عرضه در بورس ایجاد شفافیت در عملکرد آن شرکت عرضه شده است زیرا، عرضه در بورس شرایطی را دارد که باید از آن تبعیت شود و صورت‌های مالی آن‌ها سالانه بررسی می‌شود و در قضاوت عمومی قرار می‌گیرد که مدیریت این شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا از حالت رخوت خارج بشوند. 

عرضه اموال دولتی منجر به انحصارگرایی خصوصی نشود 

وی در پایان سخنانش با تاکید براینکه باید دقت شود که این امر منجر به انحصارگرایی خصوصی نشود، افزود: اگر شرکتی تولیدی کرده که نیاز عمومی است باید مقداری نظارت‌های دولتی هم بر این روند وجود داشته باشد تا اجحافی در حق مصرف‌کننده نشود. 

گفتنی است که از زمان ورود به سال جدید عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس از اهمیت و توجه زیادی برخودار شده و رئیس‌جمهور در این زمینه در نخستین جلسه هیات دولت در سال جدید، بر اینکه دستگاه‌های دولتی باید سهام خود را در بورس عرضه کنند و در تماس‌هایی با وزیر اقتصاد بر تسریع در این امر تاکید کرده است.

عرضه سهم دولت در ۹ شرکت دولتی در بورس

علاوه براین، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز اعلام کرد که در آینده نزدیک، سهام دولت در تعداد ۹ شرکت دولتی در رسته‌های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانک‌ها و بیمه‌ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد.

طبق گفته دژپسند، در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که به‌صورت فراگیر این سهام‌ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیف‌هایی (در مرحله اول و فقط برای یک‌بار) در دو گروه ۲۰ و ۲۵ درصدی با سقف خرید دو میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه‌شده را خریداری کنند.

درآمدزایی ۳۰ هزار میلیاردتومانی از عرضه سهام شرکت‌های دولتی

دژپسند در پاسخ به این‌که چه مقدار درآمدزایی از واگذاری شرکت‌های دولتی خواهیم داشت، اینگونه توضیح داده که هدف عمده در این زمینه، انتقال مالکیت و مردمی کردن اقتصاد است که برآوردها نشان‌دهنده این است که از این طریق حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای بودجه تامین مالی داشته باشیم. 

همچنین دوره فراخوان تا عرضه ۱۰ روز است و گروه گروه این اتفاق رخ می‌دهد و تلاش‌ بر این است که ۱۵ اردیبهشت اولین فراخوان واگذاری شرکت‌های دولتی باشد. همچنین مرحله دوم عرضه شرکت‌هایی هستند که بورسی نیستند و وارد بورس می‌شوند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید