Performancing Metrics

ریزش بورس آمریکا | اتاق خبر
کد خبر: 441807
تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1399 - 14:51
برخلاف شاخصهای بورسی در آسیا و اروپا، شاخصهای وال استریت با ریزش بسته شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، تلاش‌ها برای یافتن واکسن کرونا بیش از پیش شدت گرفته است.  

بانک مرکزی ژاپن در نشست خود وعده داد حمایت بیشتری از بازارهای مالی از طریق خرید بیشتر اوراق بدهی انجام دهد. این بانک متعهد شد تا ۱۵ تریلیون ین ( ۱۴۰ میلیارد دلار) از اوراق مختلف شرکت‌ها را خریداری کند.

هاروهیکو کورودا، رییس بانک مرکزی ژاپن با نگرانی از پیامدهای مخرب کرونا بر روی اقتصاد جهانی گفته است که بخش بانکی در هفته های اخیر به شدت تحت فشار گرفته و این مساله بر روی توانایی بانک ها در مدیریت بحران های پیش رو تاثیر گذاشته است. 

در آسیا پیش بینی می‌شود رشد اقتصادی کشورها برای نخستین بار در طول ۶۰ سال اخیر وارد محدوده منفی شود. در کره جنوبی نیز پس از ان که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به منفی ۱.۴ درصد رسید،مون جا این، رییس جمهور کره جنوبی از لزوم مواجهه با بدتر شدن پیامدهای شیوع ویروس کرونا بر روی اقتصاد سخن گفته است.

روند بازگشایی تدریجی بخش های مختلف اقتصادی در کشورهای جهان کماکان ادامه دارد: در کانادا برخی از ایالت ها محدودیت ها را کاهش داده اند، در استرالیا اماکن توریستی نیز به روی مردم باز شده است، در آلمان و چین دانش آموزان و دانشجویان در برخی مناطق بر سر کلاس های خود حاضر شده اند و در نیوزلند نیز نخست وزیر این کشور از پیروزی بر کرونا خبر داده است.

در آمریکا نیز ایالت جیورجیا احتمالا به نخستین ایالتی تبدیل خواهد شد که محدودیت های رفت و آمد را لغو خواهد کرد هر چند که دونالد ترامپ از مخالفتش با انجام چنین کاری خبر داد. شهرداران برخی از شهرها در ایالت نوادا از جمله در لاس وگاس نیز خواهان بازگشایی کامل کسب و کارها شده اند.  

استن شیپلی، تحلیل گر اقتصاد کلان در موسسه " ورکر ای اس ای" گفت: سرمایه گذاران نسبت به تداوم شیب نزولی بیماری امیدوار شده اند اما تا زمانی که اقتصادها به طور کامل بازگشایی نشوند، از ثبت جهش های بزرگ خبری نخواهد بود.  

تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان باعث شده است تا شرکت های بزرگ از بانک ها و خودروسازها گرفته تا شرکت های هواپیمایی زیان های سنگینی را در صورت سود و زیان سه ماهه نخست امسال خود اعلام کنند و بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجه هستند.  در آلمان اتحادیه رستوران ها و هتلداری ها از دولت درخواست حمایت ۱۰ میلیارد یورویی برای جلوگیری از بیکاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر شده است.  

میشل هیوسون، کارشناس ارشد بازار در موسسه "سی ام سی کپیتال مارکتس" گفت: به نسبت هفته های قبل فضای روانی معاملات خیلی بهتر شده است و شاهدیم که روند صعودی شیوع بیماری در آسیا، اروپا و آمریکا کند و حتی در برخی از مناطق متوقف شده است. اکنون می توان امیدوار بود که با حمایت های بیشتر بانک های مرکزی، شاخص ها کم کم شروع به ایستادن کنند.

معامله گران در سراسر جهان منتظر روشن شدن گام های بعدی بانک های مرکزی برای حمایت از اقتصاد در برابر کرونا هستند. تصمیم های بعدی بانک مرکزی آمریکا به عنوان رهبر بازار اهمیت بیشتری خواهد داشت اما بسیاری از تحلیل گران معتقدند که ابزارهای کمیدر اختیار این نهاد باقی مانده است و نباید انتظار اتخاذ سیاست های تهاجمی تر را داشت.

تاکنون بیش از سه میلیون و ۱۳۸ هزار و ۹۰۳ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۲۱۸ هزار و ۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۹ هزار و ۲۶۶ نفر، ایتالیا با ۲۷ هزار و ۳۵۹ نفر، اسپانیا با ۲۳ هزار و ۸۲۲ نفر، فرانسه با ۲۳ هزار و ۶۶۰ نفر و انگلیس با ۲۱ هزار و ۶۷۸ نفر بوده است.

در قاره سبز، رهبران اتحادیه اروپا سرانجام بر سر ایجاد یک صندوق نجات یک تریلیون یورویی به توافق رسیدند هر چند اختلاف در جزئیات باعث شد تا نهایی شدن آن به تابستان موکول شود. امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه با تایید اختلافات بین کشورهای اروپایی گفته است که هنوز بر سر اینکه این صندوق به اعضا وام بدهد یا به آن ها کمک هزینه مقابله با کرونا اهدا شود، اختلاف نظر داریم.  

وی فوک هاو، کارشناس سرمایه‌گذاری در موسسه دی بی اس گفت: تا زمانی که اخبار متناقض باشند شاهد ادامه نوسانات بازار خواهیم بود. برای آن که روند بهبودی پایداری را شاهد باشیم باید از مرحله پیک بیماری عبور کنیم و اقتصادها را باز کنیم.  

بورس آمریکا

در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستری

ال اوریج» با ۰.۱۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۴ هزار و ۱۰۱.۵۵ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۵۲ درصد ریزش تا سطح ۲۸۶۳.۳۹ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۱.۴ درصدی در سطح ۸۶۰۷.۷۳ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

هر چند دور تازه مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا برای حل و فصل مساله برگزیت آغاز شده و قرار است این مذاکرات ویدیوئی به مدت دست کم سه هفته ادامه یابد، برخی از منابع آگاه در دولت انگلیس از تداوم اختلاف ها و پیشرفت بسیار کم در مذاکرات خبر داده اند.

میشل گوو، وزیر کابینه انگلیس با بیان اینکه انگلیس مایل به رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر روابط آینده است، این اتحادیه را متهم به نادیده گرفتن حقوق ماهی گیری انگلیس در آب های آزاد به عنوان کشوری مستقل کرده است. وی هم چنین از ارایه چارچوب زمانی برای حصول توافق پرهیز کرد و گفت: من پیشگو نیستم. فقط می توانم بگویم که پیشرفت هایی داشته ایم. 

اگر طرفین تا پایان امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهد کرد و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند.

 در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۹۱ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۵۸.۵۰ واحد بسته شد.

شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۱.۲۷ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۰ هزار و ۷۹۵.۶۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۱.۴۳ درصدی در سطح ۴۵۶۹.۷۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۵۵ درصد بالا رفت و به ۶۸۳۶.۴۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۰۶ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۷۷۱.۱۹  واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۶۳۱.۳۱ واحد بسته شد.  در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" صعود ۰.۴۶ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۸۶۶.۹۴  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۰۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۳۶۷.۸۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی  بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱۱.۶۳ درصد صعود به ۱۳.۸۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با جهش ۳.۸۲ درصدی به ازای ۲۱.۳۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۱۲.۰۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۶۷ درصدی به ازای ۱۵.۴۳ دلار مبادله شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید