Performancing Metrics

احتکار ۱۶ میلیارد دلار طلا در سه ماه گذشته | اتاق خبر
کد خبر: 441844
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1399 - 16:00
شورای جهانی طلا خبر داد
انبار کردن گسترده طلا از سوی سرمایه گذارانی که از پیامدهای پاندمی ویروس کرونا به وحشت افتاده اند، کاهش تولید جواهرات را در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ جبران کرد و با پشتیبانی از تقاضا مانع افت قیمت این فلز ارزشمند شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، پاندمی ویروس کرونا تجارت طلا را مختل کرده است. قرنطینه های وضع شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی بازارهای چین و هند که بزرگترین بازارهای جهان هستند و مختل شدن مسیرهای تامین طلا شده است. این پاندمی باعث التهاب بازارهای مالی و افزایش تقاضای سرمایه گذاری برای طلا به عنوان دارایی امن شد.

جان رد، استراتژیست ارشد بازار در شورای جهانی طلا اظهار کرد که این بزرگترین تغییر در بازار است که به یاد دارم و روشن است که هنوز چیزی را ندیده اید.

طبق گزارش سه ماهه شورای جهانی طلا (WGC)، صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در فاصله ژانویه تا مارس به نمایندگی از سرمایه گذارانی که عمدتا در آمریکا و اروپا هستند، ۲۹۸ تن طلا به ارزش ۱۶ میلیارد دلار خریداری کردند.

همزمان استفاده از طلا برای ساخت جواهرات به ۳۲۵.۸ تن کاهش پیدا کرد و ۳۹ درصد در مقایسه با سه ماهه نخست سال گذشته کاهش داشت و پایینترین میزان در یک دهه گذشته بود.

فروش شمش و سکه طلا در همین مدت با شش درصد کاهش، به ۲۴۱.۶ تن رسید و خرید بانکهای مرکزی با هشت درصد کاهش، به ۱۴۵ تن رسید. همچنین استفاده از طلا در دستگاههای الکترونیکی و سایر صنایع هشت درصد کاهش یافت و به ۷۳.۴ تن رسید.

مجموعا تقاضا برای طلا یک درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش داشت و به ۱۰۸۳.۸ تن رسید.

صندوقهای ETF از ابتدای آوریل تاکنون ذخایر طلایشان را بیش از ۱۵۰ تن افزایش داده اند و احتمالا سرمایه گذاران به رشد تقاضا برای این فلز ارزشمند در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ کمک خواهند کرد. اما خرید از سوی جواهرسازان و بانکهای مرکزی ممکن است برای مدتی کمتر باشد و اگرچه هنوز زود است برآوردی انجام گیرد اما مصرف چین و هند ممکن است امسال نیمی کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر طبق گزارش شورای جهانی طلا، عرضه طلا در فاصله ژانویه تا مارس به میزان چهار درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش یافت و به ۱۰۶۶.۲ تن رسید و میزان عرضه طلای استخراج شده و بازیافت شده کاهش داشت.

محدودیتهای وضع شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا احتمالا عرضه معدنی را در سه ماهه دوم امسال مختل خواهد کرد اما عرضه قراضه احتمالا افزایش پیدا می کند.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت هر اونس طلا امسال به بالای ۱۷۰۰ دلار صعود کرده که بالاترین حد در هشت سال اخیر است و قیمت طلا به ارزهای دیگری مانند یورو، یوان و روپیه نیز رکورد شکسته است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید