Performancing Metrics

تصمیمی برای حذف ارز دولتی نهاده‌های دامی نداریم | اتاق خبر
کد خبر: 445871
تاریخ انتشار: 31 تیر 1399 - 20:39
ربیعی در نشست خبری:
سخنگوی دولت گفت: دولت فعلا تصمیمی در خصوص تامین نرخ و نوع ارز از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی در خصوص نهاده های دامی اتخاذ نکرده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز(سه شنبه) در نشست خبری به سفر نخست وزیر عراق به تهران اشاره کرد و گفت: ما امروز میزبان نخست وزیر محترم کشور عراق آقای مصطفی الکاطمی هستیم و امیدواریم که گفتگوهای سازنده و موثری با هدف تعمیق روابط دو ملت بزرگ ایران و عراق داشته باشیم و بتوانیم چارچوب های همکاری آینده میان دو کشور را ترسیم کنیم.

ربیعی تاکید کرد: آقای الکاظمی  در شرایطی وارد کشور ما می شوند که سیاست همسایگی به عنوان یک راهبرد اساسی در سیاست خارجی ما وارد عرصه جدیدی شده است و بحث تعاملات و توسعه همه جانبه آن در این شرایط و ارتباط موثر با همسایگان از اولویت های اصلی دولت در این سال‌ها بوده است.

وی افزود: در هفته گذشته چند مصوبه در دولت داشتیم. پوشش بیمه سلامت برای افراد خارجی مقیم کشور در هیئت وزیران مصوب شد و طبق آن کلیه خارجی‌های مقیم کشور مشمول این طرح هستند و می‌توانند بیمه سلامت داشته باشند. البته مشمولین این آیین نامه صد در صد سرانه خدمات درمانی خود را باید پرداخت کنند. این امر علاوه بر اینکه یک کار انسان دوستانه است، موجب درمان افراد خارجی و ارتقای سطح سلامت جامعه ما نیز می‌شود.

سخنگوی دولت همچنین گفت: مصوبه دیگر «سند راهبردی توسعه گردشگری» بود، هر چند کرونا گردشگری را در کل دنیا با مشکل مواجه کرده اما ضرورت آمادگی ما برای ایجاد زیر ساخت های لازم گسترش گردشگری و گردشگری با رعایت پروتکل های بهداشتی در دولت بحث شد. علاوه بر هماهنگی های سیاستی در همه بخش ها بحث رفع اشکالاتی که برای جذب گردشگر وجود داشت و همینطور ارتقای زنجیره گردشگری در این سند مورد توجه قرار گرفت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: زنجیره از ابتدای تبلیغات و جذب گردشگر تا حمل و نقل، هتل‌داری و همه موارد جانبی دیگر در این سند دیده شد و به شکل ویژه ای گسترش کسب و کار و فرهنگ سازی برای استقبال از گردشگران در این سند مورد توجه قرار گرفت.

منحنی قیمت ارز در حال سر به زیر شدن است

وی با اشار به اینکه نوسانات بازار ارز هم موضوعی بود که در هفته گذشته در جلسات مکرر ستاد اقتصادی دولت پیگیری شد، اظهار داشت: خوشبختانه منحنی قیمت ارز در حال سر به زیر شدن است و این امر در سایه سیاست ها و زحمات دولت و بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز به قیمت واقعی صورت گرفته است.

ربیعی گفت: در این مدت تلاش کردیم که ارزهای خارج از کشور برگردد و خوشبختانه وزارت امور خارجه و بانک مرکزی در این حوزه تلاش های موثری کردند و حداقل در دو کشور چشم انداز بسیار روشنی ایجاد شد که بتوانیم ارزهایمان را به کشور برگردانیم.

یکی از علل افزایش قیمت ارز فشارهای روانی است

سخنگوی دولت در ادامه گفت: اتخاذ سیاست های پولی در شورای پول و اعتبار و همینطور بهبود فروش نفت و آرامش روانی جامعه به این فرآیند کمک کرد. متاسفانه یکی از علل افزایش قیمت ارز علاوه بر تحریم اقتصادی فعالیت روانی برای ایجاد انتظار افزایش قیمت ارز بوده است. انتظار بالا رفتن قیمت ارز باعث فشار بر بازار ارز شد و عده ای در فضای مجازی و بیرون از مرزها به خصوص از نیمه شب به بعد عددسازی های خود را شروع می‌کردند.

وی افزود: یکی از علل مهم پایین آمدن نرخ ارز عدم توجه هم‌میهنان به فعالیت های روانی و سودجویانه بدخواهان است که این رویکرد بعد از این هم در کنترل نرخ ارز موثر خواهد بود. قطعا وضع درآمد ارزی ما با توجه به فروش نفت و برگشت ارز حاصل از صادرات ما بهتر خواهد شد و قیمت واقعی ارز هم بسیار کمتر از قیمتی است که امروز در بازار شاهد آن هستیم.

عرضه ارز در بازار نیما رو به افزایش است

ربیعی تصریح کرد: هم رئیس‌جمهور محترم و هم رئیس محترم بانک مرکزی در دو هفته اخیر صریحا اعلام کردند که این افزایش نرخ ارز ناپایدار است و دلیل آن هم روشن است. واقعیت های بازار ما از طرف عرضه و تقاضا نشان می‌دهد که این افزایش قیمت واقعی نیست. از طرف عرضه با پایان یافتن رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، عرضه آنها در بازار نیما رو به افزایش است. البته دیگران هم وقتی دیدند که نرخ در حال کاهش است شتاب خود به سوی عرضه را افزایش می‌دهند، این در حالی است که در طرف تقاضا هم ما کنترل‌هایی انجام دادیم و تولید داخلی را بالا بردیم.

افزایش تولید، میزان تقاضای ارز در بازار را کاهش می‌دهد

سخنگوی دولت ادامه داد: بالا بردن تولید داخلی نه تنها درخواست ارز را کاهش داده بلکه به افزایش تولید داخلی و کاهش قیمت سایر کالاها کمک خواهد کرد. همانطور که عرض کردم عامل روانی در این موضوع نقش پررنگی داشت و رسانه‌هایی که در خارج و داخل مرتب بر طبل التهاب در بازار ارز می‌کوبیدند باعث شدند که پول های سرگردان و پول های خرد مردم به این سمت سوق پیدا کند. خوشبختانه با همکاری مردم این موضوع بسیار کم اثر شده و امیدواریم تداوم داشته باشد.

وی همچنین اظهار داشت: قیمت های عجیب و غریبی در فضای مجازی برای ارز اعلام می شد در حالی که در همان زمان، معامله‌ای با آن قیمت صورت نمی‌گرفت. با آن نرخ ها نه تولید کننده مشتری بود، نه مسافر و نه دانشجو. خوشبختانه در صحنه سیاست خارجی نیز تحرکات دیپلماتیک ما باعث شد که دسترسی ما به منابع ارزی بهتر شود و امیدواریم که با کاهش محدودیت های کرونایی صادرات ما افزایش داشته باشد و درآمد ارزی کشور رشد کند.

با افزایش و کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا رفتار مردم تغییر نکند

ربیعی با اشاره به اینکه بحث کرونا همچنان در دستور کار دولت است، اظهار داشت: نباید با افزایش و کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا رفتار مردم تغییر کند. باید برای مدت طولانی رفتار بهداشتی ما تداوم داشته باشد. به هیچ عنوان نباید عادی انگاری صورت گیرد. اگر مردم هنگام خروج از منزل تا ورود به منزل از ماسک استفاده کنند نتیجه آن بیشتر از تعطیل کردن همه نهادها خواهد بود. تعطیلات فرودین و سایر موارد نشان داده است که استفاده از ماسک ارزش بیشتری در نسبت با تعطیلات در مقابله با کرونا دارد. امروز درصد مراعات بهداشتی مردم به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: هم اکنون استفاده از ماسک در اجتماعات عمومی به ۶۲ درصد، ادارات ۸۲ درصد و در صنایع تولیدی به ۷۷ درصد رسیده است. رعایت پروتکل های بهداشتی ما در زمان افزایش آمارهای مبتلایان و فوتی ها به ۲۲ درصد کاهش پیدا کرده بود اما امروز این عدد به ۴۵ درصد رسیده است. این عدد کافی نیست و همه ما باید کمک کنیم تا با رعایت پروتکل های بهداشتی از مرگ ناگهانی جلوگیری کرده و به بقیه افراد جامعه نیز کمک کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به درگذشت دو تن از فعالان رسانه ای کشور طی روزهای گذشته گفت: متاسفانه طی چند روز گذشته دو تن از همکاران بسیار خوبمان در جامعه رسانه ای را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادیم. درگذشت آقایان «سهیل گوهری» فعال رسانه ای و «روح الله رجایی» سردبیر رونامه جام جم را تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال برای آنها درجات متعالی و برای خانوده آنها و جامعه رسانه ای کشور آرزوی صبر و بردباری دارم.

دولت برای افزایش نظارت‌های بهداشتی و تعطیلی‌ها آمادگی دارد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با آمار و ارقام اشاره شده در مورد مبتلایان بیماری کرونا و آمادگی اقتصادی و اجتماعی دولت برای مواجهه با آینده این بیماری اظهار داشت: آماری که مدنظر دولت است صرفا از سوی سخنگوی وزارت بهداشت و براساس استانداردهای دنیا اعلام می شود. در جلسات ستاد ملی کرونا از جمله جلسه شنبه گذشته، اطلاعاتی براساس شاخص ها و برآوردهای مختلف مطرح می شود. طبیعتا اعداد متفاوتی هم در این پژوهش ها و تخمین ها وجود دارد و لزوما هم یکسان نیستند. آنچه که آمار اصلی است، آمار وزارت بهداشت براساس تست ها است.    

وی افزود: ما آمادگی داریم برای هر شرایطی در همه بخش ها در کشور انعطاف در تصمیم گیری داشته باشیم اما فراموش نکنیم دوگانه عادی سازی و کاهش مرگ و میر دوگانه درستی نیست. تعطیلی در حد لازم باید محقق شود و عامل و متغیر اصلی، رعایت نکات بهداشتی است و این آمادگی وجود دارد که در شرایط قرمز تصمیمات مقتضی را برای افزایش نظارت های بهداشتی و تعطیلی ها به دنبال خود داشته باشد.

همکاری با کشورهایی که در مقابل زورگویی‌های آمریکا ایستاده‌اند برای ما اولویت دارند

ربیعی در رابطه با تفاهمنامه ایران و چین و آمادگی ایران برای انعقاد تفاهم نامه با کشورهای دیگر مانند روسیه بیان کرد: ما قبلا اعلام کردیم جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهایی که مصمم به توسعه روابط همه جانبه با ایران هستند وارد گفتگوهایی برای ترسیم نقشه راه همکاری های بلند مدت براساس حسن نیت و منافع متقابل، می‌شویم. روسیه هم حتما در ابن چارچوب و قاعده قرار دارد.

وی افزود: درمیان کشورهای همسایه روسیه حتما برای ما اولویت دار است و ما هیچ سقفی برای گسترش روابط با همسایگان خود نداریم. کشورهایی هم که اراده خود را برای همکاری های بلند مدت اعلام کردند و در مقابل زورگویی و قانون گریزی آمریکا هم ایستادند قطعا برای ما اولویت دارند.

از هر پیشنهادی با هدف حل اختلاف در منطقه استقبال می‌کنیم

سخنگوی دولت در رابطه با سفر اخیر نخست وزیر عراق و احتمال میانجی گری و نقش عراق در کاهش تنش میان ایران و عربستان و ایران و آمریکا، عنوان کرد: سفر الکاظمی در جهت تقویت مناسبات ایران و عراق است. ما با عراق همبستگی های فرهنگی زیادی داریم. حتی این واژه که عقبه استراتژیک عراق هم هستیم را به کار می گیرم. ما با عراق مناسبات اقتصادی، همکاری های منطقه ای، داعش زدایی، مسایل زیست محیطی مشترک داریم و هر دو کشور در معرض تهدیدات زیست محیطی مشترک هستیم. مرزنشینان دو طرف مرز و بهبود معیشتی و مبادلات مرزی موضوعات مهمی است.

ربیعی تاکید کرد: به هر حال در منطقه پر از تنشی که ما هستیم قطعا همکاری های ما می تواند در صلح و ‌امنیت منطقه اثربخش باشد. ما از هر ابتکار و پیشنهادی با هدف افزایش مودت و حل اختلاف در منطقه استقبال می کنیم و آمریکا در این زمینه استثنا است.

واقعه ترور سردار سلیمانی را تا پیگیری مجازات ادامه خواهیم داد

وی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با روابط میان ایران و عراق و مسایل پیرامون ترور سردار سلیمانی و نام برده شدن از برخی مسئولین عراقی پیرامون این موضوع، عنوان کرد: ما قطعا پیگیری حقوقی واقعه ترور و مجازات همه عاملان سردار شهید سلیمانی را ادامه خواهیم داد. اما اگر قرار بر نام بردن باشد چنین خبری را نمی‌توانم تایید نمی کنم و این موضوع را تا پیگیری مجازات ادامه خواهیم داد.

وی افزود: از میانجی گری هر کشوری که خیرخواهانه وارد شود استقبال می‌کنیم و معتقد هستیم منطقه عاری از ظلم و خشونت به نفع همه ماست. این کشورها هستند که خودشان می‌توانند انتخاب کنند در منطقه پرتنش باشند یا نه. عالم سیاست عالمی نیست که همیشه ثابت باشد و ما دیدگاه خود را اعلام کردیم اما کشورهایی که در شرایط تحریم جلوی قلدری ایستادند در دراز مدت برای ما اولویت خواهند داشت. کشورهای منطقه هم که تابع قلدری های ایالات متحده و اروپا نبودند هم قطعا از سوی ایران فراموش نخواهند شد.‌

ربیعی در رابطه با پیام دیپلماتیک و منطقه ای سفر الکاظمی به ایران و تاثیر این سفر در چشم انداز سیاسی و امنیتی منطقه، خاطرنشان کرد: گفتگوهای آقای ظریف با رییس پارلمان و جریان های سیاسی موثر بوده است و نتیجه آن در تفاهم نامه های صورت گرفته تجلی پیدا خواهد کرد. ما موضوعات دوجانبه زیادی با عراق داریم. در زمینه پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی و یارانشان این موضوع ادامه پیدا خواهد کرد و در ابعاد سیاسی هم اینکه عراق در همسایگی ما دارای ثبات باشد برای ما اهمیت دارد.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین دستاوردهای ما در این سفرها تروریست زدایی از منطقه است که حتما از دستاوردهای آن خواهد بود. این سفرها هم یک پیام برای دو کشور و گسترش مناسبات دارد و  یک پیام هم پیام بین المللی آن در زمینه صلح و ثبات در منطقه و برنامه هایی است که برای پیوستن بیشتر کشورها برای همکاری در منطقه است.

واردات گندم فقط در انحصار دولت است

سخنگوی دولت در خصوص حذف بودجه خودکفایی گندم و نقش و ردپای سعید حجاریان در آن، گفت: خبر حذف بودجه خودکفایی گندم را اساسا تکذیب می کنم که حالا کسی نقش داشته باشد یا نداشته باشد. اصلا تصمیمات دولت تابع یک فرد بیرون از دولت نیست و این نظریه باطلی است که فردی در بیرون دولت انقدر تاثیر بگذارد که ما روی زندگی کشاورزان تصمیم گیری کنیم.

ربیعی گفت: کشور در دولت یازدهم و دوازدهم در تولید گندم مصرفی خود، خودکفا شده است. در سالهای اخیر این میزان را به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید و سیاست دولت حمایت از کشاورزان بوده است.

وی اضافه کرد: با توجه به قیمت خرید گندم، میان کشاورزان رضایت ایجاد کردیم و خرید تضمینی ما امسال بهتر از پارسال بوده است و در هیچ سالی  به اندازه امسال خرید تضمینی نداشتیم و پرداخت پول کشاورزان هم امسال بهتر از سالهای قبل صورت گرفته است. 

وی افزود: اساسا واردات گندم خوراکی در انحصار دولت است و شرکت بازرگانی دولتی ایران متولی واردات گندم مورد نیاز ما است. صرفا برای ذخایر استراتژیک واردات داشتیم نه مصرف. تا سال ۹۳ و نیمه های ۹۴ واردات گندم برای مصارف غیرخوراکی و مصارف دیگر آزاد بوده است و هر شرکت حقوقی می توانست واردات انجام دهد و اگر کسی سندی بر تخلف شرکت ها در این زمینه دارد می تواند سند خود را به قوه قضاییه ارجاع دهد.‌

پیشنهادات برای برگزاری مراسمات محرم، در ستاد ملی مبارزه با کرونا برررسی می‌شود

ربیعی در رابطه با دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور برای برگزاری مراسمات عزاداری محرم و اقدامات انجام شده بیان کرد: برای همه ما براگزاری مراسم عزاداری برای سید الشهدا و محرم اهمیت دارد.‌ از سازمان تبلیغات، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و حوزه علمیه قم پیشنهادهایی فرستادند که این پیشنهادها این هفته در کمیته اجتماعی و امنیتی ما بررسی می شود. ‌وزارت بهداشت این پیشنهادها را دریافت کرده و در حال تدوین دستورالعمل های بهداشتی است و به نظرم برای جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا ارائه خواهد شد. البته هنوز هم فرصت داریم و امیدواریم با رعایت پروتکل های بهداشتی مردم در ماه محرم بتوانند عزاداری کنند.

عقب‌ماندگی در واردات کنجاله و سویا جبران خواهد شد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه، علت بروز مشکل در تامین نهاده‌های دامی و افزایش قیمت این محصولات از دی ماه سال گذشته تاکنون چیست؟ آیا قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی از نهاده‌های دامی حذف شود؟ چراکه برخی اخبار هم حاکی از این است که ذخیره نهاده های دامی مناسب نیست و اگر دولت راهکاری نداشته باشد تا چندماه آینده با چالش جدی در تولید محصولات پروتئینی از جمله مرغ مواجه خواهیم شد، گفت: روز یکشنبه بخشی از جلسه دولت را به گزارش وزیر جهاد کشاورزی اختصاص دادیم و گزارشی از وضعیت نهاده های دامی و کشاورزی دادند.

وی ادامه داد: به هر ترتیب فشارهای تحریم تمام مراودات تجاری کشور را تحت تاثیر قرار داده است و نهاده‌های دامی نیز از این مستثنی نیستند. فشارهای تحریمی همه عرصه هایی که ما وارد می‌کردیم و متکی به ارز بودند را تا حدودی متأثر کرده است‌.

ربیعی تاکید کرد: از ابتدای امسال واردات ذرت ما بیشتر از گذشته بوده و این کالای اساسی را به هیچ عنوان رها نکردیم. تا ۷۹ فرمالیسیون طیور مربوط به ذرت است بنابراین در زمینه ذرت اقدامات مناسبی انجام دادیم. وضعیت جو خوب است و با عنایت به اینکه هم اکنون در حال برداشت جو در کشور هستیم قطعا در جو مشکل نخواهیم داشت. ما در واردات کنجاله و سویا عقب بودیم که مطرح شد و با تمهیدات هیئت دولت، بانک مرکزی، صمت و جهادکشاورزی به زودی این عقب ماندگی تامین و کمبود جبران و رفع خواهد شد.

تصمیمی درخصوص تغییر نوع ارز نهاده‌های نگرفته‌ایم

ربیعی تصریح کرد: ذخایر ما امروز از وضعیت مناسبی برخوردار است. دولت فعلا تصمیمی در خصوص تامین نرخ و نوع ارز از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی در خصوص نهاده های دامی اتخاذ نکرده است. وزارت جهاد کشاورزی نیز تلاش هایی صورت داده که هم کاهش مصرف خوراک و هم کاهش مصرف بهینه نهاده های دامی را داشته باشیم و بتوانیم کاهش واردات و عدم نیاز به ارز را دنبال کنیم.

وزیر پیشنهادی صمت در موعد قانونی خود معرفی می‌شود

ربیعی در رابطه با معرفی وزیر صمت به مجلس عنوان کرد: همانطور که قبلاً گفتم دو یا یک وزیر را در مهلت خود به مجلس ارائه خواهیم کرد. اعتقاد ما بر معرفی دو وزیر است اما در صورتی که نتوانیم به نتایجی دسترسی پیدا کنیم تا زمانی که موعد قانونی است یک وزیر معرفی خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود سرپرست وزارت صمت، این وزارتخانه دچار کاستی نیست و با بسیجی که بانک مرکزی برای کمک به صمت اتخاذ کرده و در ستاد اقتصادی دولت دنبال می‌شود هیچ نارسایی در جنبه مدیریتی نداریم. وزیر پیشنهادی صمت قطعا در موعد خودش اعلام می‌شود.

وی در رابطه با اقدامات دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تصریح کرد: ما یک صندوق مهم لشکری، کشوری و تامین اجتماعی را داریم. صندوق تامین اجتماعی از منابع دولت استفاده نمی‌کند و کار ما اینجا دشوارتر است. تلاش کردیم با ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی این زمینه را آماده کنیم که همسان سازی بازنشستگان تامین اجتماعی صورت گیرد. ما در صندوق کشوری و لشگری هم دنبال می کنیم که بتوانیم با تامین منابع برای صندوق ها به نحوی عمل کنیم که بازنشستگان مشابه طبقات خود ۹۰ درصد حقوق شاغلین را دریافت کنند. حتما این کار را در دو ماه پیش رو انجام خواهیم داد و به نحوی نهادسازی خواهد شد که در سال‌های آینده نیز بتواند مانند همسان سازی اجرایی شود.

ربیعی خاطرنشان کرد: زندگی ها سخت است و کاهش قدرت خرید مورد توجه ما بوده و امیدواریم بتوانیم با این همسان سازی ها بخش کمی از رنج زندگی بازنشستگی را کم کنیم.

سخنگوی دولت در رابطه نشست اخیر دانشگاه شریف در محل کاخ دادگستری با هماهنگی وزارت اطلاعات در خصوص دو دانشجوی متهم به ارتباط با گروهک منافقین، گفت: سخنگوی محترم دستگاه قضا موارد را اعلام کردند و تا جایی که من اطلاع دارم این دو متهم، دانشجویان دانشگاه شریف بودند و طبق توضیحی که داده شد، درخواست دانشجویان شریف بوده که برای رفع ابهام با این افراد رو در رو شوند. با صلاحدید مقام قضایی و با هدف آگاهی بخشی این اقدام صورت گرفته اسن. من در جریان کم و کیف آن نیستم و اطلاعاتی ندارم.

وی اضافه کرد: معتقدم حقوق شهروندی شامل حال همه شهروندان از جمله متهمین می شود و باید برای همه مراعات شود. اینکه در آن جلسه چه گذشته را اطلاع ندارم اما اگر چیزی برخلاف حقوق شهروندی صورت گرفته باشد، دولت آن را دنبال خواهد کرد.

سخنگوی دولت در ادامه پیرامون قیمت ارز بیان کرد: افزایش قیمت ارز امروز فقط مسئله اقتصادی نیست و مسئله اجتماعی است که با زندگی و معیشت مردم گره خورده است. کالاهایی که هیچ تاثیری در ارز ندارند هم باز متاثر از ارز روی آنها تصمیم گیری می‌شود. ما باید این را در کشور از بین ببریم. کاهش تعاملات ارزی، فشار تحریم و فشارهای بین المللی را داریم و کرونا هم به آن اضافه شد که رشد اقتصادی دنیا را با مشکل روبرو کرد و بیکاری زیادی به همراه داشت.

وی ادامه داد: ما دو بحث داریم یکی تقاضا بوده که کاملا کنترل شد و اتفاق دیگری هم بود که مردم می خواستند حفظ دارایی کنند. ما تقاضا را محدود کردیم. حدودا ۸ میلیارد دلار گفتند قاچاق می‌آید. به برخی افراد مرزی سهمیه می‌دادیم که تبدیل می‌شد به قاچاق و به وزیر کشور از سوی رئیس جمهور دستور داده شد موضوع بررسی شود. سیاست هایی را هم دنبال کردیم که برگشت صادرات و ارز حاصل از آن خوب صورت گرفت.

ربیعی عنوان کرد: تقریبا از چهل میلیارد دلاری که هدف گذاری کردیم اگر به نیمی از آن هم دسترسی پیدا کنیم برای ما مغتنم است و  در حال دنبال کردن هستیم که بتوانیم به دست بیاوریم. آقای زنگنه هم هر روز در حال پیگیری صادرات نفت هستند. قطعا بازار ارز از این وضعیت خارج خواهیم شد.

ربیعی در رابطه با اقدامات نظارتی دولت در مورد قیمت بسیاری از کالاها و نوسانات نامعقول آنها در بازار، گفت: وقتی قیمت ارز دچار تلاطم می شود. روی بقیه کالاها اثر می گذارد و بخشی از کالاها هم وابسته به قیمت ارز است. وزارت صمت تمام امکانات را بکار گرفته است و اکیپ های بازرسی همه نسبت به اجرای طرح های ویژه نظارتی  توجیه شدند. اولویت هم بازرسی از انبارها است و اینها به طور مداوم پیگیری می شود و امیدوار هستیم با کنترل بازار قیمت ارز تاثیر خود را روی اینها بگذارد. چالشی است که بعد از کرونا ایجاد شده و شامل سیاست های پولی، مالی، تجاری و... هست که ان‌شاءالله بتوانیم از این دوران پر مخاطره عبور کنیم.

ربیعی تاکید کرد: دولت یک لحظه بدون اندیشه و نگرانی در این روزها و ماه ها زندگی نکرده است. دولت واقعا با توجه به آن شرایط و پیچیدگی هایی که دارد با همه توان در کنار هم ایستادند و امیدواریم با کمک هم از این مرحله عبور کنیم.

سخنگوی دولت در رابطه با افزایش حق مسکن کارگران و اینکه آیا در دولت اراده ای برای افزایش وجود دارد؟ اظهار کرد: چرا نباید اراده وجود داشته باشد؟ دستورکار این موضوع باید در کمیسیون اقتصادی دولت باشد. روز دوشنبه در دستور جلسه این کمیسیون بوده و نمی دانم چه سرنوشتی داشته و امیدوار هستیم دو هفته آینده در دستور کار دولت قرار گیرد. نظر وزیر کار و رفاه اجتماعی عدد مناسبی است که حتما روز تصویب اعلام خواهد شد.

ربیعی در رابطه با آتش سوزی در نطنز و چند نیروگاه دیگر، گفت: حادثه پارچین یک اتفاق طبیعی بوده و خسارات قابل توجهی نداشت. نطنز پیچیدگی خاص خودش را دارد و کارشناسان باید به جمع بندی قطعی برسند و قطعا خود سازمان انرژی اتمی اعلام خواهد کرد. اطلاعی از نتیجه کار آن کمیسیون ها ندارم.

سخنگوی دولت در رابطه با طرح سوال از رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما همواره اعلام کردیم مجلس حق نظارت دارد ‌و ما هیچ تردیدی در آن نداریم. همیشه همه اعضای دولت خود را پاسخگو می دانستند. رئیس جمهور به تعامل با مجلس تاکید کردند. اساسا اینکه بتوانیم با مجلس چند موضوع مشترک را کار کنیم در دولت مورد بحث بوده است.

وی در پایان ادامه داد: البته استنباطی که از بیانات مقام معظم رهبری شده، ایشان فرمودند دولت باید به درستی به کار خود ادامه دهد. فرض جدا کردن رئیس جمهور از دولت اصلا فرض درستی نیست. ایشان رئیس دولت است و سوال هم حق مجلس است اما زمان استفاده از حقوق نظارتی مجلس هم موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. در مورد سوال هم گام های نخست باید از وزرا دعوت شود و پس از توضیح وزرا اگر سوالی باقی مانده باشد، مسیر منطقی سوال از رییس‌جمهور است. باید از فرمایشات رهبری سپاسگزاری کنم که در شرایط فعلی می تواند با هم افزایی از فشار و درد مردم بکاهد. باید در طرح سوالات ببینیم چه مشکلی از درد و زندگی مردم حل می کند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید