Performancing Metrics

زنگنه: در تمام میادین مشترک نفتی و گازی از همسایگان جلوتریم | اتاق خبر
کد خبر: 446371
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1399 - 19:58
وزیر نفت که پس از رفتن توتال از ایران تأکید کرده بود برای توسعه زیرساخت‌های نفت و گاز منتظر خارجی‌ها نمی‌مانیم، می‌گوید: ایران در تولید از تمامی میادین مشترک بزرگ نفتی و گازی از همسایگان جلوتر است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، وزیر نفت با اشاره به اینکه در توسعه میادین نفتی منتظر خارجی‌ها نمی‌مانیم، گفت: ما در تمامی میادین مشترک بزرگ نفتی و گازی در ظرفیت تولید از همسایگان جلوتر هستیم.

بیژن زنگنه امروز (دوشنبه) در مراسم امضای قراردادهای مرحله دوم طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، افزود: در صنعت جهانی نفت بر سر این اجماع است که رکن اصلی در فعالیت‌های بالادستی نفت، افزایش ضریب بازیافت است.

او با بیان اینکه بخش‌های عملیاتی به توسعه فناوری کمک می‌کنند، ادامه داد: یک درصد افزایش ضریب بازیافت به معنای افزایش هفت میلیارد بشکه نفت به تولید ایران است که درآمد ۳۰۰ میلیارد دلاری را به دنبال دارد.

زنگنه با اشاره به اینکه رقابت در بازار تحول ایجاد کرده است، گفت: بازار رقابت به کسی رحم نمی‌کند. برای بقا به رقابت نیاز است و برای رقابت نیاز به افزایش تکنولوژی است تا قیمت پایین آمده و کیفیت افزایش پیدا کند.

وزیر نفت با بیان اینکه برای این کار در اولین گام با دانشگاه‌ها تعامل کردیم، افزود: در هفته‌های آینده شاهد امضای قراردادهای جدید با دانشگاه‌ها برای افزایش تولید خواهیم بود.

او تأکید کرد: شرکت‌های اکتشاف و تولید یک رکن اصلی برای افزایش توانمندی در بخش افزایش ضریب بازیافت هستند.

زنگنه با بیان اینکه برای اجرای پروژه‌های بالادستی نفت چند طرح و تجربه داریم، گفت: قراردادهای بیع متقابل، سنتی است که همچنان اجازه داریم از آن استفاده کنیم.

او افزود: روش بعدی قراردادهای جدید نفتی است که در شکل مانند بیع متقابل است و عملکرد پیمانکار به میدان واگذار می‌شود و در بازپرداخت پیمانکار، مؤثر است.

وزیر نفت تأکید کرد: در چند ماه آینده قراردادهای جدید با شرکت‌های ایرانی اکتشاف و تولید به امضا می‌رسد که در صنعت نفت تحول به شمار می‌رود.

به گفته زنگنه، روش دیگر برای توسعه میادین نفتی، قراردادهایی است که امروز ۱۳ مورد آن امضا می‌شود و مسئولیت مخزن بر عهده ماست و قرارداد یکپارچه خواهد بود.

او با بیان اینکه این کار از سال ۹۵ آغاز شد و در سال ۹۷ مصوبه شورای اقتصاد را گرفت، افزود: از تمام روش‌ها برای افزایش ظرفیت تولید استفاده می‌کنیم.

زنگنه مزیت‌ها در این روش را زمان‌بندی قابل‌پیگیری و کنترل هزینه‌ها دانست و ادامه داد: مزیت دیگر امکان بهره‌گیری از بازار سرمایه برای تأمین مالی است.

وزیر نفت تأکید کرد: اگر این طرح‌ها را نداشتیم کار نفت متوقف می‌شد اما با این کار فعالیت‌ها ادامه پیدا می‌کند و اشتغال‌زایی انجام می‌شود.

او با اشاره به اینکه اجرای این طرح‌ها یک پیام است مبنی بر اینکه در شرایط تحریم کار می‌کنیم، گفت: تحریم و بانیانش رفتنی هستند و ایران ماندنی است.

زنگنه ادامه داد: باید برای ظرفیت‌سازی کار کنیم زیرا قدرت یک کشور در مخازن نیست بلکه ظرفیت تولید است.

او با اشاره به اینکه اگر در شرایط تحریم نتوانیم ظرفیت‌سازی کنیم با رفع تحریم نمی‌توانیم سهم خود را از بازار پس بگیریم، افزود: باید در کمتر از سه ماه به ظرفیت پیش از تحریم باز گردیم و با قدرت وارد بازار شویم.

زنگنه تأکید کرد: ایران باید یک تا دو میلیون بشکه ظرفیت مازاد داشته باشد تا در شرایط خاص وارد بازار شود.

به گفته وزیر نفت در شرایط تحریم حتی یک دکل و یک نفر بیکار نشده است و در تلاشیم تا پیمانکاران ضعیف محلی، تقویت شوند.

او ادامه داد: «منتظر خارجی‌ها نمی‌شویم تا اگر آنها نیامدند رو به قبله شویم. بیگانه، بیگانه است و هرکسی دنبال منافع خود است. خارجی نامحرم است. ما کار خود را بدون خارجی‌ها ادامه می‌دهیم، البته در صورت حضور آنها کار تسریع می‌شود.»

وزیر نفت با اشاره به اینکه از هر روشی برای توسعه کشور استفاده می‌کنیم، افزود: در تمامی میادین مشترک بزرگ نفتی و گازی در ظرفیت تولید از همسایگان جلوتر هستیم.

او تأکید کرد: در دسته اول قراردادهای نگهداشت تولید در فضای کسب‌وکار با مشکلاتی روبرو شدیم که این مشکلات را در قراردادهای جدید اصلاح کردیم.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید