Performancing Metrics

درک واقعی از بازارهای صادراتی ضروری است | اتاق خبر
کد خبر: 447564
تاریخ انتشار: 16 دی 1399 - 13:14
گفت‌وگو با سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و عضو هیات رییسه اتاق تهران
رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان تأکید کرد: گرجستان ظرفیت‌های مطلوبی برای تجارت و سرمایه‌گذاری ایرانیان دارد مشروط بر اینکه نظام اقتصادی این کشور را به خوبی بشناسیم.

به گزارش اتاق خبر، رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان با تأکید بر عملکرد ناموفق و عدم بهره‌مندی مناسب از موقعیت پیش‌آمده برای ایران در منطقه اوراسیا، شناخت فرهنگ، سلایق مصرفی و قوانین حاکم بر اقتصاد کشورهای هدف صادراتی را مهم دانست.

سیده فاطمه مقیمی، رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان و عضو هیات نمایندگان اتاق ایران ظرفیت‌های بازار گرجستان را برای تجارت و سرمایه‌گذاری ایرانیان، مطلوب توصیف کرد و گفت: این کشور می‌تواند مسیری برای دسترسی سرمایه‌گذاران ایرانی به بازار کشورهای اروپایی باشد.

این فعال اقتصادی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران حضور ایرانیان در قالب شرکت‌های گرجستانی را با توجه به محدودیت‌های تجاری ناشی از تحریم، به عنوان یک راهکار مطرح کرد و گفت: مناطق آزاد مستقر در گرجستان، شرایطی را به وجود آورده‌اند که سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با حضور در این مناطق کالاهای نیمه ساخت را تکمیل کرده و با خلق ارزش افزوده بیشتر آن را صادر کنند و به این ترتیب حضور خود را علی‌رغم تحریم‌ها در بازارهای بین‌المللی ادامه دهند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران همچنین با توجه به احتمال لغو تحریم‌ها، متناسب با تغییر رئیس‌جمهور آمریکا، آماده شدن برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های گرجستان در حوزه تجارت را منوط به شناسایی دقیق ابعاد و زوایای اقتصادی این کشور دانست. به اعتقاد او در حال حاضر مشکلات بانکی مهم‌ترین مانع در برابر توسعه سطح مناسبات بین دو کشور است.

مقیمی همکاری‌های منطقه‌ای و برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی را برای حضور پررنگ‌تر ایرانیان در بازار گرجستان، ضروری برشمرد و تأکید کرد: در حال حاضر با توجه به محدودیت‌های ناشی از تحریم و نبود روابط بانکی، آن طور که باید نتوانستیم از موقعیت پیش‌آمده برای ایران در منطقه اوراسیا استفاده کنیم.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید