Performancing Metrics

جذب ۵۲ درصد مهارت آموزان در بازار کار | اتاق خبر
کد خبر: 449366
تاریخ انتشار: 20 مرداد 1400 - 20:33
آمارهای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از جذب 52 درصد مهارت آموزان در بازار کار حکایت دارد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، مدیرکل دفتر نظارت، بهسازی و هدایت شغلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: پارسال بر اساس طرح رهگیری شغلی، ۵۲ درصد کارجویان با کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای، صاحب شغل و جذب بازار کار شدند.

علیرضا طاهرپور شلمانی اظهار کرد: در سال‌های اخیر درصد اشتغال کارجویان مهارت دیده افزایش یافته است به‌گونه‌ای که در سال ۹۸ حدود ۵۴.۷ درصد، در سال ۹۷ نزدیک به ۴۹ درصد، در سال ۹۶ حدود ۴۲ درصد و در سال ۹۵ نزدیک به ۳۸.۸ درصد از کارجویان صاحب شغل شدند.

وی افزود: سالیانه در مراکز فنی و حرفه‌ای دولتی ۳۷۰ تا ۳۸۰ هزار نفر آموزش‌های مهارتی را در سه هزار عنوان شغلی به‌طور رایگان و فقط با پرداخت هزینه‌های آزمون و صدور گواهی سپری می‌کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: از این تعداد شرکت‌کننده به‌طور میانگین ۶۲ درصد موفق به کسب گواهی مهارتی در آزمون نهایی می‌شوند که این گواهی‌نامه‌ها ارزش بین‌المللی و قابلیت ترجمه دارد.

وی با اشاره به طرح رهگیری شغلی، گفت: پارسال از ۱۳۹ هزار و ۵۱۲ نفر که در دوره‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کرده بودند ۵۶ هزار و ۷۲۹ نفر شاغل شدند و ۲۸ هزار و ۳۷۵ نفر کارجو، ۴۷ هزار نفر غیر کارجو و هفت هزار نفر وضعیت نامشخص دارند.

مدیرکل دفتر نظارت، بهسازی و هدایت شغلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور تصریح کرد: کارجویان علت شاغل نشدن خود را مشکلاتی ازجمله کمبود فرصت‌های شغلی، پایین بودن دستمزد و حقوق، ضعف مهارتی، نداشتن سرمایه کافی برای کسب‌وکار و سایر موارد عنوان می‌کنند.

وی با بیان اینکه ۳۰ هزار نفر به‌طور کامل مرتبط با آموزش‌ها شاغل شدند، گفت: سال گذشته هفت تا هشت هزار نفر غیر مرتبط با آموزش‌های مهارتی جذب بازار کار شدند.

طاهرپور شلمانی تصریح کرد: در طرح رهگیری اشتغال، دوره‌های جدید آموزشی را جایگزین دوره‌هایی که درصد اشتغال پایینی دارند می‌کنیم، همچنین به افرادی که متقاضی دریافت مهارت‌های فنی و حرفه‌ای هستند، مشاوره می‌دهیم.

وی با تأکید بر اینکه کرونا مانع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نشد، گفت: ۲۵ درصد آموزش‌ها به‌صورت تئوری و ۷۵ درصد به‌صورت عملی است که مباحث تئوری به‌صورت مجازی و چندرسانه‌ای ارائه شد و در مرحله عملی هم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مورد توجه و نظارت قرار گرفت.

مدیرکل دفتر نظارت، بهسازی و هدایت شغلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین پیامدهای مهارت‌آموزی در جامعه، توانمند شدن است و افراد جویای کار می‌توانند با حضور در دوره‌های آموزشی و کسب مهارت جذب واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی شوند.

به گفته وی، ۶۳۳ مرکز آموزشی دولتی با سه هزار عنوان شغل در سطح کشور پذیرای کارجویان است و علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این دوره‌ها به سامانه جامع آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مراجعه کنند.

 
 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید