Performancing Metrics

کنسرسیوم ساختمانی برای ساخت مسکن دولتی در کرمانشاه تشکیل شود | اتاق خبر
کد خبر: 450443
تاریخ انتشار: 4 آبان 1400 - 10:25
کیوان کاشفی در دیدار با فعالان صنعت ساختمان کرمانشاه
عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به تکلیف دولت برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی، بر لزوم تشکیل یک کنسرسیوم ساختمانی در کرمانشاه برای احداث این واحدها تأکید کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایران، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به لزوم توجه به جایگاه بخش خصوصی در طرح جهش تولید مسکن دولت سیزدهم، بر تشکیل یک کنسرسیوم از شرکت‌های ساختمان کرمانشاه برای اجرای این طرح در استان تأکید کرد.

کیوان کاشفی در دیدار با فعالان صنعت ساختمان استان کرمانشاه، گفت: ساخت چهار میلیون مسکن طی چهار سال را یکی از برنامه‌های مهم دولت سیزدهم است که از ویژگی‌های مهم آن، قابل‌بررسی بودن میزان تحقق طرح است و درنهایت مشخص می‌شود که طی چهار سال چه تعداد واحد مسکونی و کجا ساخته شده است.

رئیس اتاق کرمانشاه از همراهی مجلس برای تحقق این طرح نیز یاد کرد و افزود: در همین راستا قانون جهش تولید مسکن در مجلس تصویب شد که گفته می‌شود هر آنچه برای اجرای این طرح در کشور نیاز است در این قانون آمده و اختیارات کامل به دولت داده‌ شده است.

 کاشفی با انتقاد از اینکه متأسفانه در این قانون جایگاه بخش خصوصی دیده نشده ابراز امیدواری کرد بتوان در قالب آیین‌نامه‌های جایگاه بخش خصوصی را در طرح جهش تولید مسکن گنجاند.

وی اجرای این طرح را نیازمند مشارکت بخش خصوصی دانست و عنوان کرد: جلسات متعددی برای پیگیری این موضوع برگزار شده است.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه برای اجرای طرح جهش تولید مسکن یک صندوق پیش‌بینی شده، افزود: قرار است از منابع مختلف اعتباراتی به این صندوق تزریق شود.

 وی الزام بانک‌ها به تخصیص ۲۰ درصد تسهیلات سالیانه آنها برای طرح جهش تولید مسکن که رقمی معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان است را ازجمله این موارد دانست و عنوان کرد: ۸۰ هزار میلیارد تومان نیز از منابع دیگر برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.

 وی خاطرنشان کرد: اگرچه با این مجموعه اعتبارات و با در نظر گرفتن هزینه تمام‌شده موردنیاز ساخت هر مترمربع مسکن، به‌احتمال‌زیاد اعتبار در نظر گرفته شده کافی نیست اما قرار است از طریق ظرفیت‌های دیگر مانند حذف هزینه‌های تغییر کاربری، هزینه شهرداری، هزینه نظام‌مهندسی و ... هزینه‌های ساخت‌وساز به حداقل برسد.

 رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه درباره تحقق طرح جهش تولید مسکن مانند مسکن مهر دغدغه‌هایی مطرح است، اظهار کرد: پروژه مسکن مهر به هر شکل بود اجرا شد و این طرح نیز فارغ از شیوه کار کیفیت و ... پیش خواهد رفت.

وی با بیان اینکه باید در استان کرمانشاه آمادگی لازم برای اجرای این طرح را داشته باشیم، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که مسکن و شهرسازی در حال تعیین تکلیف زمین‌ها است و به‌زودی مناقصات برگزار خواهد شد.

 کاشفی بر لزوم استفاده از ظرفیت شرکت‌های ساختمانی استان کرمانشاه در اجرای طرح جشن تولید مسکن تأکید کرد و گفت: نباید اجازه دهیم شرکت‌های استان‌های دیگر کار را دست بگیرند و اشتغال آن عاید نقاط دیگر شود.

 وی معتقد است برای اینکه بتوانیم این طرح را به‌خوبی پیش ببریم لازم است کنسرسیوم ساختمانی در کرمانشاه برای تجمیع توان مالی فنی و علمی شرکت‌های ساختمانی تشکیل شود تا بتوانند به پروژه‌های بزرگ ۵ تا ۱۰ هزار واحدی ورود کنند.

کاشفی تأکید کرد: لازم است، در این هولدینگ شرکت‌های بزرگ تأمین مصالح ساختمانی ازجمله سیمان، فولاد و ... نیز حضور داشته باشد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید