Performancing Metrics

دلار مسیر بازارسرمایه را تغییر می‌دهد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 451210
تاریخ انتشار: 8 دی 1400 - 15:38
پیمان حدادی

بعد از تصویب بسته حمایتی ۱۰‌بندی دولت از بازار سرمایه، بازار از روزهای منفی خود فاصله گرفته و پس از آن با انتشار خبری مبنی بر لغو توقف نمادهای بازار سرمایه پس از نوسان ۲۰ درصدی (مثبت و منفی) و همچنین توقف به علت نوسان منفی ۵۰ درصدی شاهد افزایش تقاضا و رشد قیمت‌ها بودیم. به نظر می‌رسد نهاد متولی نظر بر رفع محدودیت‌ها از جمله لغو توقف دامنه نوسان‌ و همچنین حذف حجم مبنا در بازار پایه دارد.

هرچند که بسته ۱۰‌بندی موضوعی بوده که در لایحه بودجه مطرح شده است و در نهایت مجلس باید آن را تایید کند اما تا حد زیادی نگرانی‌هایی که در گذشته در خصوص نگرش دولت به متغیرهای موثر بر بازار سرمایه وجود داشته را از بین برد. با توجه به منتشر شدن گزارش‌ عملکردهای ۹ ماهه و احتمالا شرایط خوب سودآوری شرکت‌ها، فکر می‌کنم در روزهای آینده می‌توانیم روزهای بهتری را نسبت به پاییز شاهد باشیم. به‌طور حتم نوسان‌های منفی و مثبت خواهیم داشت اما به نظر می‌رسد که روزهای مثبت بیشتری را شاهد باشیم. البته بحث مذاکرات و چگونگی مذاکرات سیاسی و همچنین تصمیم‌گیری‌های نهایی در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم اثرگذار خواهد بود. ما در چند روز گذشته شاهد افزایش تقاضا و ارزش خرد معاملات بودیم و با توجه به انتشار گزارشات مربوط به تولید و فروش آذر ماه در سامانه کدال، انتظار می‌رود افت‌های گذشته جبران شده و این شرایط تداوم پیدا کند. منفی و متعادل بودن معاملات روز گذشته در راستای روندی است که طی روزهای گذشته آغاز شده؛ در واقع پس از چند روز سبزپوشی و روالی مثبت، وجود روزهای منفی و متعادل نیز طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. کاهش نرخ ارز نمی‌تواند علت اصلی افت روز گذشته بازار سهام باشد و گمان می‌کنم سرمایه‌گذارانی که به‌طور کوتاه‌مدت در بازار فعالیت می‌کنند... 

، به دنبال ذخیره سود (Save Profit) هستند؛ از این رو در نیمه بازار افتی را شاهد بودیم اما از نیمه‌ دوم معاملات بر حجم تقاضاها افزوده شد. امروز هم خوشبختانه بازار بورس و فرابورس سبزپوش به کار خود خاتمه دادند. در حقیقت محور اصلی تحلیل‌ها در بازار سرمایه، دلار نیمایی بوده و زمانی که نرخ آن رو به رشد است، جای نگرانی وجود نداشته و نوسان دلار در بازار آزاد اثرگذاری چندانی در بازار سهام ندارد؛ کما اینکه در پاییز شاهد رشد قیمت دلار در بازار آزاد حتی در محدوده ۳۲ هزار تومان بودیم اما نه تنها افزایش قیمتی در بازار سرمایه را مشاهده نکردیم بلکه با کاهش قیمت و افت نمادها نیز مواجه شدیم. عملیاتی شدن این اقدام می‌تواند منجر به شفافیت بیشتر در معاملات و همچنین واقعی شدن قیمت‌ها شود. همچنین این امر برای شرکت‌هایی که در بورس یا فرابورس پذیرفته شدند نیز مطلوب بوده چراکه از معافیت مالیاتی بهره‌مند می‌شوند. البته باید در نظر داشت عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا زمانی می‌تواند مفید باشد که از قیمت‌گذاری دستوری فاصله گرفته باشیم.

تعادل

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید