Performancing Metrics

امیدواریم تا پایان سال رکورد ۴۵ میلیارد دلار صادرات تحقق یابد | اتاق خبر
کد خبر: 451515
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1400 - 18:48
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران:
رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت: با اقدامات انجام شده امیدواریم تا پایان امسال رکورد ۴۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی تحقق یابد.  

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا از سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک در مراسم پویش ملی صادرات به آمار اخیر صادرات غیر نفتی کشور اشاره کردو اظهار داشت: سال گذشته صادرات غیر نفتی رقمی حدود ۳۵ میلیارد دلار داشت اما امسال این رقم از ۴۰ میلیارد گذشته و امیدواریم تا پایان امسال رکورد ۴۵ میلیارد دلار را از خود بر جای گذارد.

وی افزود: برنامه دولت سیزدهم برای صادرات، هدف ۷۰ میلیارد دلاری است که لازم است ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها همچون لجستیک و گمرک برای تحقق این هدف توسعه یافته و اصلاح و ترمیم شود.

معاون وزیر صنعت گفت: تحریم‌ها محرکی برای افزایش صادرات غیر نفتی است و در برابر آن، خود تحریمی و بی ارادگی مانع اصلی در توسعه تجارت خارجی است و در این مدت چهار ماهه بیش از یک هزار و ۵۰۰ نشست با صادرکنندگان، مجموعه‌ها و تشکل‌ها برگزار کرده‌ایم تا با توجه به فرموده رهبر معظم انقلاب در خصوص رفع موانع به عنوان مهم ترین اصل، مشکلات را شناسایی و به رفع آنها بپردازیم.

پیمان پاک با یادآوری اینکه بیشتر مشکل تجارت خارجی کشور رویکرد سنتی به صادرات است، اضافه کرد: تمرکز بر تنظیم بازار، مجدود کردن صادرکنندگان به دلیل مشکلات ارزی، عدم تولید صادرات محور، تعدد بخشنامه‌ها و مانند اینها نشان دهنده آن است که نگاه به صادرات همان نگاه سنتی گذشته است.

وی در مورد اقدامات انجام شده برای احیای صادرات غیر نفتی گفت: تمرکز بر استفاده از هوش مصنوعی، تصویب پیوند اسمارت کانترکت و سامانه رمزارزها و بلاکچین به سامانه جامع تجارت، فعالیت بر پایه متاورس، ترانزیت در کریدورها برای بازگرداندن فرصت‌های از دست رفته، کنسرسیوم‌های صادراتی و شتاب دهنده‌های صادرات و برنامه‌ریزی برای گذار از شرکت‌های مدیریت صادرات به شرکت‌های مدیریت زنجیره تأمین از جمله اقداماتی است که با همراهی و هوشمندی نسل جوان آگاه و انقلابی در حال انجام است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: مدیریت دانش و به اشتراک‌گذاری تجربیات نیز یکی از عوامل تأثیرگذار بر موفقیت، نفوذ و استمرار حضور در بازارهای هدف صادراتی است که منجر به موفقیت و توسعه تجارت خواهد شد و این موضوع در رویدادهایی همچون پویش ملی صادرات می‌تواند به نحو مطلوبی به جوانان و تجار در راستای اهداف صادراتی کشور یاری رساند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید