Performancing Metrics

کسب درآمد از کشاورزی+ جایگزین درخت صنوبر؟ | اتاق خبر
کد خبر: 451793
تاریخ انتشار: 9 اسفند 1400 - 11:11
درخت پالونیا درختی است که در انواع مصارف صنعتی کاربرد دارد و در بسیاری از کشور های پیشرفته به صورت گسترده ای در حال کشت است.

درخت پالونیا درختی است که در انواع مصارف صنعتی کاربرد دارد و در بسیاری از کشور های پیشرفته به صورت گسترده ای در حال کشت است. چوب درخت پالونیا چوبی بسیار توانمند و محکم به حساب می آید که کاشت آن در امر درآمد زایی از کشاورزی یکی از گزینه های مناسب است. از طرفی چوب درخت صنوبر یکی از اصلی ترین رقیب های درخت پالونیا برای کاشت در بین کشاورزان و گلخانه های صنعتی است که در ادامه این دو درخت را با یکدیگر مقایسه میکنیم.  برای خرید درخت پالونیا می‌توانید از فروشگاه درخت پالونیا اقدام کنید.

درخت پالونیا چیست؟

درخت پالونیا یک نوع گیاه با رشد سریع است که از خانواده Paulowniaceae و منشا آن جنوب شرقی قاره آسیا است. درخت پالونیا در ژاپن و مرکز چین به صورت گسترده ای کشت می شود.همچنین این درخت در سالیان اخیر در آمریکا مورد توجه قرار گرفته وبه‌طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود. پالونیا  دارای ۶ تا ۱۷ گونه می باشد، گونه‌های مختلف آن بومی شمال آمریکا، چین، لائوس و ویتنام، و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره هستند. برگ های پالونیا قلبی شکل و شکوفه های خوشبو و  زیبا و خوشه ای دارد که معمولاً در ارقام مختلف به رنگ سفید، صورتی مایل به بنفش هستند، پالونیا برای اولین بار به نام Anna Pavlovna دختر پاول یکم تزار روسیه نام گذاری شده است،  این درخت در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده و در دشت‌های پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده‌است. درخت پالونیا گونه های متفاوتی دارد که هرکدام مقاومت های مختلفی دربرابر دما دارند، برای مثال گونه tomentosa در دمای -27 سانتیگراد مقاوم است یا برای مثال گونه elongata در برابر  دمای 16- درجه سانتیگراد مقاوم است.

بهترین جایگزین صنوبر، درخت پالونیا

در مناطق مختلف کشور که به دلیل آب و هوا و خاک کشاورزی رواج زیادی دارد، مخصوصا شمال کشور، کشاورزان و افرادی که قصد کسب درآمد از کشاورزی را دارند، اقدام به کشت درخت صنوبر میکنند. درخت صنوبر می‌تواند یک جایگزین بسیار پر سود تر داشته باشد که هم از نظر رشد، سرعت رشد بیشتری دارد، هم از نظر قیمت چوب درخت پر سود تری است. درخت پالونیا  در طی 5 سال به قطر 30 الی 35 سانتی متر میرسد و این درحالی است که درخت صنوبر در عرض 7 سال به قطر 20 سانتی متر میرسد، پس برای کسانی که به فکر کسب درآمد کلان از کشاورزی هستند، در حجم بالا درخت پالونیا میتواند آورده مالی چند برابری را نسبت به درخت صنوبر داشته باشد. از طرفی درخت پالونیا نیاز به آبیاری بیشتر و منظم تری نسبت به درخت صنوبر دارد و به طور کلی درخت صنوبر نیاز به مراقبت خاصی ندارد و خود به خود رشد میکند اما پالونیا ممکن است نیاز به فراهم کردن برخی شرایط داشته باشد. در مجموع اگر دنبال سود دهی بیشتری هستید درخت پالونیا گزینه مناسب تری برای کشت و کسب درآمد است اما اگر وقت مراقبت و نگهداری از درخت را ندارید صنوبر گزینه پیشنهادی است.

مصارف درخت پالونیا

چوب درخت پالونیا در صنایع زیادی کاربرد دارد که یکی از ویژگی های بارز درخت پالونیا، همین کاربردی بودن آن در چندین صنعت است. از کاربرد های اصلی درخت پالونیا میتوان در صنایع:

  • ذغال سازی:

خاصیت ضد آتش گرفتن دارد. به همین دلیل با سوزاندن در کوره و تهیه ذغال, ذغالی بسیار با دوام تولید می‌کند.

  • مبلمان

از چوب پالونیا در صنعت مبل سازی استفاده میشود و دوام مبلمان ساخته شده با چوب پالونیا حتی در مناطق مرطوب بسیار مناسب است.

  • انواع صنایع چوبی

بخاطر مقاومت بالای این چوب، چوب های حاصل از پالونیا در صنعت هایی مانند: مداد سازی ، کابینت و دراور، جعبه سازی، کبریت سازی، کاغذ سازی استفاده می شود.

  • ساخت آلات موسیقی 

به دلیل کیفیت بسیار بالا از چوب درخت پالونیا برای ساخت انواع آلات موسیقی استفاده میشود.

  • لوازم ورزشی

این چوب در وسایل و ابزار ورزشی مانند:  تخته شنا و اسکی، راکت های ورزشی قابل استفاده است.

  • لوازم بهداشتی

در لوازم بهداشتی مانند خلال دندان، چوب بستنی و… 

  • صنایع هوایی

کیفیت بالای این چوب باعث شده تا در صنایع هواپیما سازی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

  • مسکن و دکوراسیون

خانه های چوبی ارزان و سبک و ضد زلزله، دکوراسیون نمای داخلی و خارجی ساختمان، نئوپان و فیبر، وسائل تزئینی مثل قاب عکس، جای دستمال ، مجسمه سازی.

  • استفاده های کشاورزی

از برگ و پوست درخت جهت تولید خاکِ برگ و خوراک دام و همچنین شهد گل‌های پائولونیا جهت تولید عسل مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب این درخت کاربرد های خیلی بیشتری نیز دارد، دلیل محبوب بودن این درخت در مصارف صنعتی در کشور های توسعه یافته ای مانند: ژاپن، چین و آمریکا همین امر است و باعث شده تا سرمایه گذاران زیادی به فکر کشت و پرورش این درخت در حجم انبوه بیوفتند.

خرید درخت پالونیا 

برای خرید درخت پالونیا میتوانید از فروشگاه درخت پالونیا و صفحه تماس با ما اقدام کنید. فروشگاه درخت پالونیا نهال و بذر این درخت را به صورت عمده و تکی به سراسر کشور ارسال خواهد کرد. 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید