Performancing Metrics

رستاخیز ترافیکی پایتخت | اتاق خبر
کد خبر: 452041
تاریخ انتشار: 13 فروردین 1401 - 23:00
از فرداتمامی مدارس به صورت حضوری آغاز به کار خواهد کرد و خیابان‌های تهران پس از دوسال دوباره پر ترافیک می شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اکوایران ،ازفردا تمامی دانش آموزان باید به صورت حضوری درکلاس های درس حاضرشوند. مدیران آموزشی کشور اعلام کرده اند با مدارسی که مصوبه ستادملی کرونا را اجرایی نکنند  برخورد می کنند . خیابان های تهران دوباره به وضعیت قبل از کرونا وتعطیلیمدارس بازمی‌گردند با این تفاوت که ظرفیت ناوگان حمل ونقل عمومی به شدت کاسته شده است.

  سید مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره تمهیدات ترافیکی شهرداری تهران در نخستین روز کاری پس از تعطیلات نوروزی و همچنین نخستین روز بازگشایی حضوری مراکز آموزشی (روز یکشنبه ۱۴ فروردین)، گفت:بنابر تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی همزمان با ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ خواهد بود. این بازگشایی تغییراتی در حجم تقاضای سفر در مدلهای مختلف حمل و نقل شهری تهران ایجاد خواهد کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن اشاره به فوریت تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا برای بازگشایی حضوری مدارس و مراکز آموزشی گفت: شهرداری تهران با تزریق منابع مالی و همچنین اقداماتی که ظرفیت سازی لازم در مدهای تاکسیرانی، اتوبوسرانی و مترو را به حداکثر برساند، تمهیداتی در راستای مدیریت ترافیک و تسهیل در جابجایی شهروندان پیش بینی کرده است.

شفیعی در ادامه بیان کرد: تلاش شده است که تعداد ناوگان مدهای مختلف از طریق تعمیرات افزایش یابد و همچنین شیفت‌های کاری رانندگان بیشتر شود. همچنین تلاش می‌شود که سرفاصله زمانی اعزام ناوگان به حداقل زمان ممکن برسد تا ظرفیت سیستم در روزهای ابتدایی بازگشایی حضوری مراکز آموزشی به حداکثر توان ارائه سرویس برسد.

وی با اشاره به عقب ماندگی جدی در حوزه حمل و نقل عمومی گفت: در حال حاضر ظرفیت سامانه‌های حمل و نقل عمومی متناسب با تقاضای فعلی نیست و تقویت ناوگان نیاز به توجه بیشتر تمامی مسئولان دولتی و مدیریت شهری دارد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از دولت و مجلس درخواست کرد که ضمن توجه به تزریق منابع مالی لازم متناسب با نیازهای شهر تهران، ساز و کارهای قانونی برای تسهیل در توسعه حمل و نقل عمومی برای شهرداری تهرانی را فراهم کنند.

شفیعی در ادامه اضافه کرد: شهرداری تهران به تنهایی منابع کافی برای توسعه حمل و نقل عمومی پایتخت را در اختیار ندارد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر شهر تهران نیازمند فوری حداقل نوسازی ۵۰ هزار دستگاه تاکسی، خرید ۵ هزار دستگاه اتوبوس و حدود هزار دستگاه واگن مترو است، عنوان کرد: البته این آمار در طولانی مدت افزایش پیدا خواهد  کرد. منابع موجود مدیریت شهری هیچ تناسبی با آمار ذکر شده ندارد و لازمه رسیدن به آن، توجه همه جانبه مسئولان اجرایی کشور است.

معاون شهردار تهران درباره اقدامات ایمن سازی عبور و مرور دانش آموزان در معابر شهر تهران بیان کرد: در کنار اقدامات مربوط به توسعه خدمات حمل و نقل عمومی، موضوع ایمن سازی محیط اطراف مراکز آموزشی به ویژه مدارس در دستور کار قرار گرفته است. تمامی مناطق شهرداری تهران موظف هستند که نسبت به تکمیل و بهسازی علائم و تجهیزات ایمنی اطراف مراکز آموزشی به ویژه مدارس اقدام کنند.

شفیعی در ادامه تأکید کرد: چنانچه مناطق ۲۲گانه، کمبود و نقصی در حوزه تجهیزات و علائم راهنمایی و رانندگی دارند باید به سرعت آن را رفع کنند.

وی از شهروندان درخواست کرد که در این روزها کمتر از خودروی شخصی استفاده کنند و از طریق حمل و نقل عمومی یا روش‌های غیر موتوری (پیاده روی و دوچرخه سواری) به جابجایی بپردازند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه عنوان کرد: همچنین اگر شهروندان ناچار به استفاده از خودروی شخصی هستند، توصیه می‌شود که از روش‌های هم‌پیمایی استفاده کنند یعنی اگر افراد یک خانواده یا نزدیکان مسیر مشترکی دارند، به جای استفاده از چند دستگاه خودرو از یک خودرو استفاده کنند تا تعداد خودروهای سطح شهر تا حد ممکن کاهش یابد.

وی درباره تغییر ساعات محدودیت طرح ترافیک، هم توضیح داد: باتوجه به مصوبه شورای ترافیک شهر تهران، قرار بود که ساعات طرح ترافیک پس از بازگشایی حضوری کامل مراکز آموزشی (مدارس و دانشگاه‌ها) به حالت پیش از شرایط کرونایی برگردد؛ برهمین اساس مقرر شده است که در روزهای ابتدایی بازگشایی مراکز آموزشی وضعیت ترافیکی پایش شود و چنانچه مراکز آموزشی به صورت کامل بازگشایی شده بودند، ساعات طرح ترافیک به پیش از کرونا بازگردد؛ یعنی در نیمه نخست سال ساعت ترافیک از ۶:۳۰ تا ۱۹ خواهد بود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه معمولاً در ماه مبارک رمضان، طرح ترافیک یک ساعت زودتر به اتمام می‌رسد، افزود: قرار شده که جزئیات تغییر نحوه ساعت کاری در جلسه‌ای پس از تعطیلات نوروزی بررسی و به اطلاع عموم برسد.

 شفیعی با اعلام اینکه کمیته‌ای برای پایش و هماهنگی عملیات ترافیکی ویژه مراکز آموزشی تشکیل شده است، توضیح داد: نخستین جلسه این کمیته با حضور تمامی مسئولان مربوطه و نماینده پلیس راهور تهران بزرگ در صبح روز یکشنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ در مرکز کنترل ترافیک شهر تهران برگزار خواهد شد تا تصمیم گیری‌های لازم درباره تغییرات مدیریتی در برنامه ریزی و عملکرد ناوگان حمل و نقل عمومی یا مدیریت  شبکه معابر اتخاذ شود.

مهدی شایسته اصل مدیر عامل بهره برداری مترو هم گفت: از ۱۴ فروردین ماه و با حضوری شدن مدارس و دانشگاه‌ها و بازگشت ۱۰۰ درصدی کارمندان به محل‌ کار، قطعا شاهد افزایش قابل ملاحظه مسافران مترو خواهیم بود که تمهیدات لازم برای ارائه خدمات مناسب به شهروندان در شهر زیرزمینی دیده شده است.

وی ادامه داد : فاصله حرکت قطارها در خطوط مترو در حد امکان کاهش خواهد یافت و در ساعات اوج مسافر، پیش بینی شده است تا قطارهای فوق العاده‌ اعزام شوند تا سفرهای مردم مدیریت شود.

شایسته اصل با تاکید بر اینکه حفظ رضایت شهروندان در زمینه حمل و نقل عمومی به خصوص مترو نیازمند سرمایه‌گذاری مناسب در این زمینه است گفت: برای تأمین قطعات و واگن‌های مورد نیاز خطوط متروی تهران و همچنین انجام تعمیرات اساسی برنامه ریزی خوبی در ماه های اخیر شده است.

وی افزود: در سال گذشته شورای شهر تهران ردیف بودجه‌ای مناسبی را برای مترو پیش بینی و مصوب کرد که البته با انباشت مشکلاتی که از سال‌های گذشته باقی مانده است باید به مرور زمان به یک نقطه مطلوب در حوزه تأمین واگن و قطعات مترو برسیم.

آمادگی ناوگان اتوبوسرانی تهران برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها

بهرام نکاحیمدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از آمادگی ناوگان اتوبوسرانی تهران برای بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی از روز یک‌شنبه ۱۴ فروردین، خبر داد و گفت: به این منظور، ضمن بهره‌گیری حداکثری از رانندگان در خطوط، با به حداقل رساندن اتوبوس‌های متوقف شده در تعمیرگاه‌ها و توقفگاه‌ها و به‌کارگیری آنها، تعداد اتوبوس‌های فعال در ناوگان را به حداکثر میزان ممکن افزایش می‌دهیم. همچنین  به این منظور، خطوط منتهی به دانشگاه‌ها، مدارس و واحدهای آموزشی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته و تقویت خواهند شد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید