Performancing Metrics

بازدید مدیرکل هماهنگی‌های ویژه ریاست جمهوری از ایران خودرو | اتاق خبر
کد خبر: 452369
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1401 - 20:00
مدیرکل هماهنگی‌های ویژه ریاست جمهوری به منظور پیگیری و بررسی روند تحقق دستور هشت ماده‌ای رییس جمهور از گروه صنعتی ایران خودرو بازدید کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از بازار به نقل از ایران خودرو، محمدمجید فولادگر در بازدید سرزده از ایران خودرو رویکرد این گروه صنعتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: بدون شک این بازدید بسیار موثر بوده و سبب ایجاد نیروی پیشران و انگیزه‌ای ویژه و محرک برای این مجموعه خواهد شد.

وی افزود: ایران خودرو برای تحقق ۸ دستور رئیس جمهور برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده و به خوبی پی‌گیر موضوعات بوده است، اما در بسیاری موارد با محدودیت‌هایی در مسیر مواجه هستیم که در سطوح بالاتر تصمیم گیری می‌تواند گره‌گشا باشد.

وی با اشاره به عزم جدی و ملی این گروه صنعتی برای رفع مشکلات، افزود: این یک مسیر طولانی است و در حال حاضر برای افزایش کیفیت، کاهش قیمت و افزایش تولید، ریل‌ها در ایران خودرو در حال اصلاح است، هرچند مشکلاتی که در صنعت خودرو به وجود آمده، مشکلات مزمن تدریجی است و برای حل و فصل شدن نیازمند صرف زمان و انرژی بیش‌تری هستیم.

فولادگر گفت: با شاخص‌های تعیین شده از سوی ریاست جمهوری، حرکت به سمت بهبود شاخص‌ها اتفاق افتاده و ایران خودرو در موضوع کیفیت و افزایش تولید کامل خودرو تلاش ویژه‌ای داشته و اقدامات خوبی نیز صورت گرفته است.

وی با بیان این که تولید به صورت عبور مستقیم محصولات و نیز تامین قطعات، اقدامی سنجیده از سوی ایران خودرو است، افزود: مسایلی در خارج از صنعت خودرو وجود دارد که باید به کمک وزارتخانه و سایر نهادهای دخیل حل شود که یکی از آن‌ها، موضوع تامین قطعات و قیمت مواد اولیه است.

فولادگر برخی از موضوعات خودروسازی از جمله بهره وری، کیفیت، تیراژ تولید و تامین مواد اولیه را موضوعات داخلی و مربوط به برنامه ریزی خودروسازان دانست و گفت: طی ماه‌های اخیر ایران خودرو در رسیدگی به مسایل و مشکلات درونی عملکرد مطلوبی داشته و با توجه به چشم انداز برنامه‌های این شرکت به نظر می‌رسد تحولات عمده‌ای را در این مجموعه شاهد باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد، با کمک و مشارکت نهادهای مختلف و مشارکت و انسجام بین بخشی، بتوانیم مسایل خارج از این صنعت را نیز حل کنیم تا دستورات ریاست جمهوری محقق شود.

در ادامه این نشست، آقای مهدی خطیبی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو ضمن تاکید بر نگاه کارشناسی برای رفع مشکلات مرتبط با صنعت خودرو کشور، گفت: نباید با پرداختن به موضوعات حاشیه‌ای از مشکلات و موانع تولید و رفع آن برای تحقق اهداف اصلی صنعت خودروی کشور غافل شد.

وی با تاکید بر ارایه تعریف صحیح از شاخص‌های تولید در خودروسازی، تولید ناقص و دارای کسری قطعه را یک ادبیات نادرست سال‌های اخیر دانست و گفت: اگر در سال گذشته خودرو ناقص تولید نمی‌شد، علاوه بر صرفه جویی چهار هزار میلیارد تومانی در هزینه ها، جهش ۲۵ درصدی در کیفیت محصولات نیز محقق می‌شد و در بدبینانه‌ترین حالت، ۱۵ هزار دستگاه خودرو کم‌تر تولید می‌شد و از همه مهم‌تر این‌که تبعات و حاشیه‌ها دامن گیر این صنعت نمی‌شد.

وی با بیان این‌که از ابتدای خردادماه صد در صد تولیدات ایران خودرو بدون کسری قطعه و به صورت عبور مستقیم از خط تولید انجام می‌شود و برای عرضه به مشتریان در اختیار سازمان فروش قرار می‌گیرند، گفت: ما در حال حاضر شاهد افزایش ملموس سطح کیفی محصولات تولیدی سال جاری نسبت به اسفندماه سال قبل هستیم و با به سرانجام رسیدن ۲۷۲ پروژه ارتقای کیفی در دست اقدام، دستاوردهای بزرگ تری نیز حاصل خواهد شد.

خطیبی با بیان این که عملکرد ایران خودرو کاملا شیشه‌ای و شفاف است، مهم‌ترین دستاورد رویکردهای وزیر صمت را در چند ماه اخیر، تولید کامل دانست و گفت: این موضوع موجب شده است تا ضعف‌های شبکه تامین مشخص و برای رفع آن برنامه ریزی شود.

وی با بیان این که علاوه بر ارتقای سطح کیفی تولیدات جاری ایران خودرو توسعه محصولات جدید نیز با جدیت دنبال می‌شود، افزود: برای اجرای پروژه TF ۲۱ از مرحله طراحی تا تولید و عرضه، به طور کلی ۱۸ ماه زمان در نظر گرفته شده و در روزهای آینده رونمایی از نمونه اولیه محصول پروژه K ۱۲۵ نیزصورت خواهد گرفت.

خطیبی با تاکید بر ارایه گزارش شفاف از کیفیت محصولات و برنامه‌های بهبود در حال اجرا گفت: ایران‌خودرو می‌کوشد تا با ارایه وضعیت کیفیت و برنامه‌های بهبود اطلاع رسانی لازم را انجام دهد.

وی با بیان این‌که دلیلی ندارد خودروسازان زیر قیمت تمام شده محصولات خود را به فروش برسانند، افزود: به عنوان مثال در زنجیره تامین قطعات خودرو، در حوزه تامین فولاد و ورق، بسیاری از تامین کنندگان دولتی هستند و محصولات خود را به قیمت آزاد به خودروساز عرضه می‌کنند، ولی خودروساز موظف است محصول نهایی را با قیمت دستوری عرضه کند. این درحالی است که علاوه بر خرید مواد اولیه صنعت خودرو به قیمت آزاد، هزینه‌های تولید و منابع انسانی نیز کاملا منطبق با نرم جهانی است.

وی در خصوص اجرای استانداردهای ملی در محصوات ایران خودرو نیز گفت: در حال حاضر استانداردهای ۸۵گانه در تمامی محصولات جدید ایران خودرو اعمال شده است و این شرکت در موضوع اخذ استانداردهایی که به تازگی رفع تعلیق شده‌اند نیز برنامه اجرایی ارایه کرده است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، خودروسازی را صنعتی پیچیده خواند و گفت: ما خودروساز نمی‌شویم مگر این‌که افزایش تولید داشته باشیم و برنامه تولید ما برای سال ۱۴۰۳، ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو است که برای تحقق این برنامه، نیازمند سرمایه گذاری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو، معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان هستیم.

وی با بیان این‌که برای دستیابی به اهداف توسعه‌ای خود نیازمند همکاری با شرکت‌های دانش بنیان هستیم، بیان کرد: هرچند گروه صنعتی ایران خودرو در درون خود دارای شرکت‌های دانش بنیان است و طی سال‌های گذشته با آن‌ها همکاری داشته است، اما این همکاری باید گسترش و توسعه یابد.

خطیبی گفت: هدف ما این است که ظرف پنج سال آینده خودروساز جهانی شویم و بتوانیم بر اساس یک نقشه راه مشخص به بازارهای منطقه‌ای نفوذ کرده، در زنجیره جهانی تولید خودرو قرار گیریم.

قائم مقام توسعه و تولید مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو نیز در این نشست گفت: تعداد تولید در این گروه صنعتی، در پایان خرداد ماه به عدد ۱۱۱ هزار دستگاه خواهد رسید که از مدت مشابه سال گذشته بیش‌تر است.

کیانوش پورمجیب با تاکید بر این‌که بدون توقف به تولید ادامه می‌دهیم، اظهار کرد: میانگین تولید روزانه به حدود ۲۶۰۰ دستگاه رسیده و به زودی به ۲۹۰۰ دستگاه خواهد رسید و با این آهنگ تولید تا پایان آبان ماه، کل تولید سال گذشته را پشت سر خواهیم گذاشت و هدف گذاری تولید ۷۲۵ هزار دستگاه را محقق خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که در سال جاری، ۱۰۰ هزار خودرو به صورت مونتاژی تولید خواهد شد، گفت: این اقدام نیز کمک خوبی به افزایش نقدینگی خواهد کرد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید