Performancing Metrics

تداوم سیلاب‌های تابستانی در نیمه جنوبی کشور/ هوا تا پایان هفته گرم می‌ماند | اتاق خبر
کد خبر: 453360
تاریخ انتشار: 21 تیر 1401 - 09:05
سازمان هواشناسی از تداوم سیلاب‌های تابستانی در نیمه جنوبی ایران خبر داد و گفت: جدا از استان‌های بلوچستان، هرمزگان و فارس، حتی دامنه ابرناکی‌ها تا جنوب استان اصفهان نیز رسیده و باعث افزایش بارندگی در این مناطق شده است.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از ایرنا از سازمان هواشناسی، امروز سرعت وزش باد در غرب و شرق افزایش می‌یابد و در بخش‌های از جنوب و جنوب‌شرق نیز وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک خواهیم داشت که موجب کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا، همچنین وقوع طوفان شن خواهد شد.

برپایه این گزارش، با شکل‌گیری متناوب توده گرد و خاک در عراق و انتقال آن به نواحی غرب، جنوب‌غرب و جنوب کشور، در این نواحی کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی پیش‌بینی می‌شود. بسیاری از شهرهای استان‌های غربی تا روز پنجشنبه درگیر خیزش گرد و خاک هستند.

تداوم بارش‌های مونسون در بلوچستان 

همچنین بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، بارش‌های فرا نرمال مونسون امسال سبب شده است تا میانگین بارش سیستان و بلوچستان در ۱۸ روز نخست تابستان به بیش از ۱۱ میلی‌متر برسد و پربارش ترین استان کشور از ابتدای تابستان تاکنون شود.

میانگین بارش نرمال سیستان و بلوچستان در ۱۸ روز نخست تابستان ۲.۴ میلی متر است که امسال ۳۶۹ درصد افزایش یافته است. تاکنون ۱۸ درصد از بارش‌های سال آبی جاری سیستان و بلوچستان در فصل مونسون دریافت شده است.

افزایش بارش در جنوب شرق در حالی است که میزان بارندگی در پربارش‌ترین استان کشور یعنی گیلان با کاهش ۶۹ درصدی در این مدت همراه بوده است.

چندین استان نیز در تابستان امسال هیچ بارشی نداشتند. این استان‌ها شامل ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، قم، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، همدان و یزد است.

سازمان هواشناسی همچنین از تداوم گرمای هوا تا پایان هفته خبر داده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید