Performancing Metrics

شبح احمدی‌نژاد بر سر سیاست؛ مجید حسینی چه می‌گوید؟ | اتاق خبر
کد خبر: 453384
تاریخ انتشار: 21 تیر 1401 - 09:46
شبحی بر فراز سپهر سیاسی ایران ماندگار شده است. گفتمان پوپولیستی و عوام پسندانه محمود احمدی‌نژاد که در نیمه دهه 80 کشور را دچار تلاطم و بی‌ثباتی کرد، در دو دهه اخیر با چهره‌ها و نسخه‌های به روز شده به طور مداوم سر بر می‌آورد. نسخه‌هایی که به ما یادآوری می‌

 به گزارش اتاق خبر به نقل از اکو ایران :هفته گذشته ویدیویی از مناظره محسن هاشمی، رئیس پیشین شورای شهر تهران و مجید حسینی، چهره جنجالی شبکه‌های اجتماعی، منتشر شد. در این ویدیو مجید حسینی با تندی با محسن هاشمی صحبت کرد و بخش‌های پرتنش گفت‌وگوی آن‌ها بارها بازنشر و همرسانی شد. اما مجید حسینی کیست؟ 

برکشیده شدن در دوره احمدی‌نژاد

در ابتدای دهه هشتاد محمود احمدی‌نژاد، شهردار تهران، گروهی به نام مشاوران جوان راه انداخت و جمعی از جوانان بسیجی و جهادی را گرد خود جمع کرد. جوانانی که پیش از این عمدتا بسیجی بودند و در کانون‌های فرهنگی مذهبی مشغولیت داشتند. یکی از این جوانان که در کانونی دانشجویی به نام مرکز کانون‌های فرهنگ و اندیشه فعالیت داشت، مجید حسینی بود که عضو گروه مشاوران جوان احمدی‌نژاد شد. 

همشهری قالیباف

در سال 1384 محمود احمدی‌نژاد با نقد دولت‌های هاشمی و خاتمی خود را به عنوان چهره‌ای انقلابی و جهادی معرفی کرد که قرار است قدرت و ثروت را از دایره محدود مدیران و رجال سیاسی بگیرد و به مردم برگرداند. پوپولیسم و عوام فریبی احمدی‌نژاد نتیجه داد و این چهره اصولگرا راهی پاستور شد و محمدباقر قالیباف که آن روزها سعی داشت چهره‌ای تکنوکرات و عملگرا ارائه دهد و از طبقه متوسط شهر تهران دلبری کند، شهردار تهران شد. قالیباف گروه مشاوران جوان را به مؤسسه شهریاران جوان تبدیل کرد که رئیس آن مجید حسینی بود. چهره‌های اصلی این مؤسسه یا فرزندان دوستان و همکاران قالیباف در نیروی انتظامی بودند یا همشهریانش  بودند که توانستند به شهردار تهران نزدیک شوند. یکی از این همشهریان مجید حسینی بود. حسینی با جوانان اصلاح‌طلب ارتباط برقرار کرد و جمع وسیعی از آنان را گرد خود جمع کرد، یکی از چهره‌هایی که در این تشکیلات نقش محوری داشت الیاس، پسر محمدباقر قالیباف بود. 

 

برخورداری از رانت

در دوره شهرداری قالیباف، مجید حسینی مدیر مجلات همشهری شد و در آن‌جا هم با جمعی از روزنامه‌نگاران اصلاحطلب و اصولگرا همکاری کرد. رسول بابایی، امیرحسین مهدوی، صالح افروغ و مجید رفیعی از جمله سردبیران همکار مجید حسینی بودند. حسینی مدیر نشر شهر نیز شد و به مدیرعاملی باغ کتاب رسید. مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز شد و هم اکنون به عنوان استادیار در گروه علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی تدریس می‌کند. وی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حامی ابراهیم رئیسی بود. حسینی در یک ویدیوی جنجالی و در نقد پولی شدن آموزش گفته بود که خودش به طبقه برنده تعلق دارد، طبقه‌ای که با رانت به ثروت و قدرت می‌رسند. 

تغییر رویه مرد برنده

مجید حسینی در زمانی که ریاست مجلات همشهری را بر عهده داشت، با حمایت محمدباقر قالیباف پروژ‌ه‌ای سیاسی را دنبال می‌کرد، اما در سال‌های اخیر بر مقولاتی مانند عدالت آموزشی و شکاف طبقاتی متمرکز شده و با گفتاری پوپولیستی و عوام پسندانه به نقد سیاست‌های اقتصادی دولت حسن روحانی می‌پرداخت که آن را نئولیبرال خطاب می‌کرد.

به واسطه موضع انتقادی نسبت به دولت روحانی، حضور حسینی در تلویزیون و رسانه‌ها پررنگ شد و به چهره‌ای مدافع عدالت بدل شد. حسینی، مرد برنده، منتقد سازوکارهایی شد که خود به واسطه آن برکشیده شد. مجید حسینی را برکشیده محمدباقر قالیباف می‌دانند اما لحن گزنده او در گفت‌وگوی با محسن هاشمی برای مخاطبان یادآور گفتار محمود احمدی‌نژاد در مناظرات انتخاباتی سال 1388 بود، مردی که چنان مست قدرت شد که علیه حامیان خود شورید و از قدرت رانده شد. اما نسخه‌های بدلی آن در میان جوانان فرصت طلب به وفور دیده می‌شود. 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید