Performancing Metrics

شکست حمایت مهم بازار سکه /استقبال قیمت دلار از پوتین | اتاق خبر
کد خبر: 453696
تاریخ انتشار: 30 تیر 1401 - 09:22
حمایت سکه امامی در این هفته شکست.تحلیلگران علت شکست حمایت مهم سکه را هم داخلی و هم خارجی می دانند.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از اقتصادنیوز ؛ پس از کاهش هیجانات منفی ناشی از سفر بایدن به خاورمیانه، بازار ارز در استقبال از رییس جمهور روسیه کمی کاهش یافت‌.

حمایت بازار سکه شکست

با کاهش قیمت ارز سکه امامی نتوانست بالای محدوده ۱۵ میلیون تومانی بماند و حمایت مهم خود را از دست داد. البته حباب سکه امامی از سقف خود در این ماه تنها حدوده ۲ درصد کاهش یافته و هنوز در محدوده دورقمی نوسان می کند.

علت شکست حمایت مهم قیمت سکه

تحلیلگران علت شکست حمایت مهم سکه  را هم داخلی و هم خارجی می دانند.

ارزش ذاتی طلا و سکه با استفاده از ارزش  اونس و قیمت دلار محاسبه می شود. دلیل خارجی اثر گذار بر بازار طلا و سکه ارزش اونس است. با افزایش بدبینی نسبت به آینده اونس در کوتاه مدت، معامله گران احتمال کاهش اونس را در پیش بینی های خود می سنجند. قیمت اونس بر اساس نمودار و پیش بینی تحلیلگران در کوتاه مدت می تواند تا محدوده ۱۶۸۰ دلاری کاهش یابد، با توجه به آنکه بازار هنوز رفتار اونس در برخورد با این محدوده حمایتی را ارزیابی نکرده گارد نزولی فعلی اونس فعلا باعث کاهش ارزش ذاتی طلا و سکه می شود.

عامل داخلی در کاهش قیمت سکه

عامل داخلی در کاهش قیمت سکه نیز به قیمت دلار مربوط می شود. قیمت دلار تهران همزمان با سفر بایدن افزایش یافته بود ولی در ادامه موفق به شکست مقاومت خود نشد و عقب نشینی کرد.‌

احتیاط معامله گران از مذاکرات برجام

با توجه به احتمال از سرگیری مجدد مذاکرات برجامی معامله گران ارز در قیمت های بالا برای خرید ارز احتیاط می کنند به همین دلیل چون عوامل بنیادی اثر گذار بر قیمت سکه و طلا کاهش پیدا کرده است خریداران سکه در مقابل افزایش حباب سکه و خرید در بالای محدوده ۱۵ میلیون تومان احتیاط کرده اند.

ارز  یک کشور می تواند نشان دهنده میزان اعتماد مردم  به  دولت و بانک مرکزی یک کشور باشد.این هفته رییس دولت قبل در مورد ذخایر ارزی کشور در پایان دولت صحبت کرده بود که دیروز واکنش وزیر اقتصاد را در پی داشت و برخی مسائل و مشکلات به جا مانده از دولت قبل مطرح شد. بر اساس تجربه بازار ارز به اینگونه اخبار واکنش خوبی نشان نمی‌دهد زیرا ارز کشور بر خلاف دولت ها ثابت است و با توجه به افزایش اثر مسایل سیاسی بر اقتصاد در برهه کنونی،  این آسیب دیدن  اعتماد به دولت ها  را بعدها در نرخ ارز منعکس می کند چون اگر اعتماد مردم به دولت و بانک مرکزی به عنوان متولی اقتصاد و ناظر بازار ارز چه در گذشته و چه در حال، آسیب ببیند در بحران های اقتصادی کمتر به دولت و بانک مرکزی اعتماد می‌کنند. و کنترل اوضاع سخت تر می شود.

افزایش حجم نقدینگی به محدوده ۵ هزار و ۱۰۵ هزار میلیارد تومان

خبر بنیادی دیگری که روز قبل  مورد توجه تمام بازارها قرار گرفت افزایش حجم نقدینگی به محدوده ۵ هزار و ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بود که بر خلاف انتظار بازار نسبت پول به نقدینگی به بالای ۲۲ درصد رسیده است افزایش این نسبت منعکس کننده افزایش چاپ پول در کشور است که نیازمند کنترل جدی است چون افزایش حجم پول در جامعه باعث تقویت انتظارات تورمی می شود و سیل نقدینگی واکنش ها را در مقابل شوک های اقتصادی  تشدید می‌کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید