Performancing Metrics

سیا: عملیات دونباس نشانه ضعف روسیه است/ تغییر در راهبرد جنگی کرملین | اتاق خبر
کد خبر: 453720
تاریخ انتشار: 30 تیر 1401 - 11:26
در شرایطی که رئیس سیا عملیات در دونباس را نشانه ضعف ارتش روسیه ارزیابی کرده که وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده که این کشور به دنبال اهدافی فراتر از شرق اوکراین است

به گزارش  اتاق خبر به نقل از اکوایران، در شرایطی که رئیس سیا عملیات در دونباس را نشانه ضعف ارتش روسیه ارزیابی کرده که وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده که این کشور به دنبال اهدافی فراتر از شرق اوکراین است.

درس های سخت شکست در کیف

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، ویلیام برنز، ییس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) تخمین زده که تلفات روسیه در اوکراین تاکنون به حدود 15000 کشته و در حدود 45000 زخمی رسیده است و افزود که اوکراین نیز تلفات قابل توجهی متحمل شده است.

نزدیک به پنج ماه از زمانی که ولادیمیر پوتین دستور حمله به همسایه روسیه را صادر کرد گذشته و نیروهای این کشور در حال عبور از منطقه دونباس در شرق اوکراین هستند و حدود یک پنجم این کشور را اشغال کرده اند. برنز که در انجمن امنیتی آسپن در کلرادو صحبت می کرد، گفته که این دستاوردها هزینه زیادی داشته است.

 

برنز گفته تمرکز فعلی نیروهای ارتش روسیه در دونباس نشان می‌دهد که آنها درس‌های سختی از شکست‌ها در آغاز کارزار گرفته‌اند، جایی که مسکو در حمله به کیف متوقف شد. از نگاه او، کاری که ارتش روسیه انجام داده، به یک معنا نوعی عقب نشینی به سوی یک مسیر راحت تر برای جنگ است، از طریق استفاده از مزایا و قدرت شلیک دوربرد آنها برای از دور ایستادن و نابودی مؤثر اهداف اوکراینی و جبران ضعف‌های نیروی انسانی که هنوز در حال تجربه کردن هستند.

برنز همچنین تصریح کرده هیچ اطلاعات و شواهدی مبنی بر صحت شایعات بیمار بودن رهبر روسیه در دست نیست. گزارش‌های تایید نشده و شایعات درباره احتمال ابتلای آقای پوتین به سرطان رو به افزایش است. با وجود رئیس سازمان سیا به شوخی گفته که پوتین بیش از حد سالم به نظر می‌رسد و مبنایی اطلاعاتی برای این شایعات وجود ندارد.

به سوی فراتر از دونباس

برنز در شرایطی عملیات در دونباس را ناشی از ضعف قوای روسی دانسته که روز چهارشنبه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت که عملیات نظامی مسکو در اوکراین اکنون فراتر از دونباس است. این واضح‌ترین اظهار یک مقام روس به گسترش اهداف جنگی تاکنون بوده است. لاوروف، روز چهارشنبه در گفتگو با رسانه دولتی ریانووستی گقته عملیات نظامی مسکو پس از این دیگر تنها محدود به شرق اوکراین نخواهد بود و مناطق دیگری از این کشور نیز مورد هدف نیروهای ارتش روسیه قرار می‌گیرند.  او همچنین تاکید کرد مذاکرات صلح در شرایط کنونی بی‌معنی است چرا که به باور کرملین دولت‌های غربی به جای گفتگو برای پایان دادن به جنگ اوکراین، به دنبال ادامه درگیری نظامی هستند. 

صحبت‌های لاوروف به ویژه از آن جهت حائز اهمیت است که پیشتر مقام‌های روسی تاکید کرده بودند برنامه‌ای برای اشغال اوکراین ندارند و تنها برای دفاع از حقوق اقلیت روس در مناطق شرقی اوکراین عملیات نظامی خود را کلید زده‌اند. این در حالیست که اظهارات جدید وزیر خارجه روسیه نشان می‌دهد که احتمالا راهبرد جنگی کرملین در اوکراین تغییر و دامنه عملیات نظامی این کشور گسترش یافته است. 

لاوروف در بخش دیگری از این گفتگو همچنین تایید کرد که واقعیت‌های جغرافیایی از زمانی که مذاکره کنندگان روس و اوکراینی در اواخر ماه مارس در ترکیه دور یک میز نشسته‌اند، تغییر کرده‌است. او ضمن اشاره به اینکه در آن زمان تمرکز مسکو روی جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک بود، افزود: «اکنون جغرافیا متفاوت است و فقط دو منطقه دونتسک و لوهانسک مد نظر روسیه نیست، بلکه مناطقی چون خرسون و زاپوریژیا و تعدادی از مناطق دیگر نیز در اوکراین مورد توجه است و این روند به طور منطقی و مداوم ادامه دارد.»

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که این کشور نمی‌تواند به زلنسکی اجازه دهد که قلمرو یک کشور یا جمهوری‌های خودخوانده در دونتسک و لوهانسک را با سیستم‌های دوربرد تهدید کند. اشاره‌ای که نشان از نارضایتی مقام‌های روسیه از تجهیز اوکراین با تسلیحات غربی دارد. 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید