Performancing Metrics

سرعت رشد قیمت‌ها کاهش یافت | کدام کالاها در تیرماه گران شدند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 453763
تاریخ انتشار: 2 مرداد 1401 - 11:11
داده‌های آماری نشان می‌دهد بخش زیادی از شوک حذف ارز ۴۲۰۰تومانی کالاهای اساسی که در خرداد تورم‌ساز شده بود، در تیرماه و پس از یک ماه تخلیه شده است.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از همشهری آنلاین، نرخ تورم ماهانه از ۱۲.۲ درصد در خردادماه به ۴.۶ درصد در تیرماه کاهش یافت. به این ترتیب سرعت رشد قیمت کالاها و خدمات پس از یک شوک ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰برخی کالاهای اساسی گرفته شد. با این حال روند صعودی نرخ تورم نقطه به نقطه و سالانه ادامه دارد چنان‌که تورم نقطه به نقطه به رکورد ۵۴درصد و نرخ تورم سالانه هم به ۴۰.۵درصد رسیده است.
انتظار می‌رود در ماه‌های آینده درصورت اتخاذ سیاست‌های ضدتورمی و جلوگیری از رشد پایه پولی و نقدینگی آهنگ رشد قیمت‌ها فروکش کند و به محدوده ۲درصد در ماه آینده برسد اما روند نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه‌های آینده و نرخ تورم سالانه تا پایان سال به‌احتمال زیاد افزایشی خواهد بود.

یک کاهش در برابر ۲ افزایش

مرکز آمار ایران دیروز با انتشار گزارش تورم تیرماه ۱۴۰۱اعلام کرد که نرخ تورم ماهانه در ماه گذشته با ۷.۶واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۴.۶درصد رسید. همچنین میانگین قیمت گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات ۵.۷درصد و کالاهای غیرخوراکی و خدمات ۳.۸درصد رشد کرده است.

براساس برآورد این نهاد آماری کشور، نرخ تورم ماهانه در بین خانوارهای شهری ۴.۵درصد برآورد شده که نسبت به ماه قبل آن ۷واحد درصد افت داشته و نرخ تورم ماهانه در بین خانوارهای روستایی هم با ۱۱واحد درصد ریزش نسبت به خردادماه به ۴.۸واحد درصد رسیده است.

این داده‌های آماری نشان می‌دهد بخش زیادی از شوک حذف ارز ۴۲۰۰تومانی کالاهای اساسی که باعث قیام قیمت خوراکی‌ها در خرداد امسال شده بود، در تیرماه و پس از یک ماه تخلیه شده و درصورت استمرار این روند پیش‌بینی می‌شود که اثر حذف ارز ترجیحی بر رشد قیمت کالاهای خوراکی و آشامیدنی تضعیف شود و افزون بر اینکه درصورت توافق ۲کشور درگیر جنگ روسیه و اوکراین به‌عنوان قطب‌های اصلی صادرات غلات برای تسهیل فرایند غلات به بازارهای جهانی، این امیدواری وجود دارد که فشار تورم خوراکی‌ها در ماه‌های آینده کمتر از ماه‌های گذشته شود.

این گزارش می‌افزاید: نرخ تورم ماهانه کل از ۱۲.۲درصد در خرداد به ۴.۶درصد در تیرماه رسیده و نرخ تورم ماهانه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات از ۲۵.۴درصد به ۵.۷درصد و نرخ تورم غیرخوراکی‌ها هم از ۴.۴درصد به ۳.۸درصد کاهش یافته است.

بر خلاف کاهش نرخ تورم ماهانه که می‌توان از آن به‌عنوان اثر گرانی‌های لحظه‌ای کالاها در اوج شوک قیمتی یاد کرد، نرخ تورم نقطه به نقطه و سالانه در تیرماه امسال روندی افزایشی داشته اما نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه پیش نسبت به خرداد کمتر شده است.

به گزارش همشهری، نرخ تورم نقطه به نقطه در خرداد امسال با سرعت ۱۳.۲درصدی به ۵۲.۵درصد رسیده بود و در تیرماه با کاهش سرعت آن به ۱.۵درصد، روی عدد ۵۴درصد ایستاده است و پیش‌بینی می‌شود که نرخ تورم نقطه به نقطه که نشان‌دهنده شاخص تغییر قیمت کالاها و خدمات در هر ماه نسبت به ماه قبل آن باشد، در چند ماه آینده ادامه داشته باشد و پس از آن روند نزولی را تجربه کند. هرچند مقامات دولتی قول داده‌اند که نرخ تورم نقطه به نقطه از مردادماه روندی کاهشی را تجربه می‌کند.

نرخ تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات از ۸۱.۶درصد در خرداد امسال با ۴.۴واحد درصد رشد به ۸۶درصد در تیرماه رسیده در حالی که نرخ تورم نقطه‌ای کالاهای غیرخوراکی و خدمات تنها یک دهم درصد رشد کرده و به ۳۶.۹درصد رسیده است.

به‌گفته مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه در مناطق شهری ایران در تیرماه امسال به ۵۲.۸درصد رسیده یعنی ۱.۴واحد درصد افزایش درحالی‌که ساکنان مناطق روستایی شاهد تورم نقطه به نقطه ۶۰.۷درصد بوده‌اند که نسبت به ماه خرداد ۲.۵واحد درصد رشد را نشان می‌دهد.

این گزارش می‌افزاید: نرخ تورم سالانه در کل کشور با ۱.۱واحد درصد رشد نسبت به خرداد به ۴۰.۵درصد در تیرماه رسیده و نرخ تورم سالانه خانوارهای شهری ۴۰درصد و خانوارهای روستایی ۴۳.۲درصد برآورد و اعلام شده است.

راز جهش قیمت خوراکی‌ها

گزارش نهاد رسمی آماری نشان می‌دهد بالاترین رشد قیمت در گروه عمده خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در تیرماه امسال مربوط به رشد قیمت گوشت قرمز و ماکیان به‌ویژه گوشت مرغ، سوسیس و کالباس و در گروه لبنیات و تخم مرغ ناشی از رشد قیمت دوغ پاستوریزه، خامه و تخم مرغ بوده در عین حال که قیمت برنج ایرانی، کیک و بیسکوییت بازهم بالاتر رفته است.

در ماه گذشته قیمت گوشت قرمز و سفید ۱۱.۶درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۷.۷درصد، روغن ۳درصد، شکر، مربا، عسل و شیرینی ۴.۹درصد و نوشیدنی‌ها شامل چای، قهوه کاکائو، نوشابه و آب میوه ۳.۷درصد گران شده است.

بالاترین رشد قیمت در تیر امسال نسبت به تیر پارسال به جهش ۲۹۳درصدی قیمت روغن، ۱۱۹درصدی شیر، پنیر و تخم مرغ و ۱۰۱ درصدی نان و غلات مشاهده شده است.

مرکز آمار ایران می‌گوید به‌طور میانگین قیمت کالاهای خوراکی و آشامیدنی در تیرماه امسال نسبت به‌مدت مشابه پارسال در کل کشور ۸۷درصد، در مناطق شهری ۸۶.۷درصد و در مناطق روستایی ۸۸.۳درصد رشد کرده است.

 

سرعت رشد قیمت‌ها کاهش یافت | کدام کالاها در تیرماه گران شدند؟

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید