به گزارش  اتاق خبر به نقل از اکوایران، ظرف ساعات آینده داده‌های اقتصادی مهمی از سوی آمریکا منتشر می‌شود که این داده‌ها می‌تواند بر روند نوسان نرخ بازارهای مالی و کالایی اثرگذار شود. چهارشنبه 27 جولای فدرال رزرو آخرین تصمیم خود درخصوص نرخ بهره را اعلام می‌کند و در روز پنج‌شنبه 28 جولای نیز داده‌های رشد اقتصادی آمریکا برای سه ماهه دوم سال منتشر می‌شود.

عزم فدرالی در کنترل تورم

اغلب برآوردها از  اعلام افزایش 75 واحدی نرخ بهره در روز چهارشنبه 27 جولای حکایت دارد، فدرال رزرو در نشست قبلی خود در ماه گذشته نیز اعلام کرد که نرخ بهره آمریکا را 75 واحد افزایش می‌دهد، این رقم بیشترین میزان رشد نرخ بهره در این کشور پس از سال 1994 بود. با تحقق این رشد نرخ بهره در این مرحله از سوی فدرال رزرو، نرخ بهره آمریکا به 2.25 درصد که پایان محدوده هدف‌گذاری برای سال جاری میلادی بود می‌رسد.

به این ترتیب آمریکا با سرعتی بی‌سابقه سیاست انقباضی را پیش گرفت؛ این موضوع نشان‌دهنده عزم فزاینده فدرال رزرو برای فرونشاندن تورم است. اگرچه ظرف ماه‌های اخیر فدرال رزور عزیمی بی‌سابقه در اخذ سیاست اتقباضی داشته، اما تورم در ماه ژوئن نسبت به مدت مشابه در سال قبل رشدی 9.1 درصدی داشت که این رقم بیشترین میزان تورم آمریکا پس از سال 1981 است.

انتخابی میان تورم و رکود؟

سیاست انقباضی اخذ شده از سوی فدرال رزرو برای مهار تورم آمریکا موافقان و مخالفانی دارد. مخالفان معتقدند که این سیاست با کاهش رشد اقتصادی به بروز رکود اقتصادی جدی در ایالات متحده و به تبع سایر نقاط دنیا منجر شده و از این منظر می‌تواند آسیب جدی‌تری به اقتصاد وارد کند. البته سیاست‌های انقباضی فدرال رزور موافقانی نیز دارد که معتقدند مهار تورم در شرایط کنونی از تمرکز بر رشد اقتصادی ارجحیت داشته و باید این موضوع مد نظر باشد.

در عین حال برخی اقتصاددان بر این باورند که کاهش تورم با افت نرخ به نفع رشد اقتصادی است، سیاست‌های انقباضی فعلی تنها به ایجاد شبح رکود منجر شده است.

بروز رکود با کاهش رشد اقتصادی در سه ماهه دوم

رشد اقتصادی آمریکا برای سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی منفی اعلام شد؛ در برخی تعریف‌ها اگر رشد اقتصادی این کشور برای دومین مرتبه در سال جاری میلادی منفی شود، می‌توان اذعان کرد که اقتصاد به فاز رکودی فرو رفته است. با این وجود  برخی اقتصاددانان مخالف این تعریف بوده و بر این باورند که نمی‌توان زمان بروز رکود در اقتصادها را پیش‌بینی کرد و بعید به نظر می‌رسد در حال حاضر آمریکا خبر از فرو رفتن اقتصاد این کشور به فاز رکودی بدهد.

کاهش برآوردها از رشد اقتصادی آمریکا

موسسه مودیز (moody's) پیش‌بینی می‌کند که تولید ناخالص داخلی آمریکا از 2.1 درصد در سال 2022 کاهش داد و در عین حال رشد اقتصادی این کشور برای سال آینده به 1.3 درصد برسد. فدرال رزرو آتلانتا نیز پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی سالانه آمریکا برای سال جاری را به 1.6 درصد کاهش داد.

در شرایطی که در خصوص بروز رکود در اقتصاد آمریکا گمانه‌زنی‌های متفاوتی وجود دارد، برخی مؤسسات بر این باورند که ریسک رکود در سال 2023 به اوج خود می‌رسد. در سال آینده تاثیر تصمیمات  انقباضی فدرال رزرو بر اقتصاد بیشتر عیان می‌شود. رشد نرخ بهره در آمریکا بازار مسکن در آمریکا را راکد کرده است. برآوردها از احتمال کاهش 10 درصدی بخش مسکن در آمریکا برای سال 2023 خبر می‌دهد که این موضوع به شدت به افت فعالیت‌های اقتصادی منجر شده و زمینه تضعیف اقتصاد را مهیا می‌کند.