Performancing Metrics

«حشد شعبی» مایه افتخار عراق است/ حضور غیرقانونی ترکیه در عراق | اتاق خبر
کد خبر: 453822
تاریخ انتشار: 7 مرداد 1401 - 21:02
رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی روز اول محرم در بغداد تأکید کرد: «حشد شعبی» به عنوان یک نهاد نظامی و ملی مایه افتخار عراق است.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دفتر اطلاع رسانی جریان حکمت ملی عراق، «سید عمار حکیم» رهبر این جریان در سخنرانی روز اول محرم در بغداد با بیان اینکه در هفته‌های گذشته شاهد تلاش‌های بسیار برای ایجاد فتنه میان طیف‌های گوناگون ملت عراق و نیز درون بزرگ‌ترین طیف اجتماعی عراق بودیم، اظهار داشت: این تلاش‌های شوم جز در پی آسیب زدن و شر رساندن به عراق و ملت عراق نیست.

وی ادامه داد: از همه نیروهای ملی و خیرخواه می‌خواهم که حساسیت‌ها و نزاع‌های سابق را کنار بگذارند و با روحیه مسئولیت‌پذیری که شایسته عراق و جایگاه آن است وارد گفت‌وگوی فراگیر شوند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با تاکید بر پایبندی به قانون و حفظ اقتدار حکومت و نهادهای آن، قهرمانی‌های حشد الشعبی را یادآور شد و گفت: امروز حشد شعبی نهادی نظامی و ملی و موجب افتخار است. بار دیگر سالروز افتخارآمیز تأسیس آن را گرامی می‌داریم و به نیروهای حشد که آن رژه استوار و افتخارآفرین و مقتدرانه را اجرا کردند درود می‌فرستیم و این همه را تأکیدی بر ضرورت ادامه روند تحکیم نهاد حشد شعبی و تقویت و توسعه آن برای تبدیل شدنش به پشتوانه‌ای قدرتمند می‌دانیم.

حکیم بر ضرورت عبور از بن‌بست سیاسی با خردمندی و ایثار تاکید کرد و ادامه داد: باید سازوکاری آشکار و علنی برای ملت جهت انتخاب رئیس جمهوری ایجاد شود و این مسئله پشت درهای بسته نماند تا مسائل از حالت شخصی درآید و به بحران کشیده نشود، برادران کُرد ما یا درباره نامزد نهایی ریاست جمهوری توافق کنند یا با دو نامزد به مجلس بروند و انتخاب نهایی را به نمایندگان ملت واگذار کنند و این همه باید طبق جدول زمانی مشخص و کوتاه انجام شود.

رهبر جران حکمت ملی عراق بر ضرورت تقویت نهادهای امنیتی و نظامی از ارتش و پلیس و حشد شعبی و پیشمرگه و مبارزه با تررویسم و دیگر تشکیلات با رعایت معیارهای حرفه‌ای و ملی و دکترین نظامی مناسب و تقویت تسلیحاتی و آموزشی تأکید کرد و گفت: همه این موارد موجب اقتدار دولت و قانون و جامعه می‌شود.

حکیم با بیان اینکه همچنان شاهد نقض صریح حاکمیت ارضی کشور هستیم، گفت: بارها گفته‌ایم که عراق به همسایگانش آسیب نخواهد زد و در پی برهم زدن روابط حسنه با همسایگان نیست، به خصوص که این روابط ابعاد تاریخی و فرهنگی و اقتصادی دارد و اصول دینی و ملی ما اجازه آن را نمی‌دهد.

وی افزود: ما خواستار صلح و امنیت با همگان هستیم به شرطی که این صلح و امنیت از حساب کرامت ملت عراق نباشد، که حیات بدون کرامت ارزشی ندارد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با اشاره به حمله اخیر ترکیه به دهوک تصریح کرد که جنایت بزرگی که چند روز پیش در دهوک رخ داد قابل اغماض نیست و بخشی از زنجیره‌ای از حملات ترکیه و نقض حاکمیت ارضی عراق است، به خصوص که مشخص شده که هیچ تفاهم‌نامه‌ای با ترکیه وجود ندارد که اجازه ورود نیروهای نظامی ترکیه به خاک عراق را بدهد. ضمن اینکه وجود ده‌ها پایگاه و اردوگاه نظامی ترکیه در خاک عراق به بهانه مبارزه با تروریسم نیز هیچ مجوز قانونی ندارد.

حکیم در ادامه با بیان اینکه تغییرات بسیاری با سرعت بالا در صحنه سیاسی منطقه در حال رخ دادن است و عراق در قلب این تحولات جای دارد، گفت: بدون رویکرد مشخص در سیاست خارجی نمی‌تواند از این تغییرات در امان بماند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق عنوان کرد که روابط حسنه عراق با کشورهای دیگر و موقعیت تاریخی و جغرافیایی‌اش فرصت مهمی برای بر عهده گرفتن نقش اثرگذار در منطقه در اختیار می‌گذارد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید