Performancing Metrics

شرایط نامساعد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۴ نیز ادامه خواهد داشت | اتاق خبر
کد خبر: 456393
تاریخ انتشار: 6 فروردین 1402 - 13:14
رئیس صندوق بین المللی پول طی سخنانی نسبت به افزایش ریسک ثبات مالی هشدار داده و پیش بینی کرد که متوسط رشد اقتصاد جهانی برای سال آینده نیز مطلوب نخواهد بود.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از بازار، رئیس صندوق بین المللی پول طی سخنانی نسبت به افزایش ریسک ثبات مالی هشدار داده و خواستار احتیاط بیشتر در روند سرمایه گذاری های جهانی شد.

بر اساس این گزارش، «کریستالینا جورجییوا» با یادآوری سخنان پیشین خود در خصوص پر چالش بودن سال مالی ۲۰۲۳ در سطح جهانی تاکید کرد که متوسط رشد اقتصاد جهانی در سال جاری زیر ۳ درصد بوده و دلایل اصلی آن را ادامه جنگ در اوکراین و ریشه کن نشدن قطعی پاندمی کرونا دانست.

وی که این سخنان را روز یکشنبه و در جریان برگزاری نشست توسعه چین در پکن مطرح می کرد، پیش بینی کرد که حتی در سال ۲۰۲۴ نیز متوسط رشد اقتصادی جهان زیر ۳.۸ درصد خواهد بود.

رئیس صندوق بین المللی پول در خصوص پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهانی برای سال جاری گفت که به عقیده وی این رقم حدود ۲.۹ درصد خواهد بود و با اینحال اعلام کرد که رقم قابل پیش بینی دقیق تر ماه آینده اعلام خواهد شد.

جورجییوا همچنین گفت که علیرغم واکنش مناسب اقتصادهای پیشرفته جهان به بی ثباتی اقتصادی شکل گرفته به ویژه در پس موضوع ورشکستگی بانک های بزرگ، همچنان باید باید قدم های با احتیاط تری در حوزه سرمایه گذاری برداشت.

این مقام ارشد اقتصاد جهانی در ادامه سخنان خود هشدار داد که تقسیم بندی ها و گسست های ژئواکونومیکی در جهان می توانند منجر به تقسیم جهان به دو بلوک اقتصادی رقیب شوند که چنین رقابتی منجر به افزایش میزان فقر و کاهش امنیت در سطح جهانی خواهد شد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید