Performancing Metrics

اذعان واشنگتن؛ پرداخت ۲.۷۶ میلیارد دلار بدهی عراق به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 457281
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1402 - 11:43
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اذعان کرد که حدود سه میلیارد دلار بدهی‌های عراق به ایران پرداخت شده است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، خبرنگاران حاضر در نشست خبری سه شنبه شب (دیشب) سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره پرداخت بدهی عراق به ایران و گزارش‌های ادعایی در خصوص مذاکرات مستقیم و غیر مستقیم آمریکا و ایران سوال پرسیدند.

«متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری در واشنگتن تایید کرد که یک معافیت تحریمی برای پرداخت حدود سه میلیارد دلار بدهی عراق به ایران صادر شد.

به گزارش وبگاه وزارت خارجه آمریکا، یک خبرنگار حاضر در نشست سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن از این مقام ارشد دولت جو بایدن سوال کرد: «آیا شما هیچ مذاکرات مستقیم یا غیر مستقیمی با ایران درباره برجام یا گروگان‌های ایالات متحده در آنجا (ایران) دارید؟»

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جواب به این سوال ضمن «نادرست» خواندن گزارش‌های رسانه‌ای منتشر شده در خصوص مذاکرات این کشور و ایران، تعهد ادعایی دولت جو بایدن به عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی را تکرار کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین انتشار گزارش‌های اخیر درباره «توفق موقت» واشنگتن و تهران در زمینه برنامه هسته‌ای ایران را تکذیب و رد کرد.

متیو میلر گفت: «خوشحالم که این سوال را از من پرسیدید چرا که در چند روز گذشته گزارش‌هایی منتشر شده است که برخی از آنها نادرست است. چند نکته در این باره می گویم. اول، ما همیشه این توانایی را داشته‌ایم که پیام‌هایی را به ایران برسانیم، هر زمان که به نفع ایالات متحده باشد».

وی ادامه داد: «دوم، همانطور که از آغاز این دولت به طور شفاف گفته‌ایم، رئیس‌جمهور (جو بایدن) متعهد است که تضمین کند، ایران هرگز به سلاح اتمی دست پیدا نمی‌کند و ما بر این باوریم که دیپلماسی بهترین وسیله برای دستیابی به این هدف است...همچنین واضح است که هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف نکرده‌ایم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره نکته سوم اینطور توضیح داد: «چیزی که من به طور خاص می‌خواستم در مورد آن حرف بزنم چرا که من این گزارش را که یک نوع توافق موقت (بین آمریکا و ایران) وجود دارد دیده‌ام، این گزارش کاملا نادرست است».

وی در پاسخ به اصرار خبرنگار حاضر در این نشست خبری درباره مذاکرات ادعایی آمریکا و ایران و توافق موقت ادعایی آنها اینطور جواب داد: «تعدادی از گزارش‌ها در مورد توافقات مختلف یا توافقات ادعایی یا مذاکرات دیپلماتیک توسط رسانه‌های مختلف دیده شده است. اکثر قریب به اتفاق آن گزارش‌ها یا اشتباه بوده یا کاملا گمراه‌کننده بوده‌اند و این شامل گزارش‌ها درباره توافق موقت نیز می‌شود».

در ادامه این نشست خبری خبرنگار درباره پرداخت بخشی از بدهی‌های عراق به ایران با معافیت تحریمی صادر شده توسط آمریکا سوال کرد.

خبرنگار سوال کرد: «جدای از مقامات ایرانی و دیگران، یکی از مسئولان یک بانک عراقی در مورد گزارشات مبنی بر آزادسازی تقریباً 3 میلیارد دلار از عراق به ایران گفته است که او تأیید می‌کند که این کار انجام شده است و بر اساس توافقی بین ایران، آمریکا و عراق بوده است. شما نظری در این باره ندارید؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جواب به این سوال، تایید کرد که با معافیت تحریمی صادر شده توسط این کشور بخشی از بدهی‌های عراق به ایران پرداخت شده است.

متیو میلر گفت: «در رابطه با آن گزارش چند نکته می‌گویم: اول، ایران فقط می‌تواند به وجوهی که در حساب‌های عراق نگهداری می‌شود برای معاملات بشردوستانه و سایر معاملات غیرقابل تحریم، دسترسی داشته باشد. دوم، اینکه اینها اقداماتی است که طی چندین سال انجام شده است و به دوران دولت قبلی بازمی‌گردد که طی آن ایالات متحده تراکنش‌های مشابه را به طور مستمر، مطابق با قوانین ایالات متحده و با هماهنگی کامل با دولت عراق، تصویب کرده است. آنها معاملاتی بشردوستانه و معمولی هستند که با قوانین و رویه دیرینه ایالات متحده مطابقت دارد و ما به اجرای همه تحریم‌های مرتبط با ایران ادامه داده‌ایم».

خبرنگار از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سوال کرد: «پس شما دارید انتقال ۲.۷ میلیارد دلار (بدهی عراق به ایران) را تایید می‌کنید؟»

متیو میلر در جواب گفت: «بله من این انتقال را تایید می‌کنیم (البته) همانطور که گفتم مطابق با تراکنش‌هایی که در طی چندین سال گذشته انجام شده است».

خبرنگار با قطع سخنان او سوال کرد: «یک لحظه صبر کنید. آیا شما انتقال پول از عراق به ایران یا بانک‌های ایرانی را دارید تایید می‌کنید؟ یا این واقعیت را که قبلا معافیت‌هایی امضا شده بود و هفته گذشته هم امضا شد، تایید می‌کنید؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جواب گفت: «دومی (را تایید می‌کنم) و به عراق اجازه خواهم داد (درباره جزئیات آن) صحبت کند».

یکی دیگر از خبرنگاران حاضر در نشست سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از او پرسید که «شما دقیقا چه چیزی را دارید تایید می‌کنید؟»

متیو میلر اینطور پاسخ داد: «اینکه ما تراکنشی را تأیید کردیم که مطابق با تراکنش‌های قبلی تایید شده بود تا به ایران امکان دسترسی به وجوهی که در حساب‌های عراق برای معاملات بشردوستانه و سایر معاملات غیرقابل تحریم وجود دارد، داشته باشد».

طی هفته جاری یک مقام ارشد در وزارت خارجه عراق خبر داد که این کشور پس از دریافت یک معافیت تحریمی از آمریکا با پرداخت حدود ۲.۷۶ میلیار دلار بدهی گاز و برق به ایران موافقت کرده است.

به گفته او، «فواد حسین» وزیر خارجه عراق در حاشیه نشست پنجشنبه هفته گذشته در ریاض طی دیدار با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، مجوز این پرداخت را دریافت کرد.

یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق نیز گفته بود، شنیده‌ها حاکی از این است که حدود ۳ میلیارد دلار از طلب ایران در عراق برای نیاز حجاج ایران و همچنین تامین کالا‌های اساسی پرداخت شد.

پیگیری‌های گروه اقتصادی خبرگزاری فارس حاکی از آن است که ایران این ۲.۷۶ میلیارد دلار را هفته گذشته دریافت کرده است. طلب ایران از عراق حدود ۷ میلیارد دلار است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید