Performancing Metrics

مطالبه وزارت جهاد از وزارت نیرو بابت اجرای کامل پروژه‌‌‌ تحویل آب حجمی به کشاورزان‌‌‌ | اتاق خبر
کد خبر: 457483
تاریخ انتشار: 17 تیر 1402 - 10:05
با اینکه در برنامه‌‌‌های دوم تا ششم توسعه، وزارت نیرو مکلف به تحویل آب حجمی به کشاورزان شده است اما در اغلب استان‌ها این کار انجام نمی‌شود. معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این مطلب اعلام کرد: ‌‌‌وزیر نیرو اخیرا در خصوص برداشت ۱۱ برابری برخی

 به گزارش اتاق خبر به نقل از دنیای اقتصاد :صفدر نیازی گفت: کشاورز، بهره‌‌‌بردار و مسوولان بخش کشاورزی باید بدانند که چه میزان آب را در چه زمان و مکانی تحویل می‌‌‌گیرند تا نسبت به برنامه‌‌‌ریزی تولید و تولید حداکثری اقدام کنند؛ هم‌‌‌اکنون مهم‌ترین چالش در جهان بحث امنیت غذایی است و با توجه به محدودیت منابع آبی این چالش روز‌به‌روز پررنگ‌‌‌تر می‌شود. وی ادامه داد‌: در خراسان‌های رضوی و جنوبی به ۹۰‌درصد کشاورزان آب حجمی داده می‌شود و این نشان می‌دهد که وزارت نیرو می‌تواند این طرح را در سایر استان‌‌‌ها هم اجرا کند. بنابراین گزارش وزارت نیرو متولی آب کشور است و در برنامه‌‌‌های دوم تا ششم توسعه، بر تحویل حجمی آب به کشاورزان توسط این وزارتخانه تاکید شده است اما به گفته مسوولان وزارت کشاورزی این کار فقط در بخش کوچکی از استان‌‌‌های کشور انجام شده است.

تحویل آب حجمی می‌تواند مدیریت آب در بخش کشاورزی را سبب شود؛ یعنی کشاورز بداند که آب را به چه میزان و در کجا باید تحویل بگیرد که در چنین شرایطی الگوی کشت هم بهتر اجرا می‌شود و می‌توان با حداقل آب بیشترین بهره‌‌‌وری را داشت. امروزه ‌‌‌آب به مهم‌ترین چالش‌های امنیت غذایی دنیا تبدیل شده است. حتی چالش سیاسی کشورها هم بعضا از این مساله نشات می‌گیرد و به این دلیل دولت‌‌‌مردان در تلاش هستند موضوع آب را حل کنند تا جایی که برخی کارشناسان بر این باورند که کمبود آب در جهان می‌تواند زمینه جنگ و فقر در آینده باشد. وزارت کشاورزی می‌‌‌گوید با وجود اینکه قانون وزارت نیرو را مکلف کرده است که آب حجمی به کشاورزان بدهد، اما این مهم در سال‌های گذشته مغفول مانده و اجرایی نشده است.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید