Performancing Metrics

۲۰ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران دچار تنش آبی شدند | اتاق خبر
کد خبر: 457560
تاریخ انتشار: 21 تیر 1402 - 14:50
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با بیان این که امسال ۲۰ هزار هکتار از شالیزارها دچار تنش آبی شدند، گفت: پنج هزار هکتار کشت نشدند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از حیدر داودیان در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به تهیه برنامه هایی برای تامین منابع آبی استان گفت: در قالب برنامه‌های بلند مدت و ساخت سدهایی نظیر زارم رود، سجاد و آزارود، مهار آب‌های سطحی در استان به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد.

وی میزان بارندگی استان را در سال ۶۳۰ میلی‌متر ذکر کرد و گفت: این درحالی که امسال ۴۲۰ میلیمتر بارندگی در استان رخ داده است.

وی از تهیه و اجرای ۹ طرح آبرسانی در استان خبر داد و گفت: متاسفانه منابع آب‌های زیرزمینی استان به دلیل استفاده از کود و سم و نفوذ آن آلوده است و نبود سیستم‌های فاضلاب در شهرها مشکلات را افزایش داده است.

داودیان اجرای شبکه‌های زهکشی و آبیاری را از دیگر طرح‌ها ذکر کرد و گفت: از ۲۳۰ هزار هکتار از اراضی ۵۰ هزار هکتار مجهز به شبکه‌های آبیاری شد و این طرح در حوزه سد البرز دارای پیشرفت ۷۵ درصدی دارد و ۲۵ هزار هکتار از مزارع را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مدیرعامل آب منطقه مازندران با اشاره به کاهش بارندگی در سال جاری به میزان ۱۴ درصد گفت: همچنین نسبت به دراز مدت با کاهش ۲۰ درصدی بارندگی روبرو بودیم.

وی کاهش روان آب‌ها را از مشکلات بیان کرد و گفت: امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب روان آب در رودخانه‌ها داشتیم که با کاهش ۶۰ درصدی مواجه بودیم.

وی ادامه داد: همچنین در شروع فصل شالیزاری ۷۶ هزار هکتار از شالیزارها تحت تنش آبی قرار داشتند اما با نوبت‌بندی آب این میزان کاهش یافت و به ۲۰ هزار هکتار رسید.

داودیان جایگزینی کشت برنج و پرهیز از کشت محصولات و ارقام پرمحصول نظیر شیرودی را از جمله طرح‌ها برای کاهش تنش آبی اعلام کرد و گفت: با همراهی کشاورزان و نوبت‌بندی آب تنش آبی کاهش یافت و در مجموع ۲۰ هزار هکتار تحت تنش آبی قرار دارند که ۵ هزار هکتار از مزارع کشت نشد و هفت هزار هکتار نیز کشت جایگزین شده است.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید