Performancing Metrics

مراقبت های بعد از روکش ایمپلنت | اتاق خبر
کد خبر: 457565
تاریخ انتشار: 24 تیر 1402 - 17:00

عاداتی که باید با دریافت ایمپلنت های دندانی آن ها را ترک کنید  چیست؟ یکی از خوبی های زندگی کردن در قرن 21 این است که دیگر کسی نگران دندانهای از دست رفته خود نیست زیرا افراد می توانند با روش های متفاوت سلامت و زیبایی را با روش های متفاوت به دهان و دندان خود برگردانند.

یکی از این روش ها که میتوان زیبایی و سلامت را به دهان و دندان برگرداند کاشت ایمپلنت های دندانی است که به دلیل مزایایی که ایمپلنت ها دارند مورد توجه بیماران و پزشکان قرار گرفته است. یکی از مهم ترین مزایای آن ها که ایمپلنت های دندانی را منحصر به فرد می کند طول عمر آنهاست که در صورت مراقبت های مناسب  عمر آن به 25 سال میرسد و در برخی موارد تا پایان عمر کار می کند.

اگر طی چند سال گذشته با پروتزهای دندانی زندگی کرده اید کاشت ایمپلنت های دندانی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. زیرا با کاشت ایمپلنت های دندانی شما وارد مرحله ای از زندگی می شوید که با استفاده از آن می توانید به راحتی غذا بخورید و با اعتماد به نفس کافی لبخند بزنید  و در اجتماع حاضر شوید  که تا به حال آن را تجربه نکرده باشید. به هر حال برای حفظ سلامت ایمپلنت های دندانی خود باید یک سری از رفتارها و عادات خود را تغییر دهند و به صورت دقیق آن رفتارها را مورد بررسی و تصیح قرار دهند تا طول عمر ایمپلنت ها را افزایش دهند.

مراقبت های بعد از روکش ایمپلنت

موفقیت در کاشت ایمپلنت دندان می تواند درصد بسیار زیادی وابسته به میزان مراقبت های بعد از روکش ایمپلنت است. در این بخش می خواهیم مراقبت های کافی برای بهره بردن از مزیت های ایمپلنت را مورد بررسی قرار دهیم. مراقبت های بعد از روکش ایمپلنت عبارتند از:

مصرف دخانیات، سیگار و قلیان

پس از کاشت ایمپلنت های دندانی مصرف سیگار، هر نوع تنباکو جویدنی و دخانیات را باید کنار بگذارید زیرا مصرف این دخانیات مشکلاتی در طول درمان ایجاد خواهد کرد و همچنین بعد از بهبود یافتن بیمار با این که می تواند مجددا مصرف دخانیات را شروع کند بهتر است این کار را نکند. توصیه می شود در  صورت امکان از مصرف دخانیات اجتناب کنید. باید بدانید  افرادی که تازه کاشت ایمپلنت دندانی انجام داده اند اگر به مصرف دخانیات روی بیاورند ممکن است فورا با شکست در کاشت ایمپلنت دندان روبرو شوند.  همچنین باید بدانید استفاده از فراورده های تنباکو بسیار مضر است زیرا دارای مواد شیمیایی است. این مواد شیمیایی بعد از استفاده مستقیما با دهان، دندان، لثه و ایمپلنت ها برخورد می کند و موجب بیماری های لثه  و ایجاد حفره های دهانی می شود. بیماری لثه یکی از مهم ترین عواملی است که موجب شکست کاشت ایمپلنت می شود و‌افراد سیگاری یا کسانی که دخانیات مصرف می کنند ۲ یا ۳ برابر بیشتر مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند. پس اگر می خواهید درمان ایمپلنت موفق تری داشته باشید بهتر است استفاده از فراورده های تنباکویی و دخانیات را ترک‌ کنید تا بتوانید از مزایای این درمان بهترین استفاده را داشته باشید.

مصرف نوشیدنی های الکل دار

پس از جراحی کاشت ایمپلنت شش ماه زمان می برد تا فرد به طور کامل بهبود یابد و طی این مدت زمان پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش می خورد. این فرایند تحت عنوان اسئواینتگریشن شناخته می شود و این عمل برای بهبود و سلامت ایمپلنت های دندانی امری بسیار حیاتی است. اما باید بدانید که مصرف نوشیدنی های الکلی بر روی موفقیت در این فرایند تاثیر گذار است و ممکن است موجب شکست کاشت ایمپلنت های شما شوند. پس از گذراندن مدت زمان درمان می توانید مقدار کمی الکل بنوشید اما باید به این موضوع توجه کنید که نوشیدن الکل موجب خشک‌ شدن لثه می شود و این امر موجب بیماری های لثه می شود که در نهایت باعث شکست در کاشت ایمپلنت دندان خواهد شد. برای این که طول عمر ایمپلنت های خود را افزایش دهید باید از ممنوعیت ها و محدودیت های خود اطلاع داشته باشید و همچنین از نوشیدن هر روز الکل پرهیز کنید تا عمل کاشت ایمپلنت موفق تری داشته باشید و سلامت ایمپلنت ها را حفظ کنید.

استفاده از غذاها و خوراکی های چسبناک

در طول درمان خود پس از کاشت ایمپلنت های دندانی بهتر است از غذاهای رژیمی و نرم استفاده کنید که مبادا به ایمپلنت های خود آسیب برسانید و این بدان معناست که نباید از غذاهای چسبناک استفاده کنید که مبادا به پروتزهای مصنوعی دندان های شما بچسبند. در صورت رعایت نکردن این موضوع این مواد غذایی چسبناک به ایمپلنت ها آسیب رسانده و موجب جا به جایی آنها می شوند. البته باید به این موضوع توجه کنید که پس از بهبود کامل فک هیچ ممنوعیتی برای استفاده از مواد غذایی چسبناک وجود ندارد و می توانید به را حتی هر نوع غذایی که می خواهید بخورید و از جویدن آن لذت ببرید.

خوردن مداوم غذاهای دارای قند و اسیدی

اگر شما در طول روز به صورت مداوم و کوچک کوچک از میان وعده های اسیدی استفاده می کنید یا نوشیدنی های سرد و گرم شیرین استفاده می کنید این موضوع برای ایمپلنت های شما مشکل ساز می شود. زیرا وقتی شما این مواد غذایی را مصرف می کنید باکتری ها از آن ها تغذیه می کنند و یک اسید ضعیف تولید می کنند که موجب می شود مینای دندان شما آسیب ببیند و نهایتا باعث می شود که دندان های شما دچار پوسیدگی شوند.

ایمپلنت دندان برای کسانی مناسب است که دندان های طبیعی خود را از دست داده باشند و همچنین طرز صحیح مراقبت از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. با رعایت این نکات امکان داشتن لبخند زیبا را افزایش می دهید و همچنین طول عمر ایمپلنت های خود را حفظ می کنید.

مسواک نزدن و نخ دندان نکشیدن

همان طور که میدانید ایمپلنت های دندانی دچار پوسیدگی نمی شوند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد استفاده از نخ دندان و‌مسواک را نادیده می گیرند اما نکته ای که وجود دارد این است که همانقدر که  مسواک و نخ دندان برای دندان های طبیعی شما ضروری است برای ایمپلنت ها هم از اهمیت و ضرورت بالایی برخوردار است. این امر برای از بین بردن پلاک‌ها و باکتری های درون دهان شما ضروری است و باید بدانید که این موارد علاوه بر آسیب به دندانو  به لثه های شما آسیب وارد می کنند. باید بدانید که اگر این پلاک ها و باکتری ها را از دهان خارج نکنید موجب انباشته شدن آنها روی لثه و بروز بیماری های لثه می شود که این موضوع موفقیت کاشت ایمپلنت های شما و‌سلامت آنها را تهدید میکند. باید بدانید استفاده دو بار در طول روز از مسواک و نخ دندان و رعایت بهداشت دهان و‌دندان باعث می شود کاشت ایمپلنت موفق تری داشته باشید.

محکم مسواک زدن

برای حفظ سلامت دهان و دندان باید دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنید در غیر این صورت باید بعد از هر وعده غذایی از مسواک ‌استفاده کنید. نکته مهمی که وجود دارد این است که درست مسواک نزدن می تواند به اندازه مسواک نزدن شما خطرناک باشد و موجب آسیب به دندان و لثه شود. اگر هنگام مسواک ‌زدن فشار زیادی به دندان وارد کنید ممکن است به  مینای دندان و لثه آسیب برسانید و این موضوع می تواند به مرور بافت لثه را دچار تحلیل کند. اگر بافت لثه به مرور زمان نرم شود و ‌از بین برود باعث می شود کاشت ایمپلنت با عدم موفقیت روبرو شود و آسیب های جدی به آن وارد شود از همین رو‌برای حفظ سلامت ایمپلنت ها و کاشت موفق بهتر است از مسواک های دارای برس نرم و با لطافت لازم استفاده کنید. البته که در هفته های اول بعد از ایمپلنت دندان باید از مسواک زدن محکم جهت جلوگیری از جا به جایی آن بپرهیزید.

از دیگر مراقبت های ایمپلنت که باید رعایت شود میتوان به مراجعه به موقع به پزشک و‌معاینه مرتب دندان ها، استفاده ابزاری نکردن از ایمپلنت های دندانی برای مثال نشکستن پوست آجیل های سفت، باز کردن گره های سفت با دندان  و همچنین جویدن ناخن نام برد. در نهایت با رعایت نکات بالا می توانید یک کاشت ایمپلنت موفق را تجربه کنید و سلامت ایمپلنت های خود را به خوبی حفظ کنیدتا به طول عمر آن ها بیافزایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه ایمپلنت دندان 1402 به همراه روکش می توانید از صفحه ( https://roshadent.com/%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/ ) دیدن فرمایید.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید