Performancing Metrics

عملکرد سال ۱۴۰۱ اینفلوئنسرها برای تعیین مالیات اخذ شد | اتاق خبر
کد خبر: 457695
تاریخ انتشار: 4 مرداد 1402 - 12:30

به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرنگار مهر، فرار مالیاتی یکی از چالش‌های بسیار مهم به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. در واقع این اقدام، به عنوان جزئی از فعالیت‌های زیرزمینی یا بخش نامنظم اقتصاد شناخته شده و فعالیت‌هایی را شامل می‌شود که مالیات آن‌ها پرداخت نشده است.

در این بین یکی از بخش‌هایی که با وجود داشتن درآمد بالا، هیچ گونه مالیاتی نمی‌پردازند اینفلوئنسرها هستند؛ افرادی که می‌توانند در ماه درآمدی بالای یک میلیارد تومان داشته باشند و بر خلاف مشاغل صنعتی و مشابه آن، هزینه خاصی هم برای شغل خود نمی‌کنند.

این در حالیست که کارمندان و کارگران که اغلب حقوق کمتر از ۲۰ میلیون تومان در ماه دارند، پیش از دریافت حقوق، مالیات می‌پردازند. بنابراین به نظر می‌رسد عدالت مالیاتی در اقتصاد ایران چندان مورد توجه نبوده است.

در این راستا، نمایندگان مجلس بندی را در قانون بودجه سال ۹۹ تصویب کردند که بر اساس آن، درآمدهای کاربران دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده در رسانه‌های کاربرمحور (مانند اینستاگرام و تلگرام) از محل تبلیغات مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود. همچنین طبق بند ذ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در خصوص مالیات فعالیت‌های اینستاگرامی آمده است که درآمدهای کاربران دارای ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده در رسانه‌های کاربرمحور از محل تبلیغات مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

بر همین اساس سازمان امور مالیاتی مکلف شد ظرف ۲ ماه از لازم‌الاجرا شدن این بند دستورالعمل اجرایی مربوط به اخذ مالیات از درآمدهای کاربران حرفه‌ای رسانه‌های کاربرمحور از محل تبلیغات را تهیه و به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی برساند.

اینفلوئنسرهایی که دارای اطلاعات هویتی نبودند و با اسامی مستعار فعالیت می‌کردند از طریق شرکت‌های واسطه‌ای تبلیغاتی مورد پیگیری و رصد قرار گرفتند؛ از سویی دیگر نیز شناسایی تراکنش‌های مشکوک به تجاری یکی از بسترهای شناسایی اینفلوئنسرها را فراهم کرد.

در این زمینه ۵۵۰ اینفلوئنسر شناسایی شدند که حجم قابل توجهی درآمد به حساب این افراد واریز می‌شده و چندی پیش نیز دولت از شناسایی ۱۲۳ اینفلوئنسر و بلاگر با گردش مالی ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خبر داد که مالیات تشخیصی آن‌ها توسط سازمان امور مالیاتی برای این افراد در مجموع ۱۷ میلیارد تومان بوده است. البته پرونده مالیاتی این افراد در دست رسیدگی قرار دارد.

نکته مهم اینکه درآمد ۲.۳ هزار میلیارد تومانی این افراد که مشمول ۱۷ میلیارد تومان مالیات شده مربوط به عملکرد سال ۱۴۰۰ است و با توجه به اینکه قطعاً درآمد این افراد در سال ۱۴۰۱ بالاتر رفته است، پی گیری ها نشان می‌دهد که اطلاعات مربوط به عملکرد درآمدی اینفلوئنسرها برای سال ۱۴۰۱ نیز جمع‌آوری شده است و به زودی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید