Performancing Metrics

۳۵۶ هزار راس دام در استان مرکزی علیه بیماری‌های مشترک ایمن‌سازی شدند | اتاق خبر
کد خبر: 457756
تاریخ انتشار: 10 مرداد 1402 - 10:44
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: بیش از ۳۵۶ هزار راس دام در این استان از ابتدای امسال تاکنون در راستای پیشگیری از بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان ایمن‌سازی شدند.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از دکتر «مهدی جان محمدی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: ۲۳۳ هزار و ۵۷۷ راس دام سبک و تعداد ۲۷ هزار و ۹۷۶ راس دام سنگین امسال در راستای جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان، علیه بیماری تب مالت ایمن‌سازی شدند.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت ۸۵ هزار و ۳۰۲ راس دام علیه بیماری شاربن واکسینه و ۹ هزار و ۱۰۰ قلاده سگ نیز واکسن هاری دریافت کردند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۵۵۷ مورد تست مشمشه از ابتدای امسال تاکنون از تک سمی‌های استان شامل اسب و الاغ، ۱۷ هزار و ۷۲۱ مورد تست بیماری سل و ۱۵ هزار ۲۵۰ مورد نیز تست بیماری بروسلوز( تب مالت) از دام‌های استان انجام شد که در این آزمایش‌ها ۶ مورد بیماری تب مالت، مثبت گزارش شد.

جان محمدی با یادآوری انجام واکسیناسیون و تست رایگان دام‌ها، به روستاییان و دامداران استان مرکزی توصیه کرد: با توجه به خطر شیوع بیماری‌های دامی به خصوص قابل انتقال به انسان توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی را جدی گرفته و نسبت به بیمه کردن دام‌های خود اقدام کنند تا در صورت بروز تلفات، متحمل خسارات فراوان نشوند.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک‌هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید