Performancing Metrics

آخرین آمار طرح نهضت ملی مسکن | اتاق خبر
کد خبر: 457798
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1402 - 19:30
در طرح نهضت ملی مسکن تاکنون برای یک میلیون و ۷۸۵ هزار واحد زمین تامین شده است. در بخش ساخت نیز تعداد ۴۴۳ هزار واحد دارای قرارداد با سازنده، ۳۲۶ هزار واحد دارای پروانه ساختمانی و ۱۸۲ هزار واحد در مرحله اتمام فونداسیون است.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از ایسنا، برنامه دولت برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی از راهکارهای مختلفی دنبال می‌شود. نوسازی بافتهای فرسوده، توسعه شهرهای جدید موجود، ساخت ۵۰ شهرک و ۲۷ شهر ساحلی، بهسازی واحدهای روستایی و مشارکت با بخش خصوصی برای افزایش ساخت و ساز در شهرها از جمله مهمترین اقداماتی است وزارت راه و شهرسازی در دستور کار دارد.

در بخش نوسازی و بهسازی بافتهای ناکارآمد شهری تا کنون بیش از ۱۳۸ هزار واحد به مرحله ساخت رسیده است. طبق آماری که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده پس از ابلاغ بسته ۱۹ بندی تشویقی، صدور پروانه ساختمانی در بافتهای فرسوده ۴۰ درصد رشد داشته است. در بعضی از شهرها شاهد رشد ۷۵ درصد هستیم.

تصویب احداث ۵۰ شهرک مسکونی و ۲۷ شهر جدید ساحلی از دیگر برنامه های دولت است. در حال حاضر از بین ۱۲ شهر جدید که در جنوب کشور موجود، در حال احداث یا در مرحله مطالعه قرار دارند شش شهر ساحلی و شش شهر پس‌کرانه است. شهرهای ساحلی شامل «تیس»، «مکران»، «کوشک»، «خلیج فارس»، «قشم» و «پارس» است.

شش شهر جدید پس‌کرانه هم در جنوب کشور قرار دارد که چهار مورد آن موجود، یک مورد در حال احداث و یک مورد در مرحله برنامه‌ریزی است. شهرهای موجود شامل «علوی» در غرب استان هرمزگان، «عالیشهر» در  بوشهر، «شیرین‌شهر» و «رامین» در خوزستان از شهرهای جدید موجود است.

در بخش مسکن روستایی نیز تعهد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ما در طرح نهضت ملی مسکن احداث یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد است که بنا به گفته اکبر نیکزاد ـ رییس بنیاد مسکن تا کنون ۴۵۵ هزار واحد به مرحله‌ی ساخت رسیده و تا پایان سال جاری این تعداد به ۸۰۰ هزار واحد می‌رسد. قرار است در هفته دولت امسال و پس از آن ۵۰ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن افتتاح شود.

اتخاذ سیاست‌های کاهش مصرف انرژی در واحدهای مسکونی، بازارسازی متفاوت برای صنعت ساختمان، خرید انبوه مصالح ساختمانی بخشی از سیاست‌های است که در دستور کار وزارت راه و شهرسازیق قرار دارد.

طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده در طرح نهضت ملی مسکن تا کنون برای یک میلیون و ۷۸۵ هزار و ۴۴ واحد مسکونی، زمین تامین شده است. در بخش ساخت نیز تعداد  ۴۴۲ هزار و ۹۴۸ واحد دارای قرارداد با سازنده، تعداد ۳۲۵ هزار و ۷۵۶ واحد دارای پروانه ساختمانی و تعداد ۱۸۱ هزار و ۷۰۱ واحد در مرحله اتمام فونداسیون است.

انتهای پیام

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید