Performancing Metrics

لزوما تمام ظرفیت آزمون استخدامی آموزش و پرورش جذب نمی‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 457845
تاریخ انتشار: 17 مرداد 1402 - 11:15
درحالی ۵۹ هزار نفر وارد مرحله ارزیابی برای جذب ۲۸ هزار آموزگار شده‌اند که به رغم کمبود آموزگار در کشور، اگر شایستگی این افراد احراز نشود ممکن است جذب نشوند و بسیاری از نقطه شغل محل‌ها خالی بماند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  جهان صنعت نیوز، آموزش و پرورش امسال طبق نتایج ارزیابی تکمیلی آزمون آموزگاری ۲۸ هزار آموزگار ابتدایی و استثنایی جذب می‌کند اما امسال نحوه جذب نیرو با سال‌های گذشته تفاوت دارد.

سال‌های گذشته داوطلبان پذیرفته شده در نتایج ابتدایی این آزمون با طی کردن فرآیند مصاحبه و در صورت قبولی جذب این وزارتخانه می‌شدند اما امسال چهار ابزار مصاحبه، ارائه شفاهی، ایفای نقش و مطالعه موردی و بحث گروهی برای ارزیابی داوطلبان در نظر گرفته شده است.

 

از سوی دیگر درحالی طی سالهای قبل بین ۱ تا ۱.۲ برابر ظرفیت برای مصاحبه فراخوان می‌شدند که امسال فراخوان افراد به حدود ۳ برابر ظرفیت رسیده است. درواقع امسال برای جذب ۲۸ هزار آموزگار ابتدایی، حدود ۵۹ هزار نفر وارد ارزیابی تکمیلی شده‌اند.

 

از سوی دیگر در این میان بیش از ۱۱ هزار نقطه “شغل محل” خالی است و می‌توان گفت برای حدود ۱۷ هزار شغل محل رقابت جدی وجود دارد.

با تمام این تفاسیر درحالی آموزش و پرورش سال‌ها است با کمبود نیرو خاصه در مقطع ابتدایی مواجه است که داوطلبان اگر حدنصاب‌های لازم را بدست نیاورند ممکن است پذیرفته نشوند و بسیاری از ۱۷ هزار نقطه شغل محل‌ها هم خالی بماند.

در همین راستا سجاد صدیقی مشاور وزیر و مدیر پروژه‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش، معتقد است که در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش پیک بازنشستگی را رد کرده است و از این رو نباید به صرف خالی ماندن شغل محل‌ها افراد بدون شایستگی لازم را برای ۳۰ سال خدمت جذب آموزش و پرورش کرد.

وی می‌گوید: در حال حاضر پیک بازنشستگی را رد کرده‌ایم. ممکن است این کمبود یکی دو سال اتفاق افتد اما وقتی شرایط بازنشستگی به تعدیل برسد، با شرایط دیگری مواجه می‌شویم. فردی که جذب آموزش و پرورش شده است می‌خواهد ۳۰ سال در آموزش و پرورش بماند. بعضا خیلی از افرادی که برای خیلی از مشاغل شایسته نیستند، جذب این مشاغل شده‌اند. ما نمی‌خواهیم این اتفاق رقم بخورد و به جای آن می ‌خوهیم این شرایط را مدیریت کنیم.

مشاور وزیر و مدیر پروژه‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش، در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر چطور می‌توان کمبود نیروی آموزش و پرورش را مدیریت کرد؟، توضیح داد: برای این موضوع تدابیری داریم، از جمله همکاری با بازنشسته‌ها، یا استفاده از سرباز معلم‌ها در فضای اداری است و از معلمانی که اکنون در محیط اداری مشغول هستند در محیط آموزش مدرسه استفاده کنیم. حتی در خصوص نیروهای خرید خدمات نیز این موضوع صدق می‌کند. نیروهای خرید خدمات را می‌توانیم نه برای کلاس بلکه برای گروه اداری آموزش و پرورش جذب کنیم و معلمان خودمان که در فضای اداری هستند را در بخش آموزش قرار دهیم.

۱۱ هزار و ۶۰۰ نفر برای ارزیابی تکمیلی آزمون آموزگاری دعوت شده‌اند 

صدیقی با بیان اینکه ۱۱ هزار و ۶۰۰ نفر از ۵۹ هزار نفری که برای ارزیابی تکمیلی آزمون آموزگاری دعوت شده‌اند سابقه تدریس دارند، درباره تعیین تکلیف نیروهای خرید خدماتی‌ نیز توضیح داد: این‌ نیروها هم در همین فرآیند هستند و باید پس از آزمون کتبی مورد ارزیابی تکمیلی قرار گیرند و در صورت احراز شایستگی جذب شوند. اختیار این‌ امر از دست آموزش و پرورش خارج است و تصمیم گیر و سیاست گذار جذب این نیروها ما نیستیم. وزارت آموزش و پرورش  در چارچوب خود می‌تواند سیاست گذاری کند. در موضوع جذب و استخدام اختیار با وزارت آموزش و پرورش نیست بلکه اختیار با مجلس و سازمان اداری و استخدامی است. این افراد هم باید در آزمون آموزگاری تکمیلی حاضر شوند تا بتوانند اگر شایسته بودند برگزیده شوند. جنس تصمیم گیری  برای خرید خدماتی‌ها که از جنس تصمیم در حوزه جذب و استخدام است از حوزه وزارتخانه خارج است و ربطی به وزارتخانه آموزش و پرورش ندارد.

ایسنا

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید