Performancing Metrics

برنامه کشورهای حوزه بالتیک برای قطع واردات برق از روسیه | اتاق خبر
کد خبر: 457848
تاریخ انتشار: 17 مرداد 1402 - 11:20
سرویس مطبوعاتی دولت استونی در گزارشی اعلام کرد نخست وزیر این کشور و همتایان وی از لتونی و لیتوانی روز پنجشنبه بیانیه مشترکی را امضا کردند که در آن توافق شده است حداکثر تا اوایل سال ۲۰۲۵ شبکه برق خود را از روسیه جدا کنند.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، سرویس مطبوعاتی دولت استونی در گزارشی اعلام کرد نخست وزیر این کشور و همتایان وی از لتونی و لیتوانی روز پنجشنبه بیانیه مشترکی را امضا کردند که در آن توافق شده است حداکثر تا اوایل سال 2025 شبکه برق خود را از روسیه جدا کنند.

کشورهای حوزه بالتیک که همگی اعضای ناتو و اتحادیه اروپا هستند، به همراه کشورهایی مانند روسیه و بلاروس، بخشی از شبکه برل BRELL باقی می‌مانند.

در سال 2018، این کشورها موافقت کردند که از برل جدا شوند و تا اواخر سال 2025 از طریق اتصال با شبکه برق لهستان به یک شبکه برق جایگزین معروف به نام انتسو-ای ENTSO-E بپیوندند.

این شبکه که در سال 2008 با دستور اتحادیه اروپا تأسیس شد، اکنون فراتر از مرزهای بلوک گسترش یافته و شامل 35 کشور می‌شود.

کاجا کالاس، نخست‌وزیر استونی در این باره گفت: همکاری کشورهای بالتیک در تسریع تلاش‌های همگام‌سازی که به ما امکان می‌دهد ریسک‌ها را بیشتر مدیریت کنیم، مهم است.

وی افزود: من و نخست وزیران توافق کرده‌ایم که به محض اینکه از نظر فنی امکان پذیر باشد، از شبکه روسیه (BRELL) جداسازی را انجام دهیم.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید