Performancing Metrics

سایه جنگ بر بازار سکه/ پیش بینی قیمت سکه امروز 16 مهر | اتاق خبر
کد خبر: 458426
تاریخ انتشار: 16 مهر 1402 - 09:50
در معاملات پشت خطی شنبه‌شب عده‌ای از تحلیلگران باور داشتند که قیمت سکه در دومین روز هفته به مسیر صعودی روز شنبه ادامه خواهد داد.با این‌ حال دسته‌ای دیگر نظر متفاوت‌تری داشتند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  اقتصادنیوز ، قیمت سکه امامی روز گذشته جهش قابل‌توجهی را ثبت کرد. فلز گران‌بهای داخلی که در واپسین ساعات معاملات نقدی روز پنجشنبه هفته گذشته با ۲۷ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به کار خود پایان داده بود، در اولین روز هفته جاری نه‌تنها وارد کانال ۲۸ میلیون تومان شد، بلکه تا ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بالا رفت. البته دیروز قیمت‌ها در بازار سکه متنوع بود و حتی برخی از معامله‌گران مدعی بودند که قیمت سکه امامی کانال ۲۹ میلیون تومان را هم لمس کرده است.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد که در معاملات پشت خطی شنبه‌ شب هم سکه در محدوده ۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش رسید. شب گذشته برخی از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی می‌گفتند بازار سکه در دومین روز هفته احتمالاً شاهد تداوم روند صعودی قیمت سکه باشد. با این‌ حال عده‌ای دیگر باور داشتند که قیمت سکه امروز یکشنبه ۱۶ مهرماه اصلاح خواهد شد.

 دسته اول یا همان جناح افزایشی بازار، دو دلیل را برای احتمال رشد مجدد نرخ سکه امامی مطرح کردند. آنها می‌گفتند به نظر می‌رسد نخستین محرکه‌ای که ممکن است در روز یکشنبه جهت انتظارات را بالا ببرد تداوم جنگ اخیر حماس و اسرائیل است. این تنش خونین که از روز گذشته آغاز شده، هر لحظه‌ای که می‌گذرد شدت بیشتری می‌گیرد.

بنابر باور تحلیلگران سیاسی در شرایطی که ایالات متحده به دنبال کاهش تنش با ایران بود، همزمان سیاست عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان را هم دنبال کرد و حال، جنگی خونین به وقع پیوسته که احتمالاً هزینه هر نوع عادی‌سازی عبری - عربی و توافق بر سر عادی‌سازی را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد.

 دلیل دومی که معامله‌گران افزایشی به آن توجه کرده‌اند، تداوم رشد قیمت دلار در پشت خط شنبه‌شب بود. شب گذشته قیمت دلار تا ۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان بالا رفت و این در حالی بود که عصر شنبه نزدیک ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومان به کار خود پایان داده بود. به باور آنها اگر امروز نرخ دلار در تهران به مسیر صعودی خود ادامه دهد، خریداران جدیدی وارد بازار سکه خواهند شد.

 از نگاه پیشکسوت‌های بازار، فلز گران‌بهای داخلی در شرایط کنونی مرز مقاومتی ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد و در صورتی که بالای آن تثبیت دهد، سکه بازان در گام بعدی به‌ سوی مرز مقاومت مهم‌تر یعنی ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تلاش خواهند کرد.

 اما اگر در روز جاری قیمت‌ها اصلاح شود احتمالاً مرز ۲۸ میلیون تومان از دست خواهد رفت و مرز ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای بازار سکه از اهمیت زیادی برخوردار است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید