Performancing Metrics

رشد عرضه‌ در سامانه نیما و دستِ پُر بازارساز برای تأمین نیازهای ارزی‌ | اتاق خبر
کد خبر: 458700
تاریخ انتشار: 7 آبان 1402 - 16:20
به گفته کارشناسان با توجه به عرضه مناسب روزانه در سامانه نیما و استفاده‌ نشدن منابع ارزی در کشور قطر، همچنین با توجه به اینکه بازارساز هر میزان تقاضای ارز در بازار را پاسخ می‌دهد، دست بازارساز برای تامین ارز باز است و مشکل کمبود ارز نداریم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز هفتم آبان سامانه نیما شاهد عرضه 207 میلیون دلار ارز بود که میزان معاملات امروز تا ساعت 14:15 به 113 میلیون دلار رسید‌.

روز گذشته نیز از 172 میلیون ارز عرضه شده در این سامانه، 57 میلیون دلار معامله انجام شد‌.

در روزهای گذشته نیز میزان عرضه ارز بسیار بیشتر از تقاضای موجود در سامانه‌های ارزی کشور بوده است.

در این‌باره، سعید عظیمی، کارشناس مسائل ارزی معتقد است: «دست بازارساز در زمینه ارز پِر بوده و هیچ مشکلی جهت تامین ارز در کشور وجود ندارد».

وی ادامه داد: امروز هم بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد میزان سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و موسسات خارجی در پایان نیمه نخست 2023 با رشد 11 درصدی معادل 2 میلیارد و 31 میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

طی روزهای گذشته نیز بانک مرکزی اعلام کرده بود هنوز دست به منابع ارزی در کشور قطر نزده است و هر زمانی نیاز به استفاده از این منابع باشد، بانک مرکزی این اقدام را جهت آرام کردن بازار ارز و تامین نیازهای ارزی انجام خواهد داد.

مشاهدات میدانی خبرنگار فارس از سبزه میدان و میدان فردوسی تهران نشان می‌دهد، هیچگونه تقاضای عمده‌ای برای ‌خرید ارز مقابل صرافی‌ها وجود ندارد و قیمت ارز در این بازارها از صبح امروز با کاهش مواجه شده است؛ در لحظه تنظیم خبر نرخ دلار آزاد 51 هزار و 100 تومان‌ است.

به گفته عظیمی کارشناس مسائل ارزی، با توجه به‌ آغاز میانجی‌گری‌ها‌ جهت آتش‌بس در غزه و کاهش انتظارات تورمی، پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار طی روزهای آینده بازهم به کانال 40 هزار تومانی بازگردد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید