Performancing Metrics

کدام کشورها‌ی اسلامی شریک صهیونیست‌ها در کشتار کودکان غزه هستند | اتاق خبر
کد خبر: 459015
تاریخ انتشار: 11 آذر 1402 - 19:55
با وجود گذشت پنجاه و هفت روز از تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی، کشورهای اسلامی گامی برای توقف ولو مقطعی روابط تجاری با رژیم صهیونیستی و قطع شریان حیاتی این رژیم برنداشته‌اند، در حالی که این کار می‌توانست اهرم فشاری بر رژیم صهیونیستی برای توقف کشتار کودکان غزه

به گزارش اتاق خبر به نقل از  گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، نوار غزه از دیروز جمعه با پایان آتش‌بس موقت هدف حملات بی امان رژیم صهیونیستی قرار گرفته که دستکم ۲۰۰ کشته برجای گذاشته است.

آمار رسمی شهدا تاکنون قریب به ۱۵ هزار نفر اعلام شده که از این تعداد ۶۱۵۰ نفر کودک و ۴۰۰۰ نفر زن هستند. همچنین اعلام شده که شمار مجروحان نیز به بیش از ۳۶ هزار نفر رسیده و هفت هزار نفر هنوز مفقود و زیر آوار هستند.

 

 

بر اثر حملات رژیم صهیونیستی همچنین بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر آواره و بی سرپناه شدند و ۶۰ درصد خانه‌های مسکونی فلسطینی‌های غزه هدف بمباران‌های اشغالگران قرار گرفت.

 

 

در طی این ۵۷ روزی که از کشتار و ویرانگری رژیم صهیونیستی گذشته با وجود اینکه مواضع کشورهای اسلامی همسو با فلسطینیان و در حمایت از غزه بوده است، اما خبری از هیچ اقدام واقعی  از سوی دولت‌هایشان برای گوشمالی کردن این رژیم پوشالی نیست.

اجلاس سران کشورهای اسلامی که بیست و دوم بهمن ماه گذشته در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار شد، نتوانست کاری از پیش ببرد و به یک توافق عملی برای وادار کردن رژیم صهیونیستی به توقف تجاوز نظامی علیه نوار غزه منجر شود.

 

 

در حال حاضر ۵۰ کشور در جهان هستند که بیش از ۸۰ درصد مردم آن پیرو دین اسلام می‌باشند و در ۲۶ کشور جهان براساس قانون اساسی دین رسمی کشور اسلام است؛ شماری از کشورهای اسلامی با رژیم اشغالگر صهیونیستی روابط رسمی دارند.

کشورهای آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، مصر، اردن، امارات، بحرین، مراکش و سودان از جمله سازشکاران با اشغالگران صهیونیست هستند که اگر حتی به صورت مقطعی قراردادهای تجاری مهمی را که با تل‌آویو دارند، باطل کنند، می‌تواند با فروپاشی کامل اقتصاد این رژیم، سران جنایتکار آن را به توقف جنایات خود در نوار غزه وادار خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران از زمان آغاز تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی در فرمایشات خود تاکید فرمودند که باید جریان و شریان حیاتی رژیم صهیونیستی قطع شود و نگذارند که نفت، انرژی، کالا و امثال آن به سرزمین‌های اشغالی برسد.

رئیس جمهور کشورمان هم در اجلاس سران کشورهای اسلامی در ریاض بر قطع فوری هرگونه ارتباط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای اسلامی به خصوص در حوزه انرژی تاکید کرد.

در حال حاضر چین، آمریکا، آلمان، سوئیس و ترکیه بیشترین صادرات کالا را به سرزمین‌های اشغالی دارند.

اما در بین کشورهای اسلامی بعد از ترکیه، امارات، سنگاپور،مصر و اردن بیش‌ترین تبادل تجاری را با رژیم صهیونیستی دارند.

گزارش‌های آمار موسسات بین‌المللی درباره کالاهای وارداتی رژیم صهیونیستی حاکی است که این رژیم نفت، سوخت‌های معدنی و محصولات نفت‌ پایه، ماشین‌آلات و تجهیزات الکتریکی و قطعات آن، راکتورهای هسته‌ای، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی سنگین، وسایل نقلیه  و قطعات و لوازم جانبی آنها، سنگ‌های قیمتی یا نیمه‌قیمتی، فلزات گرانبها، لاستیک و پلاستیک و اقلام وابسته به آن محصولات دارویی ابزارهای پزشکی آهن و فولاد و مواد شیمیایی را وارد می‌کند.

در عین حال بخش عمده واردات صهیونیست‌ها مربوط به نفت خام و به میزان ۳۰۰ هزار بشکه است. دو کشور اسلامی آذربایجان و قزاقستان ۲۲۰ هزار بشکه نفت در روز به اسرائیل صادر می‌کنند که تقریباً ۶۰ درصد از کل صادرات نفت به رژیم صهیونیستی را شامل می‌شود.

ارتباط آذربایجان با صهیونیست‌ها

رژیم صهیونیستی طی دو دهه گذشته با هدف نفوذ به کشورهای آسیای میانه بر ایجاد همکاری‌های اقتصادی با آنها تمرکز کرده است به نحوی که در ازای ارائه تخصص های صهیونیست‌ها در زمینه فناوری و نظامی از این کشورها کالا و سوخت دریافت می کند.

آذربایجان و رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۹۲ با یکدیگر رابطه دیپلماتیک دارند. همکاری‌های تجاری بین دو طرف در حوزه‌های متعدد است. بیش از ۱۴۰ شرکت صهیونیستی در آذربایجان فعال هستند که در زمینه ارائه فناوری های مربوط به کشاورزی و مدیریت آب و توسعه زیرساخت‌ها فعالیت می‌کنند.

 

 

در زمینه انرژی رژیم صهیونیستی ۴۰ درصد نفت خود را از آذربایجان وارد می‌کند . نفت و فرآورده‌های نفتی این کشور از طریق بندر جیهان ترکیه از طریق خط لوله نفت باکو – تفلیس – جیهان به رژیم صهیونیستی تحویل داده می‌شود(یعنی در واقع ترکیه در صادرات نفت آذربایجان به اسرائیل نقش یک کریدور را ایفا می‌کند). متخصصان آذربایجانی نیز در زمینه اکتشاف و تولید نفت و گاز به اسرائیل کمک می‌کنند.

حجم تسلیحات ارسال شده به آذربایجان از رژیم صهیونیستی نیز بالای ۱۰ میلیارد دلار بوده است.

(نیجریه و گابن، آفریقای جنوبی و برزیل و مصر از منابع اصلی دیگر تامین نفت رژیم صهیونیستی محسوب می‌شوند. در مجموع ۴۰ درصد از سبد انرژی مصرفی در رژیم‌صهیونیستی به نفت وابسته است)

رژیم صهیونیستی در طول دو دهه گذشته به کشور آذربایجان با اکثریت جمعیت شیعه، تسلیحات به ارزش میلیاردها دلار فروخته است تا آذربایجان در ازای آن منابع نفتی صهیونیست‌ها را تأمین کند.

روابط قزاقستان با تل‌آویو

رژیم صهیونیستی قزاقستان را به عنوان یکی از بزرگترین شرکای اقتصادی خود در منطقه برمی‌شمرد؛ اما بخش زیادی از روابط فیمابین آنها محرمانه است به نحوی که اطلاعات محدودی درباره تبادلات تجاری آنها وجود دارد.

رژیم صهیونیستی ۲۵ درصد از نیاز خود به نفت را از قزاقستان و از طریق بارگیری در دریای سرخ و دریای سیاه تامین می‌کند.  ران ایشای، سفیر سابق رژیم صهیونیستی در قزاقستان ارزش نفت صادر شده از این کشور به سرزمین‌های اشغالی را دو سال پیش سالانه ۱.۴ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

 

 

گفته می‌شود ده‌ها شرکت صهیونیستی در پروژه‌های سرمایه‌گذاری قزاقستان مشارکت دارند.

رژیم صهیونیستی همچنین کالاهای دیگری شامل گندم، مواد معدنی، پنبه و پلاستیک از قزاقستان وارد می‌کند که ارزش آن بالای ۳۶۰ میلیون دلار بوده است؛ بخصوص که به دنبال جنگ اوکراین، اسرائیل بیش از پیش به کالاهای وارداتی از قزاقستان وابسته است.

صادرات رژیم صهیونیستی به قزاقستان نیز در سال ۲۰۲۱ ارزشی در حدود ۳۲.۵ میلیون دلار داشته که شامل صادرات محصولات نظامی هم می‌شود.

ازبکستان و همکاری با رژیم اشغال‌گر

مبادلات تجاری میان رژیم صهیونیستی و ازبکستان هم در سال ۲۰۲۰ .۴۲ میلیون دلار بوده و از سوی دیگر صادرات اسرائیل به ازبکستان در همان سال ۳۵.۹ میلیون دلار بوده است.

 

 با این حال از سال ۲۰۲۱ حضور شرکت‌های اسرائیلی در ازبکستان در پروژه هایی مرتبط با توسعه بهره برداری از منابع آبی و ابزارهای پزشکی زیرساخت ها افزایش یافته است.

مبادلات تجاری آنکارا و تل‌آویو‌ 

بر اساس داده‌های مجمع صادرکنندگان ترکیه، میزان صادرات ترکیه به سرزمین‌های اشغالی در سال ۲۰۲۲ ‌به ۶.۴ میلیارد دلار رسیده است که یک رکورد تاریخی بوده است، اما سهم اسرائیل در کل صادرات ترکیه طی این مدت ۲.۶ درصد رقم خورده است.

بخش صنایع ترکیه در صادرات به سرزمین‌های اشغالی بیتشرین سهم را به خود اختصاص داده است. فولاد و محصولات فولادی ترکیه با یک میلیارد و ۴۱۱ میلیون دلار به اسرائیل بیشترین صادرات انجام داد.

 

 

مواد و محصولات شیمیایی ، خودرو ، پوشاک ، مبلمان، کاغذ و محصولات جنگلی برق و الکترونیک در رده‌های بعدی صادرات ترکیه به رژیم صهیونیستی قرار گرفته‌اند.

ترکیه طی ۱۰ سال گذشته در حدود ۱۱ میلیارد لیتر سوخت که عمدتا از گازوئیل تشکیل می‌شود از صهیونیست‌ها به ارزش پنج میلیارد دلار وارد کرده است.

رژیم صهیونیستی طی دو دهه گذشته با هدف نفوذ به کشورهای آسیای میانه بر ایجاد همکاری‌های اقتصادی با آنها تمرکز کرده است به نحوی که در ازای ارائه تخصص های صهیونیست ها در زمینه فناوری و نظامی از این کشورها کالا و سوخت دریافت می‌کند.

امارات و مراودات تجاری با صهیونیست‌ها

حجم صادرات امارات به رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۲ ۱.۸ میلیارد دلار بوده است. تجارت این رژیم با امارات نیز پررونق بوده و در سال ۲۰۲۲ ارزش صادرات آن به امارات به نزدیک به ۶۷۰ میلیون دلار رسیده است.

همچنین در مارس ۲۰۲۳، امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی توافق کردند که توافقنامه تجارت آزاد را به اجرا بگذارند که هدف آن کاهش یا لغو تعرفه های گمرکی بر کالاهای تجارت بین دو طرف است. ابوظبی و تل آویو برای اولین بار در ماه مه ۲۰۲۱ در این خصوص به توافق رسیدند و قول دادند که تجارت دوجانبه را پس از عادی‌سازی روابط خود در سال ۲۰۲۰ در توافقی با میانجیگری ایالات متحده تقویت کنند.

 

 

در سال ۲۰۲۲، ارزش مبادلات تجاری بین دو طرف بدون احتساب محصولات و خدمات اطلاعاتی از ۲.۵ میلیارد دلار فراتر رفت که این کشور عربی حاشیه خلیج فارس را در جایگاه شانزدهم فهرست بزرگترین شرکای تجاری رژیم اشغالگر اسرائیل قرار داد.

بخشی از نفت امارات هم از سال ۲۰۲۰ به دنبال امضای توافق سازش این کشور با رژیم صهیونیستی از طریق خط لوله اسرائیلی «ایلات – عسقلان» به اروپا منتقل می‌شود  تا به تبعیر خودشان صادرات نفت خاورمیانه به اروپا تا حدی، نیاز به مسیرهای کشتیرانی خطرناک و پرهزینه در تنگه هرمز و کانال سوئز کم کند.

امارات و بحرین همچنین با لغو روادید با رژیم طی دو سال گذشته میزبان بسیاری از تاجران و گردشگران صهیونیست بودند.

وزارت جنگ رژیم صهیونیستی هم تابستان گذشته اعلام کرد که کشورهای عربی یک چهارم صادرات نظامی تل آویو را خریداری می‌کنند و  درآمد صادراتی به این کشورها به ۲.۹۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسیده که ۲۴ درصد صادرات اسرائیل را شامل می‌شود. 

وزارت جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که از هر چهار معامله با کشورهای عربی، یکی مربوط به هواپیماهای بدون سرنشین است و «موشک‌ها و سامانه‌های پدافند هوایی» ۱۹ درصد کل صادرات را تشکیل می‌دهند.

تجارت مصر با رژیم اشغالگر

مجموع صادرات مصر به سرزمین‌های اشغالی در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۱۵ میلیون دلار بوده است و حجم مبادلات تجاری بین دو طرف نیز به ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی سال گذشته گفته بودند که این رژیم امیدوار است که میزان تبادلات تجاری خود را با مصر تا ۲۰۲۵  به ۷۰۰ میلیون دلار افزایش دهند.

 

در حال حاضر عمده صادرات مصر به سرزمین‌های اشغالی مواد غذایی، ماهی‌های تازه و مصالح ساختمانی است و در ازای آن فناوری های کشاورزی و توسعه در اختیار مصر قرار می‌دهند.

مهمترین قراردادهای امضا شده بین مصر و رژیم صهیونیستی مربوط به واردات گاز این رژیم توسط قاهره است.

رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۲۰ در قراردادی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار، گاز به مصر صادر می‌کند. گاز رژیم صهیونیستی از طریق کارخانه‌های میعانات گازی مصر در ادکو و دمیاط نیز به اروپا صادر می‌شود .

در حال حاضر سالانه پنج میلیون متر مکعب معادل هشت درصد از کل مصرف مصر از خط لوله EMG  رژیم صهیونیستی به مصر صادر می‌شود.

در نتیجه جنگ غزه شرکت شورون صادرات گاز طبیعی را از طریق خط لوله دریایی گاز مدیترانه شرقی (EMG) بین (اسرائیل) و مصر را به مدت سه هفته متوقف کرده بود که به تازگی از سر گرفته شده است.

اردن و همکاری اقتصادی با تل‌آویو

ارزش صادرات اردن به رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۱   با افزایش ۸۶.۲ درصدی به ۴/۳۹۱ میلیون دلار رسیده است

رژیم صهیونیستی و اردن نیز روابط اقتصادی مهمی دارند که مهمترین آنها قراردادهای گاز و آب است.

 

اردن در سال ۲۰۱۶ قراردادی را برای خرید گاز طبیعی از اسرائیل امضا کرد که بر اساس آن، یک ائتلاف آمریکایی و اسرائیلی گاز اردن را به مدت ۱۵ سال از میدان لویاتان واقع در دریای مدیترانه تامین می‌کند. اردن اولین ذخایر گاز اسرائیل را در ژانویه ۲۰۲۰ دریافت کرد.

در این توافقنامه تصریح شده است که اردن در مجموع روزانه ۳۰۰ هزار میلیون واحد حرارتی گاز طبیعی یا حدود ۸۰ درصد گاز طبیعی مورد نیاز برای تولید برق در این کشور را به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار خریداری خواهد کرد.

بر اساس توافقنامه سازشی که در سال ۱۹۹۴ بین امان و تل آویو امضا شد، اسرائیل سالانه ۵۵ میلیون متر مکعب آب از دریاچه طبریا که از طریق کانال ملک عبدالله به امان منتقل می شود، به اردن به ازای یک سنت در هر متر مکعب (دلار = ۱۰۰ سنت) تامین می‌کند.در سال ۲۰۱۰، اردن و رژیم صهیونیستی توافق کردند که ۱۰ میلیون متر مکعب به ازای ۴۰ سنت در هر متر مکعب اضافه کنند که این نیز قیمت تعیین شده برای ذخایر اضافی است که اسرائیل با آن موافقت کرده است و در نتیجه ارزش صادرات آب اسرائیل به اردن سالانه بیش از ۵.۵ میلیون دلار است. 

ارتباط تجاری بحرین با اسرائیل

بحرین سالانه ۳.۵ میلیون دلار به رژیم صهیونیستی صادرات دارد و و حجم مبادلات تجاری بین دو طرف در سال ۲۰۲۱ ، ۲۰ میلیون دلار بوده است.

 

 

رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند با بحرین  نیز که توافقنامه عادی سازی روابط با آن را در سال ۲۰۲۰ امضا کرد،  توافقنامه تجارت آزاد امضا کرد.

تبادلات اقتصادی مغرب و تل‌آویو

در مورد اسرائیل و کشور مغرب نیز، مبادلات تجاری بین دو طرف در سال ۲۰۲۲ شاهد جهش قابل توجهی بود و اکنون سالانه ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

 

کشور مغرب که سال ۲۰۰۰ در پی آغاز انتفاضه دوم فلسطین روابط خود را با رژیم صهیونیستی متوقف کرده بود، دهم دسامبر ۲۰۲۰ توافقنامه‌ای را برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک با این رژیم به امضا رساند و پس از امارات، بحرین، مصر، اردن و سودان، ششمین کشور عربی بود که روابط خود را با تل‌آویو به حالت عادی بازگرداند.

نفوذ تجاری رژیم صهیونیستی در سودان

از حجم مبادلات تجاری بین سودان و رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۲۰  خبری منتشر نشده است که البته در شرایط پایین ماندن سطح روابط دیپلماتیک دو طرف همکاری‌های اقتصادی بین دو طرف هم ضعیف خوانده شده، اما رژیم صهیونیستی  از درگاه ارائه سلاح و اطلاعات امنیتی و فناوری های مربوط به کشاورزی در این کشور نفوذ کرده است.

 

مسلمانان و مردم آزاده در هر کجای جهان که هنوز خروش و حضور در خیابان‌ها علیه تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه و کشتار زنان و کودکان بی‌گناه را متوقف نکرده‌اند، همچنان به این امید هستند که وجدان خفته رهبران جهان به خصوص در کشورهای اسلامی برای توقف جنایات اشغالگران بیدار شود و با اقدامات عملی تنبیهی، اشغالگران صهیونیست را تحریم کنند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید