Performancing Metrics

دیدار در شب برفی مسکو | اتاق خبر
کد خبر: 459137
تاریخ انتشار: 18 آذر 1402 - 09:16
دومین سفر رئیس‌جمهوری ایران به مسکو آن هم کمتر از ۲۲ ماه از سفر بهمن ماه ۱۴۰۰ که رئیسی و پوتین بر گرد میز بلند بیضی‌شکل مسائل دوجانبه و بین‌المللی را مورد رایزنی قرار دادند، این بار در یک فضای صمیمی‌تر و با حضور جمع کثیری از مقامات دو کشور توافقات دوجانب

 

به گزارش اتاق خبر به نقل از دنیای اقتصاد :از بهمن ۱۴۰۰ به این سو با ظهور متغیر جنگ اوکراین و تشدید تحریم‌ها علیه روسیه روابط بین تهران و مسکو نیز نزدیک‌تر شده و ایران توانسته با حمایت روسیه به عضویت دو سازمان شانگهای و بریکس در‌آید. این نزدیکی را می‌توان در تعدد دیدارهای سطح بالای سران و مقامات دو طرف و همچنین شکل‌دهی به توافقات جدید نظامی و اقتصادی دید که مهم‌ترین آن نزدیک شدن فروش جنگنده‌های سوخو ۳۵ و توافق تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا در ماه آینده است. در چارچوب این توافقات و ناظر به تعمیق روابط تهران و مسکو با هدف محقق کردن همکاری‌ها در یک نظم چندقطبی، سیدابراهیم رئیسی ظهر روز پنج‌شنبه ۱۶ آذر در یک سفر یک‌روزه راهی مسکو شد و با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

این ملاقات درست چند ساعت پس از بازگشت پوتین از سفر فشرده یک‌روزه به امارات و عربستان صورت گرفت که در ملاقات روسای جمهور ایران و روسیه در کرملین مورد اشاره قرار گرفت. آنجا که پوتین گفت: وقتی بر حریم هوایی ایران پرواز می‌‌‌کردم می‌خواستم برای دیدار شما فرود بیایم اما به من خبر دادند در حال سفر به مسکو هستید. رئیسی نیز پاسخ داد: آمادگی داشتیم که پرواز شما در تهران فرود آید و میزبانی کنیم. دو مقام پس از دیدار دوجانبه در یک شام کاری سه ساعته مسائل مختلف از جمله تعاملات اقتصادی و موضوعات منطقه‌‌‌ای و بین‌المللی به‌‌‌ویژه موضوع فلسطین و تحولات غزه را با حضور هیات‌های همراه مورد تبادل نظر قرار دادند.

رئیسی در جریان این شام کاری با ابراز خرسندی از روابط رو به رشد دو کشور، همکاری با روسیه را در راستای سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت دانست. رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری‌‌‌های خوب ایران و روسیه در بخش‌‌‌های انرژی، کشاورزی و شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان، بر فراهم بودن زمینه برای برداشتن گام‌‌‌هایی موثرتر در توسعه همکاری‌‌‌ها در راستای منافع دو کشور و دو ملت تاکید کرد. رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آنچه موجب رنج بشریت شده، یکجانبه‌‌‌گرایی و نظم ناعادلانه جهانی است که یکی از جلوه‌‌‌های آن امروز در غزه قابل مشاهده است. همچنین‌رئیس‌جمهور جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌‌‌دفاع غزه را نسل‌‌‌کشی و جنایت علیه بشریت توصیف کرد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز با ابراز خرسندی از سفر رئیسی به مسکو تصریح کرد: روابط دو کشور در بهترین سطح در جریان است و معتقدیم با حمایت‌‌‌های رهبری معظم انقلاب اسلامی ایران، این روابط وسیع‌‌‌تر و پویاتر خواهد شد. رئیس‌جمهور روسیه استقبال چشمگیر تجار روسیه از نمایشگاه‌‌‌های تجاری ایران و رشد ۲۰ درصدی تجارت دو کشور با گردش مالی ۵ میلیارد دلاری طی یک‌سال گذشته را نشان‌‌‌دهنده عزم و اراده تهران-مسکو برای گشودن فصلی جدید از روابط دانست و افزود: پروژه‌‌‌های حمل‌ونقل جاده‌‌‌ای و ریلی با پیشرفت خوبی میان دو کشور در حال انجام است و همکاری‌‌‌های قبلی ایران و روسیه در بخش انرژی شرایط رو به رشدی را تجربه می‌کند.

پس از این دیدار، نشست هیات‌‌‌های عالی‌‌‌رتبه اقتصادی و سیاسی ایران و روسیه با حضور روسای جمهور دو کشور برگزار شد. در این نشست طرفین در حضور روسای جمهور دو کشور در خصوص موضوعات دوجانبه و مورد توافق از جمله در حوزه انرژی، بانکی و پولی، حمل‌ونقل و کشاورزی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند و ابتکارات جدیدی نیز برای تسریع در اجرای توافقات صورت گرفته مطرح شد. بدرقه رئیسی در شب برفی مسکو از سوی پوتین پایان‌بخش سفر فشرده رئیسی به روسیه بود. پس از این سفر رئیس‌جمهور و هیات همراه ساعت ۳ بامداد جمعه به تهران بازگشتند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید