Performancing Metrics

بررسی بلاک چین‌های مهم میزبان و تفاوت کوین و توکن | اتاق خبر
کد خبر: 459218
تاریخ انتشار: 22 آذر 1402 - 16:26
گر از علاقه‌مندان و کاربران دنیای رمز ارزها باشید، هر روز اصطلاحات جدیدی را خواهید شناخت که درک مفهوم آن‌ها جذاب و البته الزامی خواهد بود.

 

به گزارش  اتاق خبر به نقل از بازار، اگر از علاقه‌مندان و کاربران دنیای رمز ارزها باشید، هر روز اصطلاحات جدیدی را خواهید شناخت که درک مفهوم آن‌ها جذاب و البته الزامی خواهد بود. یکی از این مفاهیم واژگان کوین و توکن است که مطمئناً بارها آن‌ها را شنیده‌اید و چه بسا به‌جای هم به‌کار برده‌اید؛ اما آیا واقعاً این دو با هم تفاوت دارند؟ مهم‌ترین تفاوت کوین و توکن چیست؟ در ادامه مطلب نکات بیشتری را درخصوص تفاوت‌های این دو و بلاک‌چین‌های مهم دنیای رمزارزها بیان می‌کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

 

آشنایی اولیه با مفهوم کوین و توکن

برای آنکه بتوانید تفاوت کوین و توکن را درک کنید، لازم است که ابتدا با معنی و مفهوم این دو واژه پرکاربرد دنیای کریپتو آشنا شوید. کوین‌ها درواقع معمولاً یک واحد پایه از ارزهای دیجیتال هستند که هر یک از آن‌ها بلاک‌چین اختصاصی و پایدار خود را دارند. بیت‌کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum) و لایت‌کوین (Litecoin) ازجمله مهم‌ترین و پرکاربردترین کوین‌های بازار ارزهای دیجیتال هستند که هریک ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند و به‌عنوان ارزی برای تبادل در نظر گرفته می‌شوند.

در مقابل توکن‌ها هستند که به نوعی مشتقاتی از بلاک‌چین‌های اصلی و توسعه‌یافته از قراردادهای هوشمند محسوب می‌شوند. بااستفاده از توکن‌ها می‌توان سیستم‌های مالی غیرمتمرکز مانند پلتفرم‌های وام‌دهی یا خدمات بیمه را اجرایی کرد. درواقع آن‌ها کارایی، شفافیت و دسترسی را در مقایسه با خدمات مالی سنتی افزایش می‌دهند.

 

مهم‌ترین تفاوت کوین و توکن

طبق مقاله تفاوت کوین و توکن والکس کوین‌ها معمولاً فقط واسطه معاملات هستند، اما توکن‌ها کاربردهای مختلفی در شبکه دارند. هر کوین، نیاز به کیف پول و آدرس اختصاصی دارد، اما توکن‌ها را می‌توان در تمام آدرس‌های بلاکچین میزبان ذخیره کرد. کارمزد شبکه در کوین‌ها، از خود کوین برداشت می‌شود، اما کارمزد توکن‌ها معمولاً از رمزارز بومی بلاکچین کسر می‌شود.

همان‌طور که در قسمت قبلی نیز به آن اشاراتی شد، مهم‌ترین تفاوت کوین و توکن را می‌توان به نحوه ساخت و توسعه آن‌ها نسبت داد. سیستم بلاک‌چین کوین‌ها از صفر و پایه برای حل مشکلی خاص در دنیای کریپتو طراحی و توسعه داده می‌شود؛ این در حالیست که توکن‌ها بلاک‌چین اختصاصی خود را ندارند و از بلاک‌چین‌های اصلی مشتق می‌شوند. برای مثال ارز دیجیتال تتر ERC۲۰ یک توکن است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. از دیگر تفاوت‌های این دو مفهوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد

در رابطه با دیگر تفاوت‌های کوین و توکن می‌توان گفت که کوین‌ها ارزهایی هستند که برای خرید و فروش در معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌نوعی شیوه‌ای از پرداخت هستند. در مقابل، توکن‌ها بیانگر سهم یک شرکت هستند و دسترسی به محصول یا خدمتی خاص و بسیاری از کارکردهای دیگر را فراهم می‌کنند. درنظر داشته باشید که کوین‌ها به‌طور مستقل عمل می‌کنند؛ در حالی که توکن‌ها تنها برای یک پروژه خاص کاربرد دارند.

کیف پول‌ و آدرس

یکی‌دیگر از تفاوت‌هایی که کوین و توکن‌ها دارند، کیف پول و آدرس تراکنش‌هاست. کوین‌ها به‌طور اختصاصی کیف پول و آدرس خود را دارند؛ درحالیکه توکن‌ها را می‌توان در تمام آدرس‌های بلاک‌چین میزبان ذخیره کرد. برای مثال نمی‌توان ارزهای بیت کوین را به‌ آدرس اتریوم ارسال کرد.

کارمزد شبکه

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های توکن و کوین در نحوه پرداخت کارمزد شبکه است. جالب است که بدانید کارمزد شبکه در کوین‌ها از خود ارز کسر می‌شود، ولی در توکن‌ها کارمزد آن‌ها از رمزارز بومی بلاک‌چین محاسبه و کسر خواهد شد.

آیا توکن‌ها می‌توانند به کوین تبدیل شوند؟

یکی از سؤالات پرتکرار تریدرها امکان تبدیل توکن‌ها به کوین است؛ درواقع آن‌ها می‌خواهند بدانند که آیا امکان تبدیل توکن به کوین وجود دارد و آیا تابه‌حال چنین اتفاقی افتاده است؟ در پاسخ باید بگوییم که بله، در برخی اوقات امکان تبدیل توکن به کوین وجود دارد. همان‌طور که در قسمت قبلی نیز به آن اشاره شد، اصلی‌ترین تفاوت کوین و توکن در نحوه ایجاد آن‌هاست؛ بنابراین اگر که توکنی بخواهد به کوین تبدیل شود، باید بلاک‌چین اختصاصی خود را ایجاد کند. این عملیات معمولاً از طریق فرآیندی به نام "تبدیل" یا "سوئیپ" انجام می‌شود.

جالب است که بدانید این اتفاق امری رایج در بازار رمزارزهاست و بارها و بارها تکرار شده است. ازجمله بارزترین نمونه‌های آن می‌توان به بایننس کوین، ترون و زیلیکا اشاره کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که این فرآیند به ویژگی‌ها و امکانات خاص هر بلاک‌چین بستگی دارد و الزاماً همه توکن‌ها قابل‌تبدیل به کوین نیستند.

بررسی بلاک چین‌های مهم میزبان و تفاوت کوین و توکن

مهم‌ترین بلاک‌چین‌های میزبان در دنیای ارزهای دیجیتال

همان‌طور که می‌دانید بلاک‌چین‌ها نقش مهمی در دنیای رمزارزها دارند که هر یک برای رفع مشکلی در دنیای کریپتوکارنسی معرفی شده‌اند. هرچه که ویژگی‌ها و مشخصات یک شبکه بهتر و ارزشمندتر باشد، ویژگی‌های توکن نیز بارزتر و باارزش‌تر خواهد بود. بیت کوین، اتریوم، بایننس، ترون، کاسموس، تزوس و کاردانو ازجمله مهم‌ترین بلاک‌چین‌های میزبان هستند که هر یک ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند.

بیت کوین اولین و مهم‌ترین بلاک‌چین دنیای رمزارزهاست که مهم‌ترین هدف از ارائه آن حذف واسطه‌ها، انتقال و حفظ ارزش‌، تغییر در سیاست‌های پولی، بهره‌گیری در معاملات جهانی و استفاده در مبادلات روزمره عنوان شده است. از سوی دیگر بلاک‌چین اتریوم به‌عنوان محبوب‌ترین بلاک‌چین دنیای کریپتو شناخته‌شده که مهم‌ترین هدف آن رفع مشکلات مقیاس‌پذیری است. ازجمله توکن‌های این شبکه می‌توان به تتر، EOS و میکر (MKR) اشاره کرد. این شبکه بلاک‌چینی فرصتی را فراهم آورده است که از طریق آن می‌توان قراردادهای هوشمند و dAppها را ایجاد کرد و دقیقاً علت محبوبیت آن نیز به همین علت است.

توجه به تفاوت کوین و توکن باعث شد که بایننس نیز بلا چین اختصاصی خود را ایجاد کند و حالا به‌عنوان یکی از برترین بلاک‌چین‌ها شناخته شود. ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های این شبکه می‌توان به قابلیت اجرای گسترده ‌تر قراردادهای هوشمند و سازگاری با ماشین مجازی اتریوم اشاره کرد.

بهترین راه شناسایی کوین و توکن

بااینکه در این مقاله نکاتی درخصوص تفاوت کوین و توکن عنوان شد، اما صرف اتکا به این اطلاعات به‌هیچ‌وجه صحیح نیست. توصیه می‌شود که به منظور شناسایی صحیح کوین از توکن‌ها اطلاعات بیشتری را در این رابطه کسب کنید و وایت پیپر ارزهای دیجیتال را با دقت مطالعه کنید. در این راستا مشورت با تریدرها و تحلیل‌گران بازار نیز کارآمد خواهد بود. به‌نظر شما بهترین راه شناسایی کوین و توکن چیست؟ شما از چه روشی برای شناسایی این دو استفاده می‌کنید؟

 

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید