Performancing Metrics

آلودگی هوای 9 کلان‌شهر و یخبندان در 20 استان | اتاق خبر
کد خبر: 459243
تاریخ انتشار: 27 آذر 1402 - 16:08
مدیرکل پیش‌‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز‌ آینده در 20 مرکز استان کمینه دما صفر و زیر صفر درجه خواهد بود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از صادق ضیائیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: امروز کاهش نسبی دما در ارتفاعات البرز داریم که در برخی نقاط با بارش برف و باران همراه است همچنین در گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارش باران داریم.

 وی افزود: روز آینده 28 آذر جوی آرام و پایدار در کشور حاکم است.

مدیرکل پیش‌‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در برخی مناطق جنوب‌شرق، شرق و جنوب کشور وزش باد و در ارتفاعات افزایش ابر داریم.

ضیائیان افزود: روز جمعه به تدریج با ورود سامانه بارشی از غرب کشور ابرناکی و بارش در شمال‌غرب و غرب و ارتفاعات البرز مرکزی آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز در کلانشهرهایی نظیر اراک، تهران و کرج کاهش غلظت آلاینده‌های جوی به سبب وزش باد را شاهدیم، گفت: ‌‌از فردا به دلیل سکون نسبی هوا افزایش غلظت‌ آلاینده‌های جوی در کلانشهرها پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی درباره وضعیت جوی پایتخت گفت:‌آسمان تهران روز آینده نیمه ابری در برخی ساعات غبار محلی پیش‌بینی می‌شود در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه آسمان تهران صاف همراه با غبار محلی است، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 13 و 5 درجه خواهد بود.

وی افزود: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای 27 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای 8 درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

ضیائیان افزود: روز‌ آینده در 20 مرکز استان کمینه دما صفر و زیر صفر درجه خواهد بود که شامل همدان، مشهد، یاسوج، کرمان، کرمانشاه، قزوین، شیراز، قم، شهرکرد، سنندج، زاهدان، زنجان، خرم آباد، بیرجند، تبریز، بجنورد، اصفهان، اردبیل، اراک و ارومیه است.

* بارش‌‌های سال زراعی جاری 2.7 درصد بیشتر از سال گذشته

مدیرکل پیش‌‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی درباره وضعیت بارش‌ها گفت: میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهر 1402) تا 24 آذر 32.9 میلی‌متر ثبت شد میزان بارش پارسال در این بازه زمانی 32 میلی‌متر بود. بنابراین بارش سال جاری 2.7 درصد بیشتر از سال گذشته است.

* آلودگی هوای 9 کلان‌شهر از امروز تا جمعه

وی اظهار داشت: به سبب تداوم پایداری هوا همراه با افزایش غلظت آلاینده‌هایِ جوی و کاهش کیفیت هوا‌ روز سه‌شنبه هفته جاری در تهران، اراک، اصفهان، اهواز و یزد، روز چهارشنبه در تهران، کرج، اصفهان، اهواز، سمنان، مشهد، یزد و اراک، روز پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ در تهران، کرج، سمنان، اصفهان، اهواز، یزد، مشهد، اراک و تبریز و روز جمعه هفته جاری در تهران، کرج، قزوین، سمنان، اصفهان، اهواز، مشهد و یزد، پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در این راستا افزایشِ غلظت آلاینده‌های جوی، افزایشِ شاخص‌ِ آلودگیِ هوا در حد ناسالم برای گروه‌هایِ حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان اضافه کرد: توصیه می‌شود مدیریت به منظور کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در منابع متحرک و ثابت، کنترل فعالیت‌های صنعتی مراکز انتشار آلاینده‌ها، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز به ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی، پایش مداوم ایستگاه‌های سنجش آلودگی توسط مراجع ذیصلاح و اتخاذ تدابیر لازم به منظور کنترل میزان آلودگی در دستور کار باشد.

پایان پیام/ ت 4306

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید