Performancing Metrics

وام ازدواج در سال آینده دوباره افزایش می‌یابد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 459375
تاریخ انتشار: 9 دی 1402 - 17:15
یک نماینده مجلس گفت: احتمال رشد وام ازدواج با توجه به پیشنهادات نمایندگان، تورم حاکم بر جامعه و افزایش نرخ سالمندی وجود دارد.

 

به گزارش اتاق خبر به نقل از  جهان صنعت نیوز، علی اصغر عنابستانی در مورد مبلغ و شرایط پرداخت وام ازدواج در سال ۱۴۰۳، گفت. وام ازدواج در لایحه بودجه سال آینده به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان برای هر زوج در نظر گرفته شده است. (زوجین ۶۰۰ میلیون تومان) و برای زوجه زیر ۲۵ سال، مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان (زوجین ۷۰۰ میلیون تومان) خواهد بود. احتمال رشد این مبلغ با توجه به پیشنهادات نمایندگان، تورم حاکم بر جامعه و افزایش نرخ سالمندی وجود دارد.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج، افزود. مجلس تمام تلاش خود را می‌کند. تا نرخ ازدواج و فرزندآوری افزایش یابد بر همین اساس در قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده و لایحه بودجه هر سال تلاش می‌کند. تسهیلات ازدواج و فرزندآوری متناسب با تورم را در جامعه ببیند، اما هر ساله شاهد کوتاهی بانک‌ها در پرداخت آن هستیم. چنانچه هر دو وام مد نظر به اندازه یک درصد تسهیلات بانکی نیست. حتی سال گذشته بانک‌ها در اقدامی بیشتر از متقاضیان وام ازدواج و فرزندآوری به کارمندان خود تسهیلات پرداخت کردند. که عدالت اجتماعی را در کشور زیر سوال برده‌اند.

  
 

جوانان در دریافت وام ازدواج با چالش‌های متعددی روبرو هستند

وی با بیان اینکه جوانان در دریافت وام ازدواج با چالش‌های متعددی روبرو هستند، تاکید کرد: طی گزارشات واصله از متقاضیان تسهیلات بانکی، سنگ اندازی بانک‌ها در ارائه وام ازدواج و فرزندآوری بسیار زیاد بود بگونه‌ای که رئیس جمهور طی نامه‌ای به این مسئله ورود داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بند ۴ نامه ریاست جمهوری به بانک مرکزی، یادآور شد: آقای رئیسی صراحتا در این نامه عنوان کردند صف متقاضیان وام قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان تابستان سال جاری باید به صفر برسد و بانک‌ها باید مراتب پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از تعداد ضامنین تا نوبت‌های طولانی پرداخت وام را تسهیل ببخشند.

رئیس کمیته اشتغال کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با بانک‌های متخلف باید برخورد جدی صورت پذیرد، یاد آور شد: ایران در شرایط فوق سالمندی قرار دارد و طی پیش بینی صورت گرفته فقط ۵ سال فرصت وجود دارد تا از این شرایط خلاص شویم بر همین اساس دولت و مجلس باید از حداکثر توان خود بهره بگیرند و جوانان را دریابند، موقعیت‌های همچون وام ازدواج و تامین اشتغال آنها می‌تواند فرصت‌های استثنایی برای خلاصی از بحران پیری جمعیت باشد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید