Performancing Metrics

وسایل حفاظت فردی در کار با برق | اتاق خبر
کد خبر: 460165
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1403 - 10:26

کار با برق جزء کارهای پرخطر محسوب می‌شود، به همین دلیل حفاظت خود در برابر خطرات ناشی از آن بسیار حائز اهمیت است. توصیه می‌شود وسایل و ابزارهای ایمنی جهت حفاظت از جان خود استفاده شود. وسایلی همچون دستکش‌های عایق برق، عینک، کفپوش برق و ماسک یا محافظ صورت و لباس کار با برق باعث جلوگیری و کاهش آسیب ناشی از برق‌گرفتی خواهد شد.

تجهیزات ایمنی برق

استفاده از برخی وسایل در هنگام کار با برق، جهت جلوگیری از برق گرفتگی توصیه می‌شود.

  • مثلا یکی از آن‌ها داشتن کلاه ایمنی است، استفاده از آن هنگام کار در محیط‌های برقی با ولتاژهای مختلف الزامی است. کلاه ایمنی حتما باید عایق باشد و بسته به محیطی که در آن مشغول به کار هستید، متفاوت است.
  • یکی دیگر از تجهیزات ایمنی برق، داشتن کفش مناسب و عایق است. معمولاً افرادی که در محیط‌هایی مثل نیروگاه‌ها، پالایشگاه، پست‌های برق و... مشغول به کار هستند، باید براساس ولتاژ به کار رفته در آنجا، کفش‌های مناسب و مخصوص را به پا کنند. در این کفش‌ها مواد رسانا استفاده نشده است و شما با این کفش، از خطر برق‌گرفتگی در امان هستید.
  • وسیله دیگر عینک ایمنی است، عینک‌های ایمنی از وسایل ضروری جهت ایمن ساختن چشم در مقابل خطرات ناشی از پرتاب اجسام، مواد مضر، خطرناک و جوشکاری و... است که در هنگام کار با برق نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. عینک‌های ایمنی بسته به جنس و کاربردشان انواع مختلفی دارند که شما برای محافظت چشمان خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
  • مواردی دیگر همچون دستکش عایق برق، لباس کار با برق نیز از تجهیزات ایمنی برق هستند، که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

دستکش عایق برق

دستکش عایق برق یک نمونه از ابزارهای جلوگیری از برق‌گرفتی در حین کار با برق است. این دستکش‌ها به‌دلیل عایق بودن در برابر جریان الکتریکی برای کار در محیط‌های ساختمانی، صنعتی و... مناسب هستند. جنس این دستکش‌ها معمولاً از پلی‌استر و لاتکس است که جهت عایق بودن برق از این نوع جنس استفاده می‌شود. این دستکش‌ها باید قسمت مچ شما را نیز پوشش دهد و به عبارتی ساق بلندی داشته باشند. شکل ظاهری دستکش‌های عایق برق معمولاً در دو نوع صاف و خمیده است. همانطور که می‌دانید، جریان‌های الکتریکی روی سیم‌های لخت، کابل و... بسیار خطرناک است و یکی از وسیله‌ها جهت جلوگیری از برق‌گرفتی از این جریانات، پوشیدن دستکش عایق برق است. این دستکش‌ها با توجه به ولتاژی که افراد با آن سر و کار دارند، انواع مختلفی دارد و افراد باید بسته به این موضوع دستکش مناسب خود را انتخاب کنند.

برای تعویض و تعمیر این دستکش‌ها، باید کارگران بعد از هر بار کار با برق آن را معاینه و بازرسی کرده تا بدون هیچ‌گونه پارگی و سوراخ‌شدگی باشد. یکی از راه‌های چک کردن سوراخ شدگی این دستکش‌ها استفاده از بادگیرهای مخصوص است. علاوه‌بر این، تاریخ انقضای آن‌ها نیز بررسی خواهد شد و روی آن‌ها آزمایش‌های حرارتی مثل تحمل درجه حرارت در دماهای بسیار بالا و پایین انجام داده تا کیفیت آن را بسنجند.

لباس کار با برق

لباس کار با برق (لباس عایق برق) یکی دیگر از مهم‌ترین وسایل حفاظت فردی در کار با برق است. در زمان کار با برق ممکن است بخش‌هایی از بدن شما دچار آسیب شود. به‌دلیل برق‌گرفتی، سوختگی و... توصیه می‌شود از لباس‌های کار با برق استفاده کنید که شما را در مقابل این خطرات حفظ کند. افرادی که روی دکل‌های برق مشغول به کار هستند به‌دلیل ولتاژ بالایی که این دکل‌ها نسبت به ولتاژ خانگی دارند، خطرات زیادی آن‌ها را تهدید می‌کند. لباس کار با برق باید مناسب باشد و نکات ایمنی را دارا باشد. استفاده از لباس‌هایی با پارگی‌ها هر چند کوچک، جان شما را به خطر می‌اندازند.

پوشیدن لباس‌های نارسانا باعث جلوگیری از برق گرفتگی در شما خواهد شد. قبل از شروع به کار باید ابزار را مورد بررسی قرار داده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. یکی از نکات جزئی ولی در عین حال مهم، انتخاب درست زمین است، با این انتخاب از خطرات زیادی جلوگیری کرده ولی برخلاف آن انتخاب و پایه‌گذاری زمینی نامساعد تاثیر بسیار مخربی روی کار و ایمنی شما خواهد داشت. عایق‌بندی وسایل و دیگر تجهیزات همیشه باید لحاظ شود؛ حتی اگر در حین انجام کار متوجه این اتفاق شدید باید منابع برقی را قطع و عایق بندی را بررسی کنید و مشکلات آن را برطرف سازید.

سخن پایانی

با رعایت برخی از موارد ایمنی جهت جلوگیری از برق گرفتگی، همانند پوشیدن لباس مخصوص، دستکش، عینک، کفش‌های عایق و... می‌توانید از خطرهای بزرگ جان سالم به در ببرید. برخی از وسایل و تجهیزات ایمنی باعث جلوگیری از برق گرفتگی و حتی مرگ می‌شوند. دستکش‌های عایق برق برای آسیب نرساندن به دست‌ها در برابر برق، لباس کار با برق برای جلوگیری آتش‌گرفتگی و برق‌گرفتگی به کار می‌روند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید