فضای انتخابات هیات رئیسه سنتی است | اتاق خبر
کد خبر: 737
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1390 - 13:12

 عضو هیات نمایندگان اتاق ایران:

فضای انتخابات هیات رئیسه سنتی است

این روز ها بحث انتخابات هیات رییسه اتاق ایران داغ است و هر لحظه خبر های جدید تری از لابی ها ، مذاکرات ، چهره های جدید و کاندیداها  به گوش می رسد. فعالان و کارشناسان حوزه بازرگانی کشور هم نظرات و دیدگاههای خاص خودشان را دارند و حتی برخی معتقدند که این همه جارو جنجال و رقابت برای چیست ؟ اتاق نیوز در این زمینه قصد دارد در گفت و گو با اعضای  هیات نمایندگان اتاقها و اعضای هیات منتخب نمایندگان و تشکل های بخش خصوصی به زوایای مختلف  انتخابات اتاق ایران بپردازد. پدرام سلطانی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران  در گفتگو با اتاق نیوز به بیان دیدگاه های خود درباره انتخابات دور هفتم هیات رئیسه اتاق ایران پرداخت.

سلطانی ابتدا با بیان این که هیچ اتفاق خاصی در فضای انتخابات هیات رییسه رخ نداده است؛از این موضوع گلایه کرد و  گفت:تا کنون فقط چند نفر به عنوان کاندیدا اعلام آمادگی کرده اند و یا گمان از حضور ایشان در انتخابات هیأت رئیسه می رود و قرار است با یکدیگر رقابت کنند .اما  باید زمینه ایی فراهم شود تا  تا نامزدها بتوانند برنامه ها و دیدگاه های خود را مطرح کنند تا انتخاب کنندگان با دید باز و آگاهی کامل دست به انتخاب بزنند.

وی با تاکید بر این که فضای انتخابات هیات رئیسه سنتی است  و مبتنی بر نیاز های امروز اتاق و کشور نیست ؛ادامه داد:تلاش داریم به منظور شناساندن کاندیداها و معرفی برنامه و عملکرد های آنان  پیش جلسه ایی برگزار کنیم تا معرفی  کاندیداها و مقایسه ظرفیت، برنامه و توان ایشان با یکدیگر امکان مقایسه و انتخاب بهترینها را برای انتخاب کنندگان مهیا نماید، در غیر این صورت مانند سال های قبل انتخاب کنندگان  صرفا به خاطر آشنا بودن چند نام و یار کشیهای خطی و جناحی  دست به انتخاب می زنند که معتقدم این روند باید اصلاح شود.

به اعتقاد سلطانی مخالفان برگزاری پیش جلسه نگران جایگاه  و از دست دادن رای خود شان هستند زیرا این پیش جلسه فرصتی است برای کاندیداهایی که کمتر شناخته شده اند و معرفی آن ها و برنامه هایشان ممکن است رای کسانی که حرفی برای گفتن ندارند را کاهش دهد.

سلطانی در این باره تصریح کرد:تا کنون آقایانی که اکنون عضو هیات رییسه هستند فرصتهای متعددی در پیدا و پنهان برای عرضه خود به هیأت نمایندگان شهرستانها و تشکلها برای خود فراهم نموده اند  که این اقدامات خروج از از اخلاق  انتخابات محسوب می شود زیرا باید فضا و فرصت برای همه یکسان باشد. اما متاسفانه برخی از اعضای کنونی هیات رئیسه از جایگاه خود برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می کنند.

وی در پاسخ به چرایی تعداد زیاد کاندیداها در این دوره اظهار داشت:در دوره گذشته هم تعداد کاندیداها کم نبود اما این که در این دوره تعداد نامزدها افزایش یافته است؛ دلایل گوناگونی دارد که می توان به افزایش اهمیت اتاق و نیز افزایش سطح آگاهی و آشنایی هیات نمایندگان با اتاق و نقاط قوت و ضعف آن اشاره کرد.

همچنین رشد ظرفیت های هیات نمایندگان  و خودباوری آن ها  و این که می توانند در هیات رئیسه اتاق مثمر ثمر واقع شوند را می توان از دیگر دلایل افزایش تعداد نامزدها دانست. البته دلیل دیگری هم وجود دارد که نسبت به دلایل ذکر شده از اهمیت کمتری برخوردار است و آن هیجان  است، یعنی بعضی افراد  به دلیل رقابت های شخصی و جو انتخاباتی کاندیدا می شوند که البته تعدادشان زیاد نیست.  

وی در پایان اظهار امیدوار کرد که فرایند انتخابات اصلاح شود  و تنها در این صورت است که نتیجه انتخابات رضایت حداکثری اعضای هیأت نمایندگان اتاق ایران و فعالان اقتصادی را به وجود خواهد آورد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید