ضرورت تمرکز بر ظرفیت گازو میعانات گازی | اتاق خبر
کد خبر: 90196
تاریخ انتشار: 30 دی 1393 - 17:42
نشست کمیسیون انرژی، نفت و محیط زیست اتاق ایران با بررسی بهینه‌سازی مصرف انرژی و پروژه‌های بند "ق" شنبه 27 دی‌ماه در محل اتاق ایران تشکیل شد....
نشست کمیسیون انرژی، نفت و محیط زیست اتاق ایران با بررسی بهینه‌سازی مصرف انرژی و پروژه‌های بند "ق" شنبه 27 دی‌ماه در محل اتاق ایران تشکیل شد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل ازروابط عمومی اتاق ایران، «علی شمس اردکانی» رئیس کمیسیون انرژی نفت و محیط زیست اتاق ایران با بیان این که درآمد حاصل از فروش نفت سرمایه ملی است و باید سرمایه‌گذاری شود، گفت: دولت‌ها عموماً زمانی به سمت بخش خصوصی می‌آیند که در تنگنا و بحران مالی هستند. وی افزود: گشایش اعتبار ریالی منوط به اختصاص درآمد حاصل از نفت به حساب سرمایه ریالی است. رئیس کمیسیون انرژی در ادامه از حذف سهمیه بنزین 400 تومانی ابراز خرسندی کرد و گفت: منافع حاصل از این قبیل اقدامات باید در حوزه زیرساخت و سرمایه‌گذاری به کار گرفته شود. «نصرت الله سیفی» مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت با بیان این که رویکرد جدید سازمان بهینه‌سازی حمایت از شرکت‌های خدماتی در حوزه انرژی است گفت: طبق توافق صورت گرفته معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از اختصاص تسهیلات ویژه برای شرکت‌های خدمات و تبلیغاتی در حوزه انرژی که شامل وام کم بهره و همچنین ثبت شدن این مراکز در لیست شرکت های دانش بنیان خبر داد. سیفی با بیان اینکه هدررفت بخش انرژی 80 میلیارد است، تصریح کرد: طبق هماهنگی‌های انجام شده درخصوص اعمال طرح‌های تشویقی و فرهنگ‌سازی جهت کاهش مصرف، طرحی با عنوان «تفاهم» تشکیل شده است که بر مبنای این طرح، به ازای کاهش هر مترمکعب گاز مصرفی 450 تومان،به پیمانکار پرداخت می‌گردد. سپس«عوض محمدپارسا» از فعالان صنعت برق گفت: بخش خصوصی با تجربه و خلاقیت بیشتر نسبت به بخش‌های دولتی می‌تواند در شرایط بحرانی بازار را مدیریت کند. این فعال اقتصادی تأکید کرد: با توجه به افت شدید قیمت نفت می‌توان با یک برنامه‌ریزی و ظرفیت‌شناسی در بخش گاز و میعانات گازی که نسبتاً شرایط خوبی دارد جایگزین نفت شود. وی افزود سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح‌های دولتی نیازمند بیمه و ضمانت از سویه دولت است. «نرسی قربان» استاد دانشگاه و عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران تأکید کرد: اخیراً دنیا در بخش انرژی دچار تغییرات ساختاری شده است که متأسفانه در ایران به این تغییرات خیلی سطحی نگاه شد. وی تأکید کرد: آنطور که به نظر می رسدکاهش قیمت نفت به 40 دلار 2 سال به طول بیانجامد و همین مسأله تا امروز 1 تریلیون دلار از صنعت انرژی دنیا حذف کرده است. نرسی قربان با بیان این که برگ برنده ایران در این وضعیت بحرانی تمرکز برصنعت گاز است، تشریح کرد: ایران می‌تواند با بازنگری در قیمت و فرمول تعیین آن زیان‌های اخیر را جبران کرده و در عرصه جهانی تأثیرگذار باشد. در ادامه «مهرآزما» کارشناس ارشد انرژی خاطرنشان کرد: کاهش قیمت نفت تا مرز 40 دلار پیش‌بینی شده بود و بخش خصوصی بارها هشدارهای لازم را دراین خصوص ارائه کرد. وی تأکید کرد: نگاه نقطه‌ای به آینده و نبود سیاست و نقشه راه در حوزه انرژی در کشور موجب آسیب‌پذیری تا این اندازه شده است. مهرآزما گفت: دولت برای قیمت‌گذاری و فرآیند تنظیم مقررات باید رگولاتوری عمل کند و از بخش خصوصی نظرخواهی شود. سپس«آرش نجفی» نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: مشارکت تبلیغاتی و فرهنگ سازی عمومی در جهت کاهش مصرف و جلوگیری از هدر رفت انرژی کار خوبی است اما روش رسیدن به این اهداف خیلی قابل پیش‌بینی نیست. وی تأکید کرد: سلب اعتماد مردم در مشارکت‌های اجتماعی و همچنین بحث مانیتورینگ کاهش مصرف توسط مردم از جمله مشکلاتی است که توفیق طرح‌های مشارکتی را با مشکل مواجه ساخته است. وی در خصوص توسعه بورس انرژی پیشنهاد کرد: می توان از منافع حاصل بهینه سازی مصرف سوخت ،اوراق گاز را در قالب سهام منتشر کرد .  
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید