ارتقاء رتبه اقتصادی ایران با اتاق مطلوب | اتاق خبر
کد خبر: 92029
تاریخ انتشار: 25 بهمن 1393 - 09:27
اتاق پویا و مطلوب باید تلاش کند که نسبت به فرازهای 11 گانه مطروحه از طرف بانک جهانی در جهت رفع معضلات فضای کسب و کار ایران اقدام کند و اقتصاد ما را از ردیف اقتصادهای بیم...
اتاق پویا و مطلوب باید تلاش کند که نسبت به فرازهای 11 گانه مطروحه از طرف بانک جهانی در جهت رفع معضلات فضای کسب و کار ایران اقدام کند و اقتصاد ما را از ردیف اقتصادهای بیمار دنیا(یعنی از ردیف های حدود150) به ردیف 20 اقتصاد اول دنیا برسد و جایگاه شایسته ایران را در اقتصاد جهانی بهبود بخشد.
مهندس عباسعلی قصاعی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با ستادخبری ائتلاف بزرگ ،با اشاره به اینکه در صورت انجام توافق هسته ای کل اقتصاد ایران در جهت مثبت به حرکت خواهد افتاد و بدیهی است که در چنان شرایطی سیاست های اتاق نیز پویاتر و بهتر خواهد بود،گفت: توافق هسته ای به معنای اتصال مجدد سیستم بانکی به بانک های جهانی است و بده بستان های مالی و تامین اعتبارات اقتصادی داخلی و به خصوص خارجی را روان تر خواهد کرد. وی با تاکید براینکه درصورت رسیدن به توافق هسته ای صدها میلیارد اموال مسدود شده ایران در کشورهای مختلف در اختیار اقتصاد ایران قرار خواهد گرفت و واردات و صادرات روان تر وبهتر انجام خواهد شد و به خصوص کالاهایی با کاربرد دو ال یوز که امروز قابل ورود به ایران نیستند راه خود را به کشور باز می کنند ، افزود:در این صورت واردات قطعات ولوازم یدکی صنایع روان ترشده و تولید بهتر رونق خواهد گرفت و در این شرایط ،اتاق بازرگانی که باشگاه صاحبان صنایع و اقتصاد بخش خصوصی است پویاتر و بهتر خواهد شد. عضو ائتلاف بزرگ ، درخصوص نقش تشکل ها دراتاق بازرگانی یادآور شد: بدیهی است که همه تشکل های بخش خصوصی می توانند در اتاق بازرگانی و به ویژه در کمیسیون های اتاق حضور فعالی داشته باشند و از این طریق مشکلات وموانع تولید و اقتصاد را مطرح و برای رفع مشکلات، پیشنهادهای مفید ارائه دهند. اتاق نیز به عنوان مشاور 3 قوه پیشنهادهای اصلاحی در جهت رفع موانع به قوای مجریه،مقننه و قضائیه می دهد و به این ترتیب موانع تولید و اقتصاد از سر راه برداشته می شود. عضوهیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه باید افراد از بخش خصوصی وارد اتاق شوند، تجار و صاحبان صنایع موفق و خوشنام و ترجیها افرادی که با کوله باری از تجربه در اقتصاد پر مشکل ایران روزگار را سرکرده اند را برای اتاق بازرگانی مفید دانست و گفت: صاحبان بنگاه هایی که علی رغم تحریم های خارجی و مشکلات داخلی هنوز از پا نیافتاده اند و بنگاه خود را سرپرستی کرده اند و ادامه حیات می دهند برای اتاق مناسب ترند. قصاعی ضمن تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی می تواند با کمک به رفع موانع تولید، روان سازی مسیر اقتصاد و ارائه بسته های بهبود فضای کسب و کار به نهادهای سه قوه،موجب پویایی و ایجاد فضای رقابتی بشود و طبعا پس از برقراری توافق با کشورهای خارجی و آزادسازی منابع ایران، در بهبود اقتصاد مشکل دارایران کمک کند ، افزود: اتاق پویا و مطلوب باید تلاش کند که نسبت به فرازهای 11 گانه مطروحه از طرف بانک جهانی در جهت رفع معضلات فضای کسب و کار ایران اقدام کند و اقتصاد ما را از ردیف اقتصادهای بیمار دنیا(یعنی از ردیف های حدود150) به ردیف 20 اقتصاد اول دنیا برسد و جایگاه شایسته ایران را در اقتصاد جهانی بهبود بخشد. مدیرعامل چینی زرین ، افزود: اتاق مطلوب باید اقتصاد عمدتا دولتی و نیمه دولتی ایران را با پیشنهادها و پیگیری های مناسب رونق بخشد و به این ترتیب حجم تولید و تجارت افزایش یابد وکیفیت کالاها بهتر شده و قیمت ها کاهش پیدا کند. وی با اشاره به اینکه اتاق مطلوب می تواند در جهت رفع تبعیض ها و رانت های اقتصادی به نهاد های سه قوه،مشاوره و پیشنهادهای مناسب بدهد، گفت: اتاق مطلوب بایستی با پیشنهاد اصلاح قوانین در جهت اقتصاد مقاومتی واقعی حرکت کند و به این ترتیب چنانچه تحریم ها برداشته نشدند حداقل اقتصاد داخلی را محافظت کند و طی یک جمله رانت ها و تحریم های داخلی را به حداقل برساند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید