مساعدت با سهامداران با حذف بهره مالکانه | اتاق خبر
کد خبر: 92301
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1393 - 11:41
 ایرنا- یک خبره بازار سرمایه از مسئولان خواست تا با حذف بهره مالکانه مساعدت خود را به جامعه سهامداری نشان دهند تا پس از رفع ریسک های پتروشیمی ها و پالایشی ها، صنعت سنگ...
 ایرنا- یک خبره بازار سرمایه از مسئولان خواست تا با حذف بهره مالکانه مساعدت خود را به جامعه سهامداری نشان دهند تا پس از رفع ریسک های پتروشیمی ها و پالایشی ها، صنعت سنگ آهن سومین صنعتی باشد که شرایط با ثباتی برای آن در نظر گرفته شود.
غلامرضا سلیمانی با اشاره به تمایل جدی سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران افزود: ثبات قوانین و مدت زمان حاکمیت قوانین بر صنایع کشور مهمترین پرسشی است که سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران مطرح می کنند. وی اظهار داشت: بر این اساس حل ابهامات سنگ آهنی ها پس از رفع ابهامات پتروشیمی ها و پالایشگاه ها می تواند فاز جدیدی از ثبات قوانین در جمهوری اسلامی ایران را به نمایش گذارد. این خبره بازار سرمایه با اشاره به فعالیت 165 واحد معدنی کوچک و بزرگ سنگ آهن در کشور، از دو معدن چادرملوی یزد و گل گهر سیرجان از جمله معادنی نام برد که در شرایط کاهش قیمت ها و رکود در بازار و در نهایت عدم سودآوری معادن کوچک در کشور همچنان فعالیت می کنند. سلیمانی با اشاره به امیدواری به اقدامات دولت تدبیر و امید ، اظهارداشت: به موجب آن انتظار می رفت که با تغییر سیاست های اقتصادی، رونق موجود در این صنعت که به رغم شرایط رکود تورمی در کشور و حتی بحران بازارهای بین المللی، همچنان سرپا بود را دوچندان کند. مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر از ظرفیت های بالای بخش معدن به عنوان مساله ای یاد کرد که دولت را بر آن داشت تا از این صنعت به عنوان جایگزین نفت برای تامین نیازهای کشور بهره ببرد. بر این اساس درحالی دولت به تعیین حق انتفاع پروانه بهره برداری از شرکت های فعال دراین صنعت پرداخته است که سیاست های حمایتی در سایر کشورها از این صنایع، همواره مبنی بر کاهش بهره مالکانه یا مالیات شرکت های معدنی بوده است. این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به کاهش قیمت های جهانی، افزایش ضریب باطله برداری و شرایط استخراج (استخراج روباز یا زیرزمینی ) با قیمت های تمام شده و ویژگی های متنوع و متفاوت معادن در اقصی نقاط جهان ، گفت: این عوامل بهره مالکانه را با کاهش و تغییر مواجه می سازد، اما در کشور ما تعیین بهره مالکانه بدون توجه به این مسایل صورت می پذیرد. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ذخایر قطعی سنگ آهن حدود 170 میلیارد تن برآورد می شود ، ایران با داشتن 2.5 میلیارد تن ذخیره قطعی(موجود) سنگ آهن، حدود 1.4درصد ذخیره جهان را در اختیار دارد، بر این اساس از نظر ذخایر قطعی سنگ آهن در رتبه یازدهم جهانی قرار دارد. در این راستا با توجه به برآورد تولید حدود 42میلیون تنی سالانه سنگ آهن دانه بندی و کنسانتره در کشور، طرح های 7 گانه فولاد استانی راه اندازی شد که در راستای اجرای این طرح ها، مصرف سنگ آهن نیز افزایش می یابد. مدیرعامل هلدینگ غدیر یاد آورشد که با توجه به سند چشم انداز فولاد در کشور، سرمایه گذاری های عظیمی در بخش سنگ آهن کشور صورت گرفته است که بر این اساس انتظار می رود دولت و مجلس حمایت های ویژه ای از صنایع سنگ آهنی نمایند و با تصمیمات خود توجیه اقتصادی سرمایه گذاری های جدید را تشویق کند.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید