ساعت واگذاری و تعیین وضعیت چک‌ها در چکاوک تغییر کرد | اتاق خبر
کد خبر: 92493
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1393 - 10:40
اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با توجه به افزایش حجم مبادلات چک‌ها در روزهای پایانی بهمن‌ماه و به منظور ایجاد شرایط لازم جهت مدیریت صحیح امور مربوط به چک‌های وا
اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با توجه به افزایش حجم مبادلات چک‌ها در روزهای پایانی بهمن‌ماه و به منظور ایجاد شرایط لازم جهت مدیریت صحیح امور مربوط به چک‌های واگذاری و عهده در سامانه چکاوک، بانک‌ها را به رعایت تغییرات زمانی دریافت چک در روز پنجشنبه - 30 بهمن - موظف کرد.
ایسنا- بانک مرکزی در اعم تغییرات زمانی دریافت چک برای فردا، مهلت واگذاری چک در سامانه چکاوک که در روزهای پنجشنبه تا 10 است را تا ساعت 13 افزایش داد. این در حالی است که در سایر روزهای هفته نیز چک‌ها تا ساعت 13 در سامانه چکاوک واگذار می‌شوند. براین اساس، ساعت واگذاری چک عادی 5 بامداد تا 13 و چک رمزدار 5 بامداد تا ساعت 13 و 15 است. همچنین مهلت اتمام تعیین وضعیت چک‌های عادی ساعت 15 و چک‌های رمزدار ساعت 13 و 15 تعیین شده است. این در حالی است که به منظور تسریع و کنترل بیشتر عملیات، چک‌های عادی عهده بانک طی سه مرحله جهت تعیین وضعیت به شعبه‌ها ارسال می شود. براین اساس مرحله اول ارسال چک‌ها از ساعت 9:30 تا 10 صبح، مرحله دوم از ساعت 11:30 تا 12:15 و مرحله سوم یک ساعت بعد از اتمام زمان واگذاری چک در سامانه چکاوک یعنی پس از مشاهده پیغام صادره در سامانه چکاوک مبنی بر پایان زمان واگذاری چک خواهد بود. همچنین در ابلاغیه بانک‌ها به شعب تاکید شده تا جهت جلوگیری از تجمیع چک‌ها پس از دریافت بسته‌های ارسالی در هر مرحله صرفا نسبت به تعیین نمودن وضعیت چک‌های دریافت شده در سیستم فناپ و چکاوک اقدام کنند. مفاد این اطلاعیه مختص به روز پنج‌شنبه 1393.11.30 بوده و فرآیند کلرینگ چک‌ها در سایر ایام همانند روال گذشته خواهد بود.      
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید