خسروتاج: صلابت عقلانیت جمعی،کارسازتر از تفکر فردی است | اتاق خبر
کد خبر: 926
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1390 - 15:32

خسروتاج : هيات رييسه فعلي فاقد ديدگاه‌هاي متفاوت است

در حالي كه پيش از اين، نام مجتبي خسروتاج به عنوان يكي از گزينه‌هاي احتمالي براي كانديداي رياست اتاق بازرگاني ايران مطرح بود، وي رسما اعلام كرد كه كانديداي رياست اتاق نيست اما براي هيات رييسه آمادگي دارد كه كانديدا شود.

به گزارش اتاق نیوز ؛ مجتبي خسروتاج كه سرپرستي چند ماهه وزارت بازرگاني و معاونت اين وزارت‌خانه را در كارنامه دارد، در گفت‌وگو با ايسنا ؛ با اعلام آمادگي خود براي كانديداي عضويت در هيات رييسه اتاق ايران گفت: فعاليت در جهت حفظ منافع ذي‌نفعان بخش خصوصي، بهبود فضاي كسب و كار، داشتن گوش شنوا براي شنيدن مشكلات شركت‌ها و پيگيري شجاعانه خواست آن‌ها، فراهم كردن فرصت‌هاي كاري براي شركت‌ها و زمينه‌سازي براي ايجاد تشكل‌ها و تقويت آن‌ها و مشاوره به مجلس و دولت با هدف پاسخگويي به رفع مشكلات بخش خصوصي از مهم‌ترين برنامه‌هاي هيات رييسه اتاق است.

وي در ادامه با اعلام اينكه كانديداي رياست اتاق ايران نيست، افزود: چهره‌هاي شناخته شده‌اي براي رياست اتاق ايران كانديدا شده‌اند كه بعضا از ظرفيت بالايي براي تعامل با مجلس و دولت برخوردار هستند و كفايت مي‌كند. بنده به دليل مشغله‌ كاري براي رياست اتاق كانديد نيستم، اما چنانچه در تركيب هيات رييسه بتوانم هم‌افزايي ايجاد كنم و سهم موثري داشته باشم، احتمالا به عنوان يكي از اعضاي هيات رييسه كانديدا شوم.

* فضاي كسب و كار براي فعالان خطر‌ساز شده است

خسروتاج در مورد برنامه‌ها و اقدماتي كه از ديد او هيات رييسه دوره هفتم اتاق بازرگاني ايران بايد پيگيري كنند، عنوان كرد: هيات رييسه اتاق ايران بايد در راس برنامه‌هاي خود پيگير منافع ذي‌نفعان خود باشد كه همان بخش خصوصي فعال در توليد و تجارت و خدمات است. در شرايط امروز، فضاي كسب و كار بيشتر از هر عاملي براي فعالان بخش خصوصي خطر‌ساز شده است و هم و غم هيات رييسه اتاق بايد بهبود فضاي كسب و كار براي بنگاه‌ها باشد.

وي تاكيد كرد: هيات رييسه اتاق ايران بايد گوش شنوايي در شنيدن مشكلات واحد‌هاي توليدي، تجاري و خدماتي داشته باشد و به‌طور شجاعانه و تحسين‌برانگيزي در انتقال پيام آن‌ها به دستگاه‌هاي قانون‌گذاري و اجرايي اقدام كند.

اين فعال بخش خصوصي در ادامه با بيان اينكه اتاق بازرگاني ايران هنوز وارث يك سري فعاليت‌هاي اجرايي و تصميم‌گيري است كه ‌بايد اين فعاليت‌ها به اتاق بازرگاني تهران و ساير شهرستان‌ها انتقال يابد، اظهار كرد: براي اتاق بازرگاني ايران ماموريت‌هايي كه زمينه ساز ايجاد لوايح و طرح‌هاي قانوني براي تسهيل فعاليت‌هاي توليدي و خدماتي باشد، قائل هستم. اتاق بازرگاني ايران ‌بايد با فعاليت و تسهيل حضور فعالان اقتصادي در صحنه‌هاي بين‌المللي، فراهم‌كننده فرصت‌هاي كاري براي شركت‌هاي توليدي و تجاري كشور و توسعه‌ ظرفيت صادراتي كالا و خدمات كشور باشد.

به گفته وي زمينه‌سازي براي ايجاد تشكل‌هاي جديد و تقويت تشكل‌هاي قبلي، در راستاي تعقيب منافع بخش خصوصي كه مي‌تواند زمينه‌ساز منافع ملي باشد، از ديگر برنامه‌هايي است كه هيات رييسه اتاق بازرگاني ايران بايد دنبال كند.

* هيات رييسه فعلي اتاق فاقد ديدگاه‌هاي متفاوت است

خسروتاج در مورد عملكرد اتاق ايران در دوره ششم فعاليت خود، بيان كرد: محدوديت‌ها و شرايط محيطي، سايه سنگيني بر عملكرد اتاق بازرگاني داشته است و اتاق بازرگاني آن‌طور كه ‌بايد نتوانسته حركت كند و پاسخگوي نيازهاي اعضا به‌خصوص در بخش بهبود فضاي كسب و كار باشد.

وي تصريح كرد: ساختار داخلي اتاق ايران قادر به پاسخگويي سريع به خواست اعضاء نيست و حضور نمايندگان اتاق ايران در كميسيون‌ها و شوراهايي كه بايد در تعقيب منافع اعضا باشد، بعضا مورد رضايت فعالان بخش خصوصي نيست.

عضو اتاق بازرگاني تهران با انتقاد از اينكه بخشي از مشكلات اجرايي و روزانه شركت‌هاي توليدي و تجاري در پيچ و خم دستگاه‌هاي دولتي لاينحل مانده است، متذكر شد: امكان طرح ديدگاه‌ها و سليقه‌هاي متفاوت در پارلمان بخش خصوصي، براي بهبود فضاي اقتصادي كشور ضروري است و در صورت جلوگيري از آن، شاهد فضاي تنش و تندروي‌ها خواهيم بود.

وي ابراز كرد: هيات رييسه فعلي اتاق ايران فاقد سليقه‌ها و ديدگاه‌هاي متفاوت است. صلابت عقلانيت جمعي كارسازتر از ديدگاه‌ها و نظرات متكي بر فرد است. فضاي اقتصادي كشور نيز آن چيزي نيست كه به دنبال آن بوده‌ايم و بايد ديد اتاق ايران چه سهمي در ساخت اين فضا داشته است.

* ارزيابي انتخابات اتاق تهران

عضو اتاق تهران در ارزيابي انتخابات اتاق‌ بازرگاني تهران، آن را به طور نسبي خوب ارزيابي كرد و افزود: سازماندهي ثبت‌نام‌ها و دريافت برگه راي نيز به شكل مناسبي در اتاق بازرگاني تهران شكل گرفته بود. به‌طوري كه در حداقل زمان ممكن افراد مي‌توانستند راي خود را بدهند و سالن را ترك كنند. آنچه كه قابل انتظار نبود، حضور تعدادي از كانديدا‌ها بيشتر از عرف معمول براي حال و احوال‌كردن با دوستان و رفقا در فضاي حياط و داخل ساختمان بود كه به رايزني و جمع‌آوري آراء براي خود و ديگران مي‌پرداختند. اين مطلب مغاير آيين‌نامه‌هاي مرتبط با ضوابط انتخابات در اتاق‌هاست.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید