تکالیف وزارت ارتباطات در قبال شبکه فیبرنوری | اتاق خبر
کد خبر: 93448
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1393 - 09:05
 فیبر نوری راهی ارزان‌تر و سریع‌تر جهت بسترسازی پروژه‌هایی چون دولت الکترونیک، شهر الکترونیک، آموزش الکترونیک و البته استفاده بهتر از نسل‌های ارتباطی بالاتر یعن...
 فیبر نوری راهی ارزان‌تر و سریع‌تر جهت بسترسازی پروژه‌هایی چون دولت الکترونیک، شهر الکترونیک، آموزش الکترونیک و البته استفاده بهتر از نسل‌های ارتباطی بالاتر یعنی همان 3G و 4G است، اما در شرایطی که ایران خود را برای ورود به تمام این پروژه‌ها آماده می‌کند، وضعیت این شبکه زیرساختی در کشور به چه شکل است؟
ایسنا- فیبر نوری با توجه به قابلیت پهنای باند وسیع می‌تواند حجم بیشتری از اطلاعات و داده‌ها را انتقال دهد. ایران در حال حاضر با کشورهای همسایه شامل آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه، کویت و امارات ارتباط مستقیم فیبر نوری دارد و در تلاش است این ارتباط بین‌المللی را با پاکستان نیز برقرار کند. اولین فیبر نوری بین شهری به طول ۵۴ کیلومتر بین تهران و کرج در سال ۱۳۶۸ اجرا شد و این درحالی است که امروز به گفته مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، کشور به 58 هزار کیلومتر فیبر نوری مجهز است. فیبر نوری در ارتباطات بین‌المللی کشور چنان نقش پررنگی را ایفا می‌کند که در بهمن ماه سال جاری شرکت ارتباطات زیرساخت مکلف به اجرای 12 هزار کیلومتر فیبرنوری تا سال 96 شد. مسوولان این شرکت با اعلام این خبر هدف از افزایش حجم فیبر نوری در کشور را فراهم کردن موقعیت بهتری برای ترانزیت ارتباطات بین الملل و تبدیل ایران به شاهراه ارتباطی در منطقه دانستند. پروژه‌های فیبر نوری در حالی برای برقراری ارتباطات بین‌المللی مطرح می‌شوند که هنوز برقراری ارتباط فیبر نوری به منازل (FTTH) در داخل کشور اجرایی نشده‌ است و وزیر ارتباطات نیز به وضعیت این شبکه انتقاد کرده است. در همین راستا و برای بهبود شبکه فیبر در ایران، چندی پیش مجلس شورای اسلامی، حین رسیدگی به لایحه بودجه 94، وزارت ارتباطات را مکلف کرد که در پروژه‌های فیبر نوری در کشور سرمایه‌گذاری کند. بر اساس این مصوبه مجلس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شد که از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت نسبت به مشارکت و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فیبر نوری و بین‌المللی و کسب سهم مناسب از بازار پهنای باند منطقه اقدام کند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید