عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفتگو با اتاق نیوز/هزینه های تولید، نفس بخش خصوصی را گرفته است | اتاق خبر
کد خبر: 99390
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1394 - 12:21
اتاق نیوز- گروسی گفت: قوانین سازمان های گوناگون در کشورمان منجر به آن شده تا بخش خصوصی برای تولید محصول، سرمایه ای نداشته باشد و نتواند زیر بار این هزینه های سنگین نفس...
اتاق نیوز- گروسی گفت: قوانین سازمان های گوناگون در کشورمان منجر به آن شده تا بخش خصوصی برای تولید محصول، سرمایه ای نداشته باشد و نتواند زیر بار این هزینه های سنگین نفس بکشد.
حسین گروسی نماینده مردم شهریار، ملارد و قدس در خانه ملت با اشاره به هزینه های اعمال شده به بخش خصوصی به اتاق نیوز اعلام کرد: بخش خصوصی برای فعالیت خود ملزم به پرداخت هزینه های گوناگون است به طوری برای تولید کالا و محصول، سرمایه ای در اختیار ندارد. وی ادامه داد: اگر صاحب کارخانه ای و یا بخش تولیدی بخواهد از وام بانکی استفاده کند؛ باید معادل 30 درصد سود تسهیلات اخذ شده را به بانک برگرداند. از سویی دیگر باید 23 درصد هم حق بیمه کارگران و کارمندان را به تامین اجتماعی بپردازد. معادل 25 درصد هم اداره مالیات اخذ می کند و هزینه های حامل های انرژی نیز باری دیگر بر دوش بخش خصوصی شده است. گروسی افزود: در این شرایط چگونه می توان امید داشت که تولید کننده در ایران رشد کند؛ بالندگی داشته باشد و حتی به اقتصاد کشور نیز کمک کند؟ این عضو کمیسیون صنایع و معادن با مد نظر قرار دادن تغییر سیاست های دولت و بخش خصوصی در تولید کالا یادآور شد: از زمانی که نفت در ایران کشف شد؛ مقدمات وابستگی اقتصاد کشورمان به این محصول به وجود آمد؛ طوری که امروزه نزدیک به 80 درصد از بودجه کشور وابسته به درآمدهای نفتی شده است. وی گفت: در این شرایط، صنایع تولیدی خود را با مشکلات متعدد و نبود بازار روبه رو می بینند؛ زیرا هزینه های تولید روز به رو افزایش می باید و تولید کالای با کیفیت و رقابتی به صرفه نیست زیرا تولید آن گران و قیمت محصول بالاست؛ بنابراین واردات رونق می گیرد. گروسی با تاکید بر رونق رویکرد بازرگانی در بخش خصوصی اعلام کرد: زمانی که تقاضای کالای تولید شده داخلی وجود نداشته باشد؛ پس باید از منبعی دیگر کسب درآمد کرد؛ بنابراین بازرگانی در قالب واردات کالا می تواند جایگزین دیگری برای تولید باشد. این عضو کمیسیون صنایع و معادن افزود: تغییر سیاست ها و قوانین تولیدی و کاهش وابستگی درآمدهای دولت به درآمدهای نفتی می تواند به بخش خصوصی در روشن کردن چراغ کارخانجات و کارگاه ها کمک کند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید